Odhady cien zemného plynu pre rok 2023 od banky Goldman Sachs sú rôzne.

Odhady cien zemného plynu pre rok 2023 od banky Goldman Sachs sú rôzne.

Analytici banky Goldman Sachs predpovedajú, že európske ceny zemného plynu v najbližších mesiacoch klesnú približne o 30 %, keďže krajiny získajú dočasnú prevahu v otázkach ohľadom dodávok.

Holandský nástroj na obchodovanie zemného plynu s označením (TTF) je hlavným referenčným bodom pre ceny zemného plynu v EÚ. V utorok sa 1 megawatthodina obchodovala za približne 120 eur. Goldman Sachs však očakáva, že táto referenčná hodnota v prvom štvrťroku 2023 prepadne na 85 eur za megawatthodinu.

To by znamenalo významnú zmenu v porovnaní s úrovňou zaznamenanou v auguste. V tom čase nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu a následné tlaky na európsky energetický mix posunuli ceny na historické čísla – nad 340 eur za megawatthodinu.

Graf: 2021-11/2022 Cena zemného plynu
Goldman-Sachs-Europske-ceny-zemneho-plynu-prepadnu-az-o-30%-graf

Nedávne ochladenie cien zemného plynu je spôsobené niekoľkými faktormi:

  • európske zásobníky plynu sú na túto zimnú sezónu v podstate plné
  • teploty boli miernejšie, ako sa očakávalo, čím sa oddialil začiatok obdobia intenzívneho používania
  • a existuje nadmerná ponuka skvapalneného zemného plynu (LNG)

Nedávne správy poukázali na približne 60 plavidiel, ktoré čakajú na vyloženie svojho LNG nákladu v Európe. Niektoré z týchto zásielok boli zakúpené počas leta a práve teraz prichádzajú, avšak sklady sú vo veľkej miere naplnené. Najnovšie údaje zhromaždené priemyselnou skupinou Gas Infrastructure Europe reálne ukazujú, že zásobníky zemného plynu v Európe dosahujú úroveň 94 %.

Napriek optimizmu v súvislosti s ohľadom nižších cien plynu v blízkej budúcnosti, ktoré môžu čiastočne zmierniť krízu životných nákladov, je na európskych lídrov vyvíjaný veľký tlak, aby zabezpečili dodávky v strednodobom horizonte.

Analytici banky Goldman Sachs v poznámke ku klientom uviedli: „Náš komoditný tím predpovedá ďalší pokles na 85 eur v prvom štvrťroku a následne prudké zvýšenie cien do budúceho leta, pretože úrovne skladovania sa prestavujú.“ Ich prognózy poukazujú na prudký nárast cien do konca júla, tesne pod hodnotu 250 eur za megawatthodinu.

Očakáva sa, že ceny zemného plynu po prvých troch mesiacoch roku 2023 stúpnu v dôsledku viacerých faktorov.

Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry poznamenal, že v budúcom roku sa na trh dostane len veľmi malé množstvo nového objemu LNG. Uviedol: „Ak čínska ekonomika zaznamená oživenie, budúci rok sa môže dovoz LNG do Číny taktiež spolu s Európou zvýšiť.“

Podľa amerického úradu pre energetické informácie bola Čína v roku 2021 najväčším svetovým dovozcom LNG. Čínska ekonomika sa však kvôli prísnej politike ohľadom ochorenia COVID-19 musela vysporiadať s množstvom blokád, ktoré viedli k narušeniu ekonomického rastu. Akákoľvek zmena tohto politického prístupu by zvýšila dopyt po LNG a zvýšila ceny aj pre európskych kupujúcich.

Dopĺňaniu zásobníkov plynu navyše pomohli ruské dodávky, ktoré sa EÚ snaží zastaviť. Dokonca aj luxemburský premiér Xavier Bettel v októbri uznal, že zásobníky sú plné ruského plynu. Ruské dodávky boli odvtedy vážne prerušené a cieľom Európy je kompletné zbavenie závislosti na fosílnych palivách Ruska.

Generálny riaditeľ portugalskej energetickej skupiny EDP – Miguel Stilwell d’Andrade to zhrnul, keď poznamenal: “Určite sme v oveľa lepšej situácií, ako sme boli pred pár mesiacmi,” ale “v budúcnosti by sme mali očakávať veľkú volatilitu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár