Facebook CEO Mark Zuckerberg makes the keynote speech at F8, the Facebook's developer conference, Tuesday, April 30, 2018, in San Jose, Calif. (AP Photo/Tony Avelar )

Facebook CEO Mark Zuckerberg makes the keynote speech at F8, the Facebook’s developer conference, Tuesday, April 30, 2018, in San Jose, Calif. (AP Photo/Tony Avelar )

Viac ako rok potom, čo sa Mark Zuckerberg pokúsil obmedziť negatívny rozruch okolo súkromia tým, že predstavil nový nástroj, ktorý pomáha používateľom „vyčistiť“ ich históriu na platforme, konečne sa rozširuje – niektorí však môžu byť sklamaním obmedzeniami funkcie.

Spoločnosť v utorok uviedla, že konečne predstavuje nástroj, ktorý používateľom pomáha vidieť a spravovať údaje, ktoré o nich zhromažďujú aplikácie a webové stránky a zdieľajú ich s Facebookom. Používatelia však nebudú môcť tieto údaje úplne odstrániť.

Namiesto toho používateľ bude mať jednoducho možnosť oddeliť informácie od svojho účtu. V dôsledku čoho Facebook nebude vedieť, ktoré webové stránky používateľ navštívil alebo čo tam používateľ vykonal, ale údaje budú naďalej existovať na serveroch Facebooku bez identifikácie informácií.

Spoločnosť Facebook v máji 2018 prvýkrát ohlásil plány na funkciu s názvom „Clear History“, keď čelil zvyšujúcim sa obavám o súkromie v dôsledku škandálu v Cambridge Analytica, v rámci ktorého politická výskumná spoločnosť neoprávnene zbierala údaje miliónov používateľov. Spoločnosť pôvodne uviedla, že vytvorenie tohto nástroja bude trvať „niekoľko mesiacov“, doteraz však prichádzalo k oneskoreniam.

Firma Facebook už skôr novinárom uviedla, že vývoj tejto funkcie trvá dlhšie, ako sa očakávalo, pretože pracoval na prepracovaní svojich systémov a opätovnej analýze toho, ako spracováva údaje o používateľoch.

Táto funkcia však ešte nie je úplne pripravená na spustenie pre všetkých používateľov. Na začiatok bude funkcia Aktivity mimo Facebooku, dostupná používateľom v Írsku, Južnej Kórei a Španielsku a rozširovať po celom svete sa bude v nasledujúcich mesiacoch.

Facebook uviedol, že je bežné, že podniky zdieľajú údaje o činnosti ľudí na svojich webových stránkach s reklamnými platformami a inými službami. Spoločnosť však uviedla, že to „nie je vždy dobre pochopené“.

Ak chce napríklad kozmetická značka zobrazovať reklamy ľuďom, ktorí majú záujem o konkrétny rúž, môže Facebook odoslať informácie, že niekto na určitom zariadení sa pozeral na daný produkt. Ak sa toto zariadenie zhoduje s niektorým účtom Facebooku, Facebook tejto osobe bude môcť zobrazovať reklamy na rúž.

Súvisiace:
Graf: Koľko času ľudia trávia na Facebooku
Facebook odstránil účty ktoré sa snažili ovplyvniť vnímanie politiky Saudskej Arábie

Spoločnosť v blogovom príspevku uviedla: „Očakávame, že by to mohlo mať určitý vplyv na naše podnikanie, ale veríme, že je dôležitejšie dať ľuďom kontrolu nad ich údajmi.“ Investori sa však zdali nezaujatí. Akcie spoločnosti Facebook sa po oznámení zmenili len mierne.

Jasmine Enbergová, analytička pre oblasť sociálnych médií vo výskumnej spoločnosti eMarketer, uviedla, že tento krok je snahou spoločnosti Facebook stať sa transparentnejšou, je to však pravdepodobne aj spôsob, ako zostať o krok vpred pred globálnymi regulátormi, ktoré tvrdo zakročujú proti praktikám zacielenia reklamy spoločnosti.

Dopad na reklamné podnikanie Facebooku bude závisieť od toho, či tento nástroj budú používať aj spotrebitelia.

Enbergová nakoniec uviedla: „Jedná sa o proaktívny krok pre spotrebiteľov, aby prešli do svojich nastavení na Facebooku a túto funkciu zapli,“ … „Medzi ľuďmi, ktorí hovoria, že sa starajú o súkromie, a tými, ktorí s tým skutočne niečo robia, existuje určitý nesúlad. Ak tento nástroj nepoužije dosť ľudí, je nepravdepodobné, že by to malo významný vplyv na konečný výsledok Facebooku.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár