Neista_buducnost_ochrany_sukromia_na_internete_2017

“Celý internet čaká neistá budúcnosť.”

Takto reagovali poskytovatelia internetových služieb, keď sa s Federálnou Komisiou pre Komunikáciu (FCG) stretli, aby diskutovali o nových opatreniach okolo ochrany osobných údajov. S týmito vyjadreniami prišiel Gigi Sohn, ktorý nahradil bývalého predsedu FCC – Toma Wheelera.

Spôsoby ochrany osobných údajov, ktoré boli v posledných dňoch Obamovej administratívy schválenými, od poskytovateľov internetového pripojenia (ISP) vyžadoval, aby pre zhromažďovanie a zdieľanie svojich dát si od zákazníkov museli pýtať povolenie.

Súvisiace: Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia

Tieto pravidlá firmám sťažovali zarobiť na lukratívnych užívateľských dátach. Poskytovatelia majú prístup k údajom o webovej histórií prehliadania zákazníkov, využitia aplikácií a geografického umiestnenia.

Nebolo to len o poskytovateľoch internetu, ktorí boli zmenou politiky znepokojení. Google, ktorý v segmente on-line reklamy vybudoval rozsiahly biznis, v liste pre FCC navrhol, aby veľká časť informácií o našom prezeraní webových stránok, osobitnú ochranu nevyžadovala.

Ich obavy boli však boli počas minulého týždňa jednoznačne zmiernené. Prezident Trump podpísal zrušenie ochrany súkromia na internete, ešte predtým než boli schopné sa prejaviť – napriek protestom zo skupín spotrebiteľov a organizácií okolo ochrany súkromia.

Biely dom, republikánsky Kongres a telekomunikačné spoločnosti tvrdili, že pravidlá by zbytočne zaťažovali poskytovateľov širokopásmového pripojenia a pritom by firmám Google a Facebook umožnili voľný zber dát bez povolenia.

Ale skôr než sa právne predpisy rozšírili, pravidlá pre uplatňovanie v on-line svete podnikania boli tak úplne zrušenými. Bez pravidiel v oblasti online súkromia spotrebiteľov, tak čelíme neistej budúcnosti.

“Divná šedá zóna”

Trumpova administratíva má všeobecný odpor k nadmerným novým predpisom. Komisia FCC tak po zákaze navrhuje pravidlá, ktoré sú “v podstate podobné” k ochrane osobných údajov, keďže z dôvodu neobvyklých manévrov Kongresu prišlo k zrušeniu pravidiel o ochrane osobných údajov.

Skupina priemyslu – USTelecom, na svojom blogu po hlasovaní uviedla, že “najcitlivejšie dáta – finančné, sociálne zabezpečenie, ako aj o svojich deťoch sú aj naďalej plne chránené” vďaka existujúcim pravidlám od Federálnej obchodnej komisie (FTC).

Krátko predtým, ako v minulom roku boli vydané pravidlá ochrany súkromia na internete, FTC však ohľadom “nedostatkov v oblasti medzier” varovala, najmä v oblasti ochrany osobných údajov. Pravidlá FCC by túto medzeru mohli vyplniť.

Neem Singh Guliana, ktorá je členkou legislatívnej rady v American Civil Liberties Union (ACLU) to nazýva “podivnou šedou zónou.” Podľa jej vyjadrení panuje obava, “že neexistujú pravidlá o stratégiách, kde by poskytovatelia internetových služieb mali chrániť osobné informácie, ako je sledovanie informácií.”

Niektoré štáty, vrátane Minnesoty, Illinois a Texasu aktuálne zvažujú vytvorenie pravidiel pre ochranu súkromia na Internete. Ďalšie štáty by sa k nim mohli pridať. Sohn uvádza: “Najväčšou nádej pre ochranu spotrebiteľov je skôr vykonávaná na jednotlivých štátnych úrovniach.” Ale v najlepšom prípade by mohli dotvárať mozaiku noriem ochrany osobných údajov v celej krajine.

Súvisiace: Nová aplikácia pomáha ľuďom sledovať internetovú cenzúru

Neistota ohľadom ochrany osobných údajov na Internete prichádza v čase, kedy spotrebitelia trávia viac a viac času pripojení k Internetu – cez smartphony, nositelné zariadenia a dokonca aj inteligentné spotrebiče v domácnosti.

Neista_buducnost_ochrany_sukromia_na_internete_2017_2

Zároveň trh pre on-line dáta je sofistikovanejším.

Pravdepodobne už viete, že Facebook a Google používajú vaše osobné dáta na predaj cielenej reklamy. Predajcovia dát sa snažia získať čo najpresnejšie údaje. Tieto firmy budujú databázy osobných údajov, ktoré sú založené na rase, náboženstve, politickým presvedčeniach atď. Následne tak môžu byť využité na predaj reklamy pre oblasť zdravia, financií a ďalších oblastí.

Data & Marketing Association – skupina, ktorá reprezentuje dátové spoločnosti ako Acxiom a Epsilon nazvala zrušenie plánovaných predpisov pre oblasť súkromia, ako “dôležité víťazstvo” pre “dátami riadenú ekonomiku, okolo marketingu.”

Nové obrie spoločnosti z oblasti reklamy?

Po vlne rozhorčenia nad hlasovaním Kongresu, telekomunikačný priemysel zdôraznil svoju obmedzenú stopu v oblastiach on-line reklamy.

USTelecom v blogu uviedol: “Poskytovatelia internetových služieb sú relatívne malými hráčmi v digitálnom reklamnom trhu, ktorá je o rozsahu 83 miliárd dolárov.”

Avšak pripravované pravidlá by to mohli zmeniť.

AT&T a Verizon míňajú a mali by aj do budúcna investovať miliardy na skupovanie firiem okolo obsahu, ktoré môžu byť potenciálne spojené s firmami ktoré vedia využiť dáta o zákazníkoch a vedeli by tak vytvoriť marketingové spoločnosti. Napríklad, AT&T sa dohodla na získaní skupiny Time Warner, ktorá je materskou spoločnosťou CNN. Transakcia čaká na schválenie regulačných orgánov.

Súvisiace: Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?

Podľa Craiga Moffetta, ktorý je analytikom spoločnosti MoffettNathanson ich cieľom je nájsť alternatívny zdroj príjmov, keďže rast predplatiteľov spomaľuje.

Je vidno, že poskytovatelia pripojenia sa agresívne snažia dostať do oblasti zbierania dát a zacielenie reklám.

Analytik spoločnosti eMarketer, Martin Utreras poznamenal: “V tomto segmente však existuje miera samoregulácie (ako veľmi sa deliť o informácie),” … “Nechcú, aby spotrebitelia mali pocit, že sú sledovaní vo veľkej miere.”

Niektorí užívatelia internetu sa aktuálne preventívne obracajú na VPN, kde skrývajú svoju internetovú aktivitu. Jedna zo služieb – NordVPN čelila rozsiahlemu záujmu zo strany USA, v prvých dňoch po schválení Senátom.

Vzhľadom k tomu, poskytovatelia ako je Comcast taktiež pripomenuli že zákazníci si môžu odhlásiť zasielanie cielenej reklamy. Avšak táto stratégia kladie záťaž na zákazníka, nie na spoločnosti.

Guliana s ACLU sa dokonca rozhodla sama na sebe vyskúšať svojho vlastného poskytovateľa online služieb, kde sa pomocou konverzácie so zamestnancom spoločnosti snažila zistiť, ako sa z týchto služieb odhlásiť.

Dodala: “Trvalo 20 minút než našli odkaz na zásady ochrany osobných údajov a nikdy som dostala jasný signál, ako sa odhlásiť,” .. “V súčasnosti tak neexistuje ideálne riešenie pre zákazníkov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, NYTimes

Facebook komentár