Facebook_zobrazuje_viac_obsahu_od_priatelov_menej_od_vydavatelov_a_znaciek

Mark Zuckerberg sa zaviazal venovať rok 2018 “fixácii” Facebooku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook momentálne prišiel s celosvetovým úsilím, ktorého cieľom je posilniť blaho užívateľov, prípadne na úkor podmienok vydavateľov a iných značiek.

Spoločnosť Facebook vo štvrtok oznámila, že mení pravidlá v Novinkách (News Feed) a uprednostňuje príspevky od priateľov, členov rodiny a skupín, pred príspevkami od vydavateľov a značiek.

Spoločnosť vyzdvihne príspevky, ktoré vzbudzujú diskusie a zmysluplné interakcie medzi priateľmi, pričom znižujú množstvo videí, spravodajských statusov a pracovných príspevkov, ktoré užívatelia pasívne konzumujú – bez komentovania a zdieľania.

V exkluzívnom videorozhovore s podpredsedom spoločnosti – Adam Mosser tento krok opisuje ako “rebalancovanie” toho, ako algoritmy Facebooku zaradia položky do hlavného zdroja.

Súvisiace: Neutralite siete: Veľké technologické firmy sú pripravené stať sa ešte silnejšími!

Mosseri, ktorý dohliada na News Feed ďalej poznamenal: “Myslíme si, že v súčasnosti mierne nadhodnocujeme, ako ľudia trávia čas na našej platforme a podhodnocujeme, koľko zmysluplných interakcií dosahujú s ostatnými ľuďmi.”

V príspevku na Facebooku, Zuckerberg uviedol, že zmena bola spustená na výskume, ktorý ukazuje na “blaho” používateľov a lepšie poslúži spojeniu s priateľmi a rodinou, pred “pasívnym čítaním článkov alebo sledovaním videa.”

Zuckerberg ďalej uviedol: “Keď sa ho otvoríme, uvidíme menej verejného obsahu, ako sú príspevky od firiem, značiek a médií.”

S viac ako dvoma miliardami používateľov mesačne, môže byť každá zmena ktorú spoločnosť Facebook vykoná, naozaj rozsiahlym zásahom. Tento krok má predovšetkým potenciál zasiahnuť nespočet vydavateľov a značiek, ktorí sa spoliehajú na sociálnu sieť pre distribúciu a propagáciu obsahu.

Mosseri povedal, že Facebook bude aj “naďalej oceňovať obsah vydavateľov.” Ale bude tak vyvíjať tlak na vydavateľov a značky, aby vytvorili obsah, ktorý vedie k diskusiám, teda v prípade ak chcú zlepšiť svoje šance na to, že budú vidieť v Novinkách (News Feed).

Nie je prekvapením, že podniky môžu byť schopné vyhnúť sa tejto zmene tým, že do svojho obsahu vložia peniaze. Mosseri uvádza, že zmena “by vo všeobecnosti nemala mať vplyv na reklamy”, pretože to funguje na “samostatnom systéme”.

Oznámenie prichádza v rámci širšej zmeny na Facebooku. Podľa nich sa zameriava na kvalitu pripojení a obsahu, keďže bolo vidno množstvo príbehov o falošných správach a informáciách, ako aj o zasahovaní do zahraničných volieb, filtračných bublín a závislosti na sociálnych mediách.

Zuckerberg začiatkom tohto mesiaca poznamenal, že jeho osobným cieľom na rok 2018 by bolo zamerať sa na “stanovenie” mnohých, z týchto existenčných otázok, vrátane “zabezpečenia, že čas strávený na Facebooku bude predstavovať naozaj dobre vynaložený čas.”

Zuckerberg toto zameranie vo svojom švrtkovom príspevku zopakoval. “Vykonaním týchto zmien očakávam, že čas, ktorý trávia ľudia na Facebooku a niektoré opatrenia týkajúce sa angažovanosti budú mať vplyv, ale taktiež očakávam, že čas strávený na Facebooku bude cennejší.”

Avšak už počas minulého roka sa ukázalo, že zdanlivo banálne rozhodnutia o produktoch môžu priniesť obrovské nepredvídané dôsledky.

Uprednostňovaním obsahu, ktorý vyvoláva diskusie, môže Facebook riskovať presadzovanie polarizujúcich a presvedčivejších príspevkov, ktoré vytvárajú veľa komentárov a tým sa ľudia vo väčšej miere dostávajú ešte hlbšie, do spomínaných filtračných bublín.

Mosseri tvrdí, že táto zmena môže skutočne pomôcť vylepšiť problém s filtračnou bublinou tým, že predvedie viac informácií o tom, čo zdieľajú vaši priatelia, pred vydavateľmi, ktorých ste sa rozhodli nasledovať.

Súvisiace: 21 zvláštnych vecí, ktoré ste nevedeli o Markovi Zuckerbergovi

Poznamenal: “Vyberiete vydavateľa na základe vašich záujmov, ktoré sa najviac podobajú vašim presvedčeniam … Vyberáte priateľov z mnohých rôznych dôvodov,” … “Keďže je táto zmena prirodzene vhodnou pre obsah priateľov a pre diskusie, bude to skutočne pozitívne pre rôznorodosť názorov v Novinkách (News Feed).”

News Feed je stredobodom sociálnej siete. Položky v ňom sú zoradené algoritmom, ktorý zohľadňuje faktory, ako napríklad to, aký je posledný príspevok, komentár, clickbait a ďalšie.

Facebook tento algoritmus hodnotenia často upravuje. Mosseri tvrdí, že spoločnosť sa vždy pokúša otestovať tieto zmeny s malým percentom používateľov – pred rozšírením, aby sa aktualizácie “správali podľa očakávania”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardin, BBC

Facebook komentár