EU-od-zaciatku-vojny-minula-35-miliard-eur-za-ruske-energie

EÚ od začiatku vojny za energetické suroviny Rusku zaplatila 35 miliárd eur, v porovnaní s 1 miliardou eur, ktorú poslala Ukrajine vo forme zahraničnej pomoci, ako uviedol najvyšší diplomat EÚ – Josep Borrell.

Borrell v Európskom parlamente poznamenal: “Ukrajinský prezident Zelenskyj potrebuje, aby sme mu menej často hovorili, že je hrdina a dali mu viac zbraní na boj. To je to, čo Ukrajinci od nás očakávajú a to je to, čo robíme; ale musíme to robiť rýchlejšie a vo väčších objemoch. Je treba im pomôcťv boji proti inváznym silám so všetkými možnosťami, ktoré máme k dispozícii.“

“Dali sme Ukrajine takmer 1 miliardu eur. Môže sa to zdať veľa, ale 1 miliardu eur platíme Vladimírovi Putinovi každý deň za energetické suroviny, ktoré nám poskytuje. Od začiatku vojny sme mu poskytli 35 miliárd eur v porovnaní s 1 miliardou eur, ktorú sme dali Ukrajine, aby sa mohla vyzbrojiť.”

Vojnou na Ukrajine bola odhalená veľká závislosť EÚ od ruskej ropy, zemného plynu a uhlia.

Čoraz väčší počet hlasov vyzýva blok, aby zaviedol úplné embargo na ruské fosílne palivá, ktoré minulý rok predstavovali viac ako 99 miliárd eur a pripisuje sa im financovanie vojnovej mašinérie Kremľa.

Táto otázka však medzi členskými štátmi, ktoré k dispozícií majú rôzne energetické mixy, je výrazne rozdeľujúca, a preto sú nerovnomerne vystavené dôsledkom odstávky. Zatiaľ čo Poľsko a pobaltské štáty tvrdia, že tento krok je pre EÚ morálnou povinnosťou, nemecké podniky varovali pred „strmou recesiou“, ak bude zavedené úplné embargo.

Diskusia nadobudla novú úroveň intenzity po tom, čo sa objavili správy o nevyberaných vraždách civilistov v Buči, predmestí blízko Kyjeva.

V novom balíku sankcií, ktorý Európska komisia predstavila v utorok popoludní, sa navrhuje zákaz dovozu ruského uhlia, ktoré predstavujú príjmy za približne 4 miliardy eur a ktoré je najjednoduchšie nahradiť.

Súvisiace:
India sťahuje lacnú ruskú ropu a na rade by mohla byť Čína
Európa odmietla Putinovo ultimátum. Prečo teda ruský plyn stále prúdi?

Borrell poznamenal: “Dnes sme ukončili ich príjmy z uhlia, ale to je veľmi malý zlomok z celkového účtu.”

“Naša nezávislosť, naša energetická autonómia je podmienená obnoviteľnou energiou a po prvýkrát si geopolitika a zmena klímy potriasajú rukami v spoločnom cieli.”

Komisia uviedla, že bude pracovať na opatreniach súvisiacich s ropou, za ktorú EÚ platí viac ako 70 miliárd eur ročne, ale nespomenula ani plyn, na ktorý blok vynakladá viac ako 16 miliárd eur.

O najnovších opatreniach aktuálne diskutuje 27 členských štátov, ktoré ich musia schváliť jednomyseľne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: EuroNews

Facebook komentár