Christine Lagardeová.

Christine Lagardeová.

Christine Lagardeová, ktorá by sa mala stať novou prezidentkou Európskej centrálnej banky, nie je ekonómkou. To je na nej pozitívne.

Lagardeová, ktorá nedávno viedla Medzinárodný menový fond, sa líši od svojich predchodcov. Pre začiatok je ženou. Nemá ani skúsenosti s tvorbou menovej politiky.

To, čo prináša do ECB, je základ pre prácu s veľkým objemom pracovných miest, pútavými politickými inštinktmi, ktoré sa rozvíjajú na národnej i medzinárodnej úrovni a hlbokými väzbami vrámci celosvetového financovania.

Práve tieto zručnosti robia z Lagardeovej tak príťažlivú voľbu, ktorá povedie ECB – jednu z troch najdôležitejších centrálnych bánk na svete a bude predstavovať oporu voči nestabilite v Európe.

Lagardeovej prvý deň v práci je stanovený na 1. novembra, deň potom ako Británia má opustiť Európsku úniu. Je nepravdepodobné, že by v Lagardeová pokračovala vo vytváraní negatív: Je známou ako nadaný komunikátor, ktorý ovláda trhy.

Ak by euro ohrozovalo taliansky trh s dlhopismi, investori by mali mať dôvod zostať v pokoji. Lagardeová bola francúzskou ministerkou financií počas globálnej finančnej krízy. V Medzinárodnom menovom fonde organizovala pomoc pre Argentínu ale aj Grécko.

Mohamed El-Erian, hlavný analytik spoločnosti Allianz, poznamenal: “Jedná sa o veľkú zmenu, ale práve tá je aktuálne potrebná.”

Náročné rozhodovanie

Lagardeová sa má stať prezidentkou ECB v tom, čo sama označila za „chúlostivý moment“.

Globálny hospodársky rast sa spomaľuje. Príznaky slabosti sú v Európe obzvlášť akútne, kde sa hodnota inflácie nachádza na tvrdohlavo nízkej úrovni. Najnovšie predpovede ECB odhadujú rast HDP eurozóny pre tento roku na slabej hodnote 1,2%.

Takáto krehkosť by mohla zvýšiť vplyv akýchkoľvek otrasov na systém. A v súčasnom prostredí je vidno veľké množstvo možných otrasov.

Globálne obchodné vzťahy sú neisté. Predpokladá sa, že vysoká úroveň dlhu v Taliansku zostane v tomto roku nad hodnotou 130% HDP a mohla by v určitom bode viesť k väčšej nestabilite. Británia ešte nemá plán na odchod z EÚ, ktorý by vedel ochrániť obchod.

Ak by sa niektorá z týchto otázok zmenila na krízu, ECB by mohla mať problémy.

Draghi ešte ani raz nevykonal zvýšenie úrokových sadzieb, čím by svojmu nástupcovi poskytol malý priestor na manévrovanie. Jeho program kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý zahŕňal vytváranie nových peňazí na nákup aktív, ako sú štátne dlhopisy, sa skončí až v decembri.

Vzhľadom na tieto výzvy analytici už dlho varujú, že Draghiho nástupca bude možno musieť presvedčiť európske národné vlády, aby sa dostali do súladu so širokým plánom fiškálnych stimulov.

El-Erian ďalej poznamenal, že Európska centrálna banka dlhé roky nesie „príliš veľkú politickú záťaž.“

Lagardeová má jedinečnú pozíciu, aby naviedla neochotné vlády národov k činom.

Po prevzatí funkcie od Dominique Strauss-Kahna ako vedúceho predstaviteľa MMF v roku 2011 sa Lagardeová pripojila k ECB a Európskej komisii pri organizovaní druhej záchrannej akcie pre Grécko, ktorého dlhového zaťaženie ohrozilo celú eurozónu.

Súvisiace:
Čo čaká nového prezidenta ECB s ohľadom na ekonomiku Eurozóny?
“Centrálnym bankám sa vyčerpala munícia”: Vedúci predstaviteľ OECD

Mario Draghi zachránil euro. Jeho nástupca však tiež čelí skľučujúcej úlohe.

Jednalo sa o kooperáciu nielen s Draghim, ale aj s regionálnymi ťažkopádnymi politickými predstaviteľmi, ako napríklad nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Ángel Talavera z Oxford Economics poznamenal: „Je to ten typ človeka, ktorý môže ísť nad rámec obmedzení pozície.“

Okrem toho investori sú presvedčení, že Lagardeová bude nasledovať zvolenú stratégiu politiky Draghiho, čo kontinuite napomáha.

Výnosy zo štátnych 10 ročných nemeckých dlhopisov v stredu zaznamenali rekordne nízku úroveň (výnosy sa voči cenám pohybujú v opačnom smere). Akciové trhy rástli, pričom nemecký akciový index DAX stúpol o 0,6% a francúzsky index CAC 40 sa navýšil o 0,7%.

Výber Lagardeovej, ohľadom vedenia ECB mohol byť pre niektorých prekvapením. Ale jedná sa jej posledný významný post v dlhom zozname jej významných kariérnych pozícií.

Bola prvou ženou, ktorá získala najvyššiu pozíciu vo významnej advokátskej kancelárii z Chicaga – Baker McKenzie. Bola prvou ženou, ktorá bola ministerkou financií spomedzi krajín G7. A v roku 2011 sa stala prvou ženou, ktorá viedla MMF.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár