21_zvlastnych_veci_ktore_ste_nevedeli_o_Markovi_Zuckerbergovi_2017

Mark Zuckerberg je jedným z najznámejších generálnych riaditeľov na svete. Má iba 32 rokov a už stihol dosiahnuť úspech, o akom sa mnohým iba sníva.

Na sociálnu sieť sa každý mesiac prihlasuje takmer miliarda nových užívateľov a Zuckerberg pomocou organizácie Chan Zuckerberg Initiative daroval už miliardy dolárov na výskum v oblasti medicíny. Napriek tomu by sme nemali zabúdať na to, že je tiež len človekom a má niekoľko zvláštnych osobnostných čŕt. Presne ako každý z nás. Prečítajte si niekoľko prekvapujúcich skutočností o živote zakladateľa najpopulárnejšej sociálnej siete.

1. Takmer sa zamestnal v Microsofte

Keď bol študentom posledného ročníka na strednej škole, stal sa spolutvorcom aplikácie s názvom Synapse Media Player. Slúžila na prehrávanie hudby vo formáte MP3, pričom zaznamenávala obľúbené piesne užívateľa a vytvárala playlisty na základe jeho preferencií. V podstate išlo o skorú verziu aplikácie Spotify či Pandora.

Microsoft sa snažil o akvizíciu spoločnosti aj jej zakladateľov. Zuckerberg a jeho partner Adam D’Angelo však odmietli ponuku technologického giganta z mesta Seattle, technológiu si nechali potentovať a pokračovali v štúdiu na vysokej škole. Adam D’Angelo sa neskôr stal zakladateľom spoločnosti Quora.

2. Aplikácie vymýšľal už na základnej škole

Zuckerbergov otec je zubár. Keď mal Mark 12 rokov, vytvoril program na odosielanie a prijímanie okamžitých správ, ktorý nazval ZuckNet. Jeho otec pomocou neho mohol sledovať príchody svojich pacientov.

3. Má netradičný vkus

Jednou z jeho obľúbených kníh je Eneida od Vergília. Medzi jeho obľúbené televízne seriály patrí „The West Wing“, ktorého autorom je Aaron Sorkin. Ten je zodpovedný aj za film, ktorý opisuje udalosti pri vzniku Facebooku. V kinách sa premietal pod názvom „Sociálna sieť“.

4. Je známy svojou skromnosťou

Zuckerberg býva v nádherne zariadenom dome a o jeho pohodlie sa stará robotický komorník, ktorému prepožičal hlas herec Morgan Freeman. V rozhovore z roku 2000 však Zuckerberg tvrdí, že všetky svoje byty našiel prostredníctvom inzerátov na stránke Craigslist.

5. Dôvodom farebnej schémy Facebooku je jeho zrak

Logo sociálnej siete je modré, pretože Zuckerberg trpí daltonizmom – nerozoznáva zelenú a červenú farbu.

6. Nebol stále profesionálnym programátorom

Programovať sa po prvýkrát naučil z knihy o jazyku C++ pre začiatočníkov.

7. Ovláda niekoľko jazykov

Vždy sa zaujímal o staroveké jazyky akým je napríklad latinčina. Z exotických jazykov ovláda mandarínčinu.

8. Už niekoľkokrát odmietol predať Facebook

Mnoho veľkých mien sa už snažilo odkúpiť túto sociálnu sieť. Zuckerberga s ponukou oslovili spoločnosti ako NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft (opakovane) a Google. Zuckerberg však nepodľahol a nič nepredal.

9. Svoju manželku spoznal v nepríjemnej situácii

Zuckerberg a jeho žena Dr. Priscilla Chanová sú dnes rodičmi a zanietenými filantropmi. Po prvýkrát sa stretli počas večierku na vysokej škole Harvard, keď čakali v spoločnom rade na toaletu.

10. Obdivuje Steva Jobsa

Sebavedomé vystupovanie a vodcovské schopnosti zakladateľa spoločnosti Apple boli pre Zuckerberga inšpiráciou pri tvorbe jeho prvej vizitky, na ktorej stálo: „I‘m CEO, bitch“.

11. Má účet na Twitteri

Na tejto sociálnej sieti však nie je veľmi aktívny. Od roku 2009 uverejnil iba 19 príspevkov.

12. Vie sa smiať z vtipov na jeho účet

O Zuckerbergovi sa vraví, že v sociálnych situáciách pôsobí trochu nemotorne. On sám však pochválil vystúpenie Andyho Samberga, ktorý ho napodobňoval v relácii „Saturday Night Live“.

13. Je zdatný aj po fyzickej stránke

V roku 2016 si vytýčil cieľ, že do konca roka zabehne spolu 365 míľ (587 kilometrov). Podarilo sa mu to dosiahnuť už v polovici leta.

14. Jeho vzormi sú Albert Einstein a Pablo Picasso

Na Facebookovom profile uvádza dva svoje obľúbené citáty. Prvým sú slová Albert Einsteina: „Robte veci takými jednoduchými ako sa to len dá, no nie príliš jednoduchými.“ Druhým výrokom je múdrosť Pabla Picassa: „Všetky deti sú umelcami. Výzvou je ostať umelcom aj vtedy, keď dospejete.“

15. Aj jeho pes je celebritou

Zuckerberg vlastní maďarského ovčiarskeho psa menom Beast. Má vlastný profil na Facebooku a viac než 2 milióny fanúšikov. Snáď najväčším z nich je Markova dcéra Max, ktorej prvým slovom bolo slovo „pes“.

16. Jeho profil na sociálnej sieti spravuje 12 ľudí

Zuckerberg má údajne tím 12 ľudí, ktorí sa starajú o jeho stránku na Facebooku. Monitorujú komentáre, píšu jeho statusy a zhotovujú fotografie, ktoré sa nakoniec objavia na jeho profile.

17. Svoje súkromie si dobre chráni

Zakladateľ Facebooku podnikol niekoľko závažných a diskutabilných krokov za účelom ochrany svojho súkromia. V roku 2014 si za $100 miliónov kúpil pozemok na Havaji. Iba nedávno sa rozhodol, že nebude žalovať ľudí, ktorý na tomto pozemku vlastnia zdedené parcely. Navyše vlastní dom v meste Palo Alto v štáte Kalifornia, okolo ktorého sa snažil zbúrať štyri priľahlé nehnuteľnosti.

18. Priatelí sa s hercom Vinom Dieselom

Hrdina akčných filmov opísal v rozhovore pre New York Times povahu jeho vzťahu s internetovým magnátom: „Asi pred dvoma rokmi sme boli v centrále Facebooku, ja som bol práve nadšený z filmu Rýchlo a zbesilo 7. Mark mi povedal, že najradšej by videl pokračovanie snímky, v ktorej som vystupoval ako Xander Cage. Vždy, keď sme sa potom stretli, citoval som repliky tejto postavy. Keď som sa pomýlil, Mark ma okamžite opravil. Strápňoval ma!“

19. Na fotografiách vyzerá byť vyšší ako v skutočnosti

Pravdou je, že Zuckerberg je vysoký iba približne 172 centimetrov. Na fotografiách sa však zdá byť vyšší. Je to výsledkom jeho vedomej snahy a trikov pri držaní tela. Magazín New Yorker o ňom píše: „Zdá sa byť vyšší, pretože vždy stojí vzpriamene – s vypnutou hruďou a narovnaným chrbtom. Ako keby visel na motúze.“

Graham Starr z portálu Wired vraví, že Zuckerberg pri fotografovaní využíva niekoľko trikov. Snaží sa stáť bližšie k objektívu a vystierať sa takým spôsobom, aby sa k nemu ostatní ľudia museli nakláňať.

20. Jeho charakteristické tričko stojí 300 až 400 dolárov

Kedykoľvek ho stretnete, bude mať na sebe šedé tričko, mikinu, rifle a tenisky značky Nike. Každý deň si oblieka rovnaké oblečenie a má na to dobrý dôvod. Svoj jednoduchý šatník komentoval slovami: „Život si chcem zariadiť takým spôsobom, aby som musel v rámci každodenných záležitostí robiť čo najmenej rozhodnutí. Svoju energiu chcem sústrediť na rozhodnutia, ktoré budú mať skutočný dopad na spoločnosť.“

Zuckerbergove ikonické sivé tričko pochádza z dielne talianskeho návrhára Brunella Cucinelliho a jeho cena dosahuje $300 až $400. Maloobchodný predajca Vresh Clothing študoval farbu, materiál a dĺžku tohto modelu a uviedol na trh lacnejšiu repliku slávneho trička, ktorú si môžu dovoliť všetci fanúšikovia Markovho štýlu.

21. Na Facebooku si ho nemôžete zablokovať

Ak ste na sociálnej sieti fanúšikom jej zakladateľa a z nejakého dôvodu už netúžite vídavať jeho príspevky, môžete zvoliť možnosť „Unfollow“. Marka Zuckerberga či jeho manželku Priscillu Chanovú si však nemôžete zablokovať. Ak sa o to pokúsite, objaví sa chybové hlásenie so znením: „Tento profil momentálne nie je možné zablokovať.“ Hovorca Facebooku pre magazín Quartz povedal: „Podobná správa sa užívateľom môže objaviť v prípade, že sa snažia blokovať stránku či profil, ktorý bol v nedávnej dobe zablokovaný príliš veľa krát.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár