Euro_vzrastlo_na_sestmesacne_maxima_kvoli_2017

Mena euro počas dnešného obchodného dňa vyskočila na šesťmesačné maximum, keďže boli oznámené silné výsledky výrobných dát a európski politickí predstavitelia jastrabovité vydali vyjadrenia.

Rozhodujúce víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách počas tohto mesiaca podporilo posledný nárast tejto meny, keďže poukázali na nadchádzajúcu úlohu vodcu jedného z najväčších národov eurozóny, čo bolo považované za kľúčový prvok pomoci k cieľu európskej jednoty.

Jednotná mena sa naposledy proti americkému doláru a britskej libre obchodovala nepatrne vyššie, potom čo v tomto roku vyskočila o takmer 7 percent (voči doláru) a tesne pod 2 percentá (voči libre).

Súvisiace: Euro nemôže prežiť, ak sa Európa nezmení

Posledná konštruktívnu správa pre menu prišla po výsledkoch bleskového indexu nákupných manažérov (PMI), čo ukázalo že kompozitný údaj pre eurozónu sa zdržiava na šesťročnom maxime, keďže v apríli dosiahol úroveň 56,8. Dáta taktiež ukázali, že továrne najímajú ďalších zamestnancov najrýchlejším tempom v zázname.

Mena neskôr v popoludňajších hodinách vzdala svoje zisky potom, čo prezident ECB –
Mario Draghi uviedol, že Európska únia by mohla stratiť niektoré z aktivít okolo dohľadu a dozoru zúčtovania, v prípade ak Británia opustí blok.

Draghi poznamenal: “V prostredí po Brexite, infraštruktúra finančného trhu Veľkej Británie (FMIS) bude považovanou za FMIS tretej krajiny (než EÚ).”

Napriek tomu opatrní analytici poznamenali, že väčšina nárastu európskej meny už pochádzala z Francúzska a Nemecka, zatiaľ čo rastové signály z druhej najväčšej krajiny eurozóny, boli v poslednej dávke čísel slabšie.

Napriek zmiešaným širší výstupným signálom, mena má ďalšie nové nájdené piliere, keďže nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok obviňovala “príliš slabú” hodnotu eura za rozsiahly obchodný deficit jej krajiny.

V komentári pre študentov, v Berlíne Merkelová poukázala prstom na ceny ropy spolu s kurzom meny, čo má za následok nemecký prebytok, ktorý bol zdrojom rozporov medzi administratívou Donalda Trumpa a jej vládou.

Carl Hammer, ktorý je vedúci analytikom investičnej spoločnosti SEB, v e-maily pre klientov poznamenal: “Pri interpretácií Merkelovej komentárov medzi riadkami uviedla, že politika Európskej centrálnej banky (ECB) je pre Nemecko jednoducho príliš uvoľnená.”

Prezident ECB Mario Draghi na konci apríla trhom vyslal zmiešané správy, keď potvrdil, že on a jeho politickí kolegovia na schôdzi daného mesiaca neprejednávali odstránenie holubičej menovej politiky. Boli sprevádzané komentárom, že oživenie sa spevňuje, riziká poklesu sa zmenšujú – čo bolo naopak interpretované ako ďalšie býčie signály.

Súvisiace:
Draghi: “Je príliš skoro na znižovanie stimulu od ECB”
$ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Seb Hammer je presvedčený, že ECB na svojom júnovom zasadnutí môže naznačovať, že riziká poklesu pre rast poklesli ešte viac, aj keď konštatuje, že v tom období bude príliš skoro na to určiť, či inflácia na zlepšenie ekonomickej aktivity reagovala lepšie.

Ďalej sa domnieva: “Vzhľadom k tomu, že HICP (harmonizovaný index spotrebiteľských cien) sa len ťažko bude nachádzať v blízkosti svojho (tesne pod 2 percentá) cieľu, euro by malo aj naďalej rásť, čo môže opätovne zvýšiť verbálne intervencie ECB.”

Predpovedal: “Ale to sa nestane a bude nachádzať na úrovni 1,15 USD/EUR.”

Pri pohľade do budúcnosti sa očakáva rozsah obchodovania:

“Očakávame, že EUR/USD sa bude aktuálne obchodovať vo vyššom rozsahu $1,10-1,15, s dlhodobou reálnou hodnotou, približne 1,15.”

Nakoniec dodal: “V tomto bode neočakávame väčší rast meny euro, jedine že by prišli informácie ktoré by vedeli zasiahnuť hodnotu amerického dolára.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár