Fed_chce_zacat_zmensovat_svoju_suvahu_o_rozsahu_4_5_biliona

Federálny rezervný systém (Fed) uviedol, že v tomto roku chce začať zmenšovať súvahu dlhopisov, ktorá je o rozsahu 4,5 bilióna amerických dolárov.

Odhalenie prišlo počas včerajších neskorých hodín, kedy bol vydaná Zápisnica z marcového zasadnutia Fedu, počas ktorej schválili nárast referenčnej cieľovej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Úradníci na stretnutí poznamenali, že pre zvyšovanie úrokových sadzieb do budúcna existuje pravdepodobnosť rýchlejšieho tempa.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Zmenšovanie súvahy je významné, keďže z dôvodu svojej veľkosti by mohla mať vplyv na trhy, ako členovia Fedu vrátane vedúcej predstaviteľky – Janet Yellenovej ukázali, že tento krok by sám o sebe predstavoval samotné zvýšenie sadzieb.

Fed_chce_zacat_zmensovat_svoju_suvahu_o_rozsahu_4_5_biliona_graf

Vo vyjadreniach zo Zápisnice sa uvádza: “Za predpokladu, že situácia ekonomika bude aj naďalej dosahovať výsledky ako sa odhadovala, väčšina účastníkov očakáva, že postupné zvyšovanie sadzieb z federálnych fondov bude pokračovať a usúdili, že zmena politiky Fedu okolo reinvestícií bude zrejme vhodnou už počas tohto roka.”

Nebol spomenutý žiadny harmonogram a nebol poskytnutý žiadny náznak za predpokladu, že by prišlo k zmene v súvahe.

Otázka reinvestícií

Niektorí členovia sa domnievali, že Fed by mal so zmenou počkať, až ekonomika dosiahne určité ciele. Centrálna Banka predtým mala pre zvýšenie úrokových sadzieb nastavené ciele okolo úrovne nezamestnanosti a inflácie. Ostatní medzitým chcú vidieť určité ekonomické “kvalitatívne” hodnoty.

Fed do súvahy nahromadil väčšinu dlhopisov, ktoré nakúpil počas troch kôl “kvantitatívneho uvoľňovania”, kde prišiel s mesačnými programami nákupu, zameraných na zlepšenie ekonomického stavu po finančnej kríze. Medzi tieto cenné papiere väčšinou patrili štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékou. Následne výnosy s týchto dlhopisov boli reinvestované, čiže k zmenšovaniu súvahy neprichádzalo.

Zápisnica zároveň taktiež ukázala, že je vidno určitý spor ohľadom toho, ako by Fed by mal reinvestovať výnosy – či by mal zastaviť reinvestície naraz alebo ich postupne ukončiť.

Z vyjadrení zároveň vyplynulo, že Fed bude pokračovať “vo svojich rokovaniach ohľadom reinvestícií politiky na nadchádzajúcich stretnutiach a bude zverejňovať ďalšie informácie, akonáhle budú k dispozícii.”

V niekoľkých nedávnych verejných vyjadreniach predstavitelia Fedu uviedli, že zníženie súvahy chcú vykonať pravdepodobne počas tohto roka. Zápis tieto tvrdenia len potvrdil.

Súvisiace:
200 rokov úrokových sadzieb USA v jednom grafe
Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade

Prezident Newyorského Fedu – William Dudley, ktorý je zároveň podpredsedom Federálneho výboru pre voľný trh povedal, že si je vedomý toho, že zmena politiky ohľadom súvahy bude mať jednoznačný vplyv úverových a devízových trhoch.

Zápisnica taktiež uviedla, že Fed urobí všetko preto, aby svoje zámery oznamoval jasne. Centrálna banka sa v období po kríze dostala pod kritiku, keďže niekedy vysielala zmiešané správy o svojich zámeroch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, NYtimes

Facebook komentár