Dobre_spravy_pre_internet_Je_stale_bezpecnejsim_2016

Kým je aj naďalej vidno správy o hlavných hackerských útokoch, zároveň bola zverejnená správa, ktorá uviedla, že navštevované weby budú bezpečnejšie, ako kedykoľvek predtým.

V skutočnosti, web je oveľa bezpečnejším, ako tomu bolo pred rokom.

Podľa Správy o transparentnosti od spoločnosti Google: “To preto, že ďalšie webové stránky sú konečne pod kontrolou šifrovaného spojenia. Viac ako polovica načítavaných webových stránok cez desktopový prehliadač spoločnosti Google – Chrome, v súčasnosti viac používajú protokol HTTPS – a až dve tretiny z celkového času trávia na šifrovaných webových stránkach.

Stránky, ktoré používajú HTTPS – v porovnaní s HTTP – umožňujú bezpečne platiť za veci, kedy je on-line kontrolovaný bankový účet, kde sú prezerané a zdieľané citlivé údaje. Ak chcete tak urobiť, šifruje komunikáciu medzi prehliadačom a webovým serverom, takže informácie sú chránené pred hackermi alebo odpočúvaním.

Môžeme povedať, ak ste na zabezpečených webových stránkach, je vidieť skratku “https” a je tam umiestnený aj súvisiaci zámok v adresnom riadku prehliadača.

Bezpečnostný inžinieri Chrome v blogu napísali: “Internetové stránky s všadeprítomnou skratkou HTTPS nepredstavujú vzdialenú budúcnosť,” …. “V súčasnosti sa to deje, kde bezpečné prehliadanie sa naozaj stáva štandardom pre užívateľov prehliadača Chrome.”

Súvisiace:
MAPA: Ako vyzerá Internet a ako je poprepájaný
5 mýtov o spoločnosti Google

Google začal zbierať údaje prehliadania od Chrome v apríli 2015, kedy menej ako polovica ľudí prehľadávala bezpečné stránky. Medzitým, zhruba 60% webovej prevádzky pomocou prehliadača Chrome na počítačoch Mac v súčasnosti pristupuje k šifrovaným lokalitám, v porovnaní s 51% v systéme Windows a 43% v Androide. Google nezverejnil údaje k operačnému systému iOS.

Ale aj tu je potreba ešte dlhá cesta: Zo 100 najlepších webových stránok z celého sveta mimo Google, len 34 má v predvolenom nastavení HTTPS.

Google dúfa, že sa to nakoniec stane štandardom. Aby sa dosiahlo všadeprítomnosti, spoločnosť začneme menovať a zahanbovať stránky, ktoré túto skratku nepoužívajú.

Od januára, Chrome zostaví zoznam stránok, ktoré využívajú pripojenie HTTP ako “nebezpečné.” Najprv začne analyzovať stránky, ktoré zbierajú heslá alebo kreditné karty a až nakoniec sa pozrie na všetky nezabezpečené stránky na webe.

Čo sa týka súkromia, odborníci radia, aby sa pred zadaním hesla alebo osobných údajov ubezpečili, či webové stránky používajú protokol HTTPS.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Fortune

Facebook komentár