Euro v tomto štvrťroku prudko vzrástlo a dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných päť rokov, čo sa vzpiera všeobecným konvenciám, keďže Európska centrálna banka vykonala navýšenie svojho monetárneho stimulu, čo je všeobecný krok, ktorý by mal smerovať k znehodnoteniu meny.

Spoločná európska mena 19-národov počas roka 2016 oproti americkému doláru vymazala zhruba polovicu svojho poklesu z roka 2015. Prezident ECB Mario Draghi oznámil program nákupu štátnych dlhopisov a nové dlhodobé pôžičky bankám a 10. marca zrealizoval zníženie úrokových sadzieb a odvtedy euro len rastie, keďže uviedol, že nevidí potrebu pre opätovné znižovanie úrokových sadzieb. Keďže aj ďalší politickí predstavitelia uviedli, že sadzby by mohli dosiahnuť hranice dna, euro voči americkému doláru vzrástlo na najvyššiu úroveň od októbra.

Súvisiace: Zostane americký dolár svetovou rezervnou menou?

Zisky eura zrýchlili, keďže Japonsko vykonalo úsilie o zvýšenie objemov svojich menových stimulov. Dokonca predstavitelia Centrálnej Banky Japonska si počas tohto roka zvolili negatívne úrokové sadzby a aj japonskému jenu sa voči doláru zvýšiť o viac ako 7 percent. ECB znížila svoju prvú depozitnú sadzbu pod nulovú úroveň v júni roka 2014.

Alvin T. Tan, z londýnskeho sídla banky Societe Generale poznamenal: “Ak skutočným cieľom bolo zatlačiť euro na nižšie úrovne, je jasne vidieť, že nikdy sa to nepodarilo držať dlhšie, ako jeden rok. Podobným skutočnostiam čelí aj Centrálna Banka Japonska,” … “Skutočnosť, že ECB chcela zrealizovať oslabenie eura nie je v tomto zmysle ojedinelou. To vypovedá o obmedzeniach politiky centrálnych bánk, najmä pri pokusoch ohľadom vplyvu na výmenný kurz. “

Euro v tomto štvrťroku vzrástlo zhruba o 5 percent na $ 1,1403, čo je najväčší nárast od marca 2011. Skôr počas tohto dňa dosiahlo úroveň $ 1,1412, čo je najvyššia od 15. októbra.

Súvisiace: Je euro novým bezpečným útočiskom?

Európska spoločná mena by sa v budúcom mesiaci podľa analytika z banky Societe Generale mohla vyšplhať až na úroveň $ 1,16. Zároveň však táto banka na konci roka predpovedá pokles na $ 1,05.

Cieľ inflácie

ECB počas tohto týždňa zvýšila mesačné nákupy dlhopisov zo 60 miliárd eur na 80 miliárd eur. Táto nová zmena opatrení má za cieľ pomôcť stimuloval rast spotrebiteľských cien v regióne. Inflácia sa od januára 2013 nepriblížila k cieľovému rozmedziu ECB, ktoré je tesne pod 2 percentami.

Josh O’Byrne, ktorý je forexovým analytikom v banke Citigroup poznamenal: “Investori v túto chvíľu nechápavo pozerajú na vývoj trhov,” … “Posilnenie eura prišlo za účasti uvoľnenej menovej politiky. Dalo by sa povedať, že víťazmi menových vojen je Centrálna Banka Japonska a ECB a príliš toho ani nemuseli obetovať.”

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár