Ekonomika_Svedska_rastla_po_tom_ako_sa_rozhodla_ist_proti_razatnym_obmedzeniam

Údaje zverejnené v piatok ukázali, že švédske hospodárstvo sa v prvých troch mesiacoch roka rozšírilo oveľa lepším tempom ako u mnoho európskych partnerov. Tento výsledok nasledovalo po rozhodnutí vlády, nezaviesť razantné obmedzenia ktoré by mali obmedziť šírenie koronavírusu.

Štatistický úrad severskej krajiny uviedol, že hrubý domáci produkt ( HDP ), najširšia miera ekonomického zdravia, v prvom štvrťroku medziročne sa navýšil o 0,4%.

HDP Švédska v prvom štvrťroku po sezónnom očistení a v porovnaní s poslednými tromi mesiacmi roku 2019 vzrástol o 0,1%. Priemer odhadov v prieskume agentúry Reuters bol na úrovni štvrťročného zníženia o 0,6%.

Ochranné opatrenia boli zavedené až koncom prvého štvrťroka. Výsledkom je, že ekonómovia očakávajú, že krajina v nasledujúcich troch mesiacoch roka oznámi ešte výraznejší pokles.

Tieto výsledky prichádza v čase, kedy Švédsko dosahuje najvyššiu mieru úmrtnosti na koronavírusy vo svete.

Čo sa deje vo Švédsku?

Švédska vláda svojim občanom odporučila, aby zostali doma a ak je to možné, aj aby pracovali z domu. Zaviedla tiež opatrenia na dištancovanie sa spoločnosti, ale ľudia aj naďalej mali možnosť navštevovať bary a reštaurácie a študenti do 16 rokov aj naďalej chodili a chodia do školy.

Stratégia proti prúdu je navrhnutou tak, aby sa vystavením vírusu pokúsili stavať imunitu vo všeobecnej populácii a zároveň chráni vysoko rizikové skupiny, ako sú starší ľudia.

Hlavný švédsky epidemiológ v apríli poznamenal, že hlavné mesto Štokholm by v priebehu niekoľkých týždňov mohlo dosiahnuť takzvanú „imunitu stáda“, aj keď existujú pochybnosti o tom, či sa to podarilo.

Podľa údajov, ktoré zostavila Univerzita Johna Hopkinsa, Švédsko nahlásilo 37 540 prípadov koronavírusu so 4 395 úmrtiami.

Švédsko zaznamenané viac infekcií a úmrtí na chorobu Covid-19 ako všetci jeho severskí susedia – Fínsko, Dánsko, Nórsko a Island.

Údaje uverejnené spoločnosťou Our World in Data ukazujú, že Švédsko má v súčasnosti najvyššiu dennú mieru úmrtnosti na obyvateľa ako ktorejkoľvek krajina sveta. K 28. máju Švédsko uviedlo, že v priemere za posledných sedem dní malo 5,5 denných úmrtí na milión obyvateľov.

Na rozdiel od toho Brazília za posledný týždeň každým dňom zaznamenala v priemere 4,5 úmrtí na milión obyvateľov, zatiaľ čo USA od 21. mája hlásili 3 úmrtia na milión obyvateľov.

Michael Ryan, ktorý výkonným riaditeľom programu Svetovej zdravotníckej organizácie pre oblasť zdravia, ktorý vystúpil na tlačovej konferencii začiatkom minulého mesiaca, opísal stratégiu odolnosti stáda ako „skutočne nebezpečnú kalkuláciu“.

Ryan dodal, že je nesprávne, aby si krajiny myslia, že takýto prístup by „magicky“ imunizoval ich obyvateľstvo.

„Rok zabudnutia“

V apríli, Centrálna banka Švédska uviedla, že pandémia poškodila obchodné a dodávateľské reťazce krajiny a varovala, že mnohé spoločnosti budú „tvrdo zasiahnuté“, pričom v najbližších mesiacoch pravdepodobne príde o prácu veľa ľudí.

Národný inštitút pre ekonomický výskum, vo vyhlásení zverejnenom 29. apríla uviedol, že verí, že švédska ekonomika sa tento rok prepadne o 7%, pričom sa očakáva nárast nezamestnanosti na hodnotu 10,2%.

David Oxley, hlavný ekonóm v Capital Economics v poznámke uverejnenej vo štvrtok, k prieskumu poznamenal: „Zatiaľ čo švédskej ekonomike sa darí lepšie ako chudobnejším postihnutým krajinám, v dôsledku jej pomerne miernych obmedzení osobného kontaktu, aj cez to však bude musieť čeliť tzv. “roku zabudnutia”.“

Dodal: „Očakávame, že pokles HDP v tomto roku bude o niečo nižší ako v Nemecku.“

HDP Nemecka v prvých troch mesiacoch roka kleslo ročným tempom 2,3%. Nemecký štatistický úrad predpovedal, že tzv. “motor rastu Európy“ v druhom štvrťroku 2020 zaznamená pokles HDP o 10%, v závislosti od úspechu zrušenia obmedzovacích opatrení.

Európska komisia, ktorá je výkonnou zložkou EÚ, očakáva, že miera rastu Európskej únie sa tento rok zníži o 7,4%. Táto predpoveď odráža najhorší hospodársky šok od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MSN

Facebook komentár