Eu_pripravuje_dalsi_zakrok_proti_velkym_technologickym_firmam

Európa pripravuje legislatívu zameranú na odstránenie teroristického obsahu zo sociálnych médií.

Európska komisia v pondelok uviedla, že vypracovala nové pravidlá potom, ako skonštatovala, že dobrovoľný program nefunguje. Predtým od technologických spoločností vrátane Facebooku, Twitteru a Google požadovala odstránenie teroristickej propagandy do jednej hodiny.

Hovorca Komisie poznamenal: “Pokiaľ ide o obsah terorizmu, výsledky boli pozitívne, ale pokrok nie je dostatočný.”

Legislatíva, ktorá bude navrhnutá neskôr v tomto roku, je najnovšou zo série európskych snáh o zvýšenie regulácie technologických spoločností. Pravidlá ochrany údajov EÚ, ktoré nadobudli účinnosť v máji, už zmenili spôsob, akým technologické spoločnosti z celého sveta zhromažďujú a spracúvajú osobné údaje.

Európski zákonodarcovia teraz upozorňujú na obsah sociálnych médií.

Facebook, Twitter a YouTube – ktorú vlastní spoločnosť Google, sa v roku 2016 dohodli na preskúmaní a odstránení väčšiny nenávistných prejavov do 24 hodín. Kategória zahŕňa rasistické, násilné alebo nelegálne príspevky.

Komisia v marci platformám sociálnych médií nariadila, aby v priebehu jednej hodiny po tom, ako boli označené, zbavili siete teroristického obsahu a upozornila na to, že by mohli byť zavedené nové zákony, ak by to spoločnosti nedodržiavali. Predstavitelia EÚ uviedli, že technologickým firmám poskytnú tri mesiace, aby sa vedeli prispôsobiť.

Nový návrh zákona nebol zverejnený, ale mohol by obsahovať sankcie, ako sú prudké pokuty. Samozrejme bude potrebné schválenie zákonodarcami a členskými krajinami EÚ.

Facebook, Google a Twitter to odmietli komentovať.

Obe americké platformy predtým tvrdili, že dosahujú pokrok v oblasti monitorovania a riešenia problémového obsahu v Európe, kde mnohé krajiny majú prísne predpisy voči nenávistným prejavom.

Spoločnosť Google uviedla, že do roku 2018 bude pracovať na riešení obsahu, ktorý by mohol porušiť jej pravidlá až 10 000 ľudí.

Súvisiace: Google a Facebook môžu byť chytení v obchodnej vojne medzi USA a Čínou

Facebook v apríli poznamenal, že posilnil svoj tím boja proti terorizmu o 50 až 200 ľudí. Podľa jeho vyjadrení v prvom štvrťroku odstránil 1,9 milióna kusov obsahu ISIS a al-Káidy, čo je dvojnásobok sumy v predchádzajúcich troch mesiacov.

Komisia by sa mohla riadiť modelom, ktorý používa Nemecko. Nový zákon, ktorý v januári vstúpil do platnosti dáva nemeckým orgánom právomoc udeliť spoločnostiam sociálnych médií pokutu v hodnote 50 miliónov eur (60 miliónov dolárov), ak sa im nepodarí rýchlo odstrániť príspevky ktoré sú prejavom nenávisti.

Nemecké ministerstvo spravodlivosti v pondelok uviedlo, že zatiaľ čo na krajských súdoch mohli byť podané individuálne prípady, žiadna z veľkých technologických spoločností doteraz nebola pokutovaná.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár