Koronavírus bude mať rozsiehly vplyv na ekonomiku.

Koronavírus bude mať rozsiehly vplyv na ekonomiku.

Trendy v oblasti obmedzenia sociálneho kontaktu a práce na diaľku, ktoré uviedla do pohybu prebiehajúca pandémia COVID-19, podľa bývalého člena Rady centrálnej banky USA (FED) pretvoria globálnu ekonomiku omnoho štrukturálnejšími spôsobmi, než finančná kríza v roku 2008 alebo teroristické útoky z 11. septembra.

Bývalý člen rady Federálneho rezervného systému – Randall Kroszner, ktorý bol počas oboch udalostí vo Washingtone, si myslí, že prepuknutie koronavírusu vytvára dlhodobé štrukturálne zmeny v ekonomike a zásadným spôsobom pretvára určité sektory a geografické oblasti.

Kroszner, ktorý je aktuálne zástupcom dekana Boothskej univerzity sídliacej v Chicagu uviedol, že kríza COVID-19 „bude mať zásadnejší a dlhodobejší dopad na štruktúru ekonomickej činnosti ako ktorýkoľvek z týchto dvoch šokov.“

Kroszner zastáva názor, že spotrebiteľské správanie sa z dlhodobého hľadiska zmení, aj keď vakcína bude k dispozícii . Ľudia si časom zvykli, že nepoužívajú verejnú dopravu a viac času trávia doma, z dôvodu práce na diaľku.

Ďalej poznamenal: „Myslím si, že dôjde k veľmi veľkej zmene v sektoroch – ako v niektorých odvetviach pohostinstva, v doprave, ale aj v geografickom smere.“ Mnohé z týchto oblastí hospodárstva už utrpeli hlboké utrpenie bez akejkoľvek okamžitej cesty k oživeniu.

Ekonóm poukázal na to, že pracuje blízko londýnskeho kampusu Chicago Booth, ktorý je v samom srdci mesta. Poznamenal, že “veľmi málo zamestnancov sa vrátilo späť do práce“.

Krozner dodal: “Zostávajú doma. Existuje teda aj vyváženie hospodárskej činnosti z centra mesta do vonkajších častí miest a na predmestia. Pracovné miesta teda budú na rôznych miestach a budú existovať rôzne druhy “iných pracovných miest. “

Spravidla lepšie platené miesta, umožňujú ľuďom ľahšie pracovať z domu.

Kroszner uviedol: „Ak však pracujete v niektorých obchodoch, ktoré zvyčajne predávajú tovar a služby ľuďom, ktorí by do mesta bežne prichádzali, sú to zvyčajne menej platené miesta a nemôžete ich robiť z domu. Tieto pracovné miesta čelia významným problémom.“

Dodal, že pre týchto pracovníkov a typy pracovných miest to vytvára „skutočnú výzvu“.

“A táto situácia bude chvíľu trvať. Ľudia sa musia potenciálne presťahovať do rôznych častí krajín, kde bude potreba väčšieho množstva pracovných miest, ako aj rôznych zručností. Jedná sa o zložitý proces.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár