Ich problémy majú vplyv najmä na zahraničných investorov.

Ich problémy majú vplyv najmä na zahraničných investorov.

Čínska realitná kríza neukazuje žiadne známky toho, že by poľavovala.

Zapletený konglomerát Evergrande v septembri mal rozsiahly negatívny vplyv na trhy po celom svete tým, že varoval, že môže prísť k nesplácania jeho obrovských dlhov. Odvtedy vykonalo podobné verejné priznania viac developerov, čo znervózňuje investorov a vyvoláva obavy z nákazy v celom rozsiahlom sektore.

Nie je jasné, ako sa kríza vyrieši. Spoločnosti by sa mohli pokúsiť reštrukturalizovať svoje dlhy a vyriešiť situáciu so svojimi veriteľmi. Mohli by tiež požiadať o záchranu od čínskej vlády, vládny predstavitelia v Peking sa však zatiaľ okrem prísľubu ochrany kupujúcich domov k tejto situácií príliš nevyjadrovali.

Súvisiace: Developer Evergrande nemusí uhradiť prvú splátku. Jeho záväzky dosahujú $300 mld.

Poslednou a najhoršou možnosťou by bola chaotická séria zlyhaní, ktorá by vyslala tzv. “šokové“ vlny do čínskej ekonomiky a pravdepodobne aj mimo nej.

Štyria developeri sa už dostali do problémov, keďže kedysi “rozžeravený“ čínsky realitný priemysel prechádza rýchlym ochladzovaním.

Developer Evergrande

Kríza sa začala v priebehu minulého mesiaca varovaním spoločnosti Evergrande, ktoré vyvolalo obavy z toho, že by banky a investori po celom svete mohli byť vystavení nesplácaniu z jej dlhov. Odvtedy sa toho vyriešilo veľmi málo.

S celkovými záväzkami okolo 300 miliárd dolárov, vrátane 20 miliárd dolárov v medzinárodných dlhopisoch, je Evergrande najzadĺženejšou čínskou realitnou spoločnosťou. Koncom septembra spoločnosť Evergrande získala hotovosť 1,5 miliardy dolárov predajom časti svojho podielu v čínskej banke.

Tento týždeň spoločnosť údajne nedodržala termín na zaplatenie úrokov v hodnote 148 miliónov dolárov, z dlhopisov denominovaných v amerických dolároch. Bola to už tretia podobná platba, ktorú konglomerát podľa všetkého za posledné týždne omeškal (nesplatil).

Neúspešná platba zvyčajne vedie k odkladu, v tomto prípade 30 dní, ale čas sa rýchlo kráti – predvolené hodiny začali tikať už 23. septembra.

Akcie spoločnosti Evergrande v tomto roku klesli o približne 80% a jej trhová hodnota sa zrútila len na 39 miliárd hongkonských dolárov (5 miliárd dolárov). Od minulého týždňa sa s nimi neobchoduje, keďže boli akcie pozastavené po správach, že konkurenčný developer chcel kúpiť podnik na správu realít od skupiny Evergrande.

Developer Fantasia

Developer luxusných bytov Fantasia Holdings balansuje na pokraji problémov. Spoločnosť so sídlom v Šen-čene v priebehu minulého týždňa nezaplatila veriteľom 315 miliónov dolárov, vrátane dlhu 206 miliónov dolárov a pôžičky 700 miliónov juanov (109 miliónov dolárov) od divízie správy nehnuteľností spoločnosti Country Garden, ktorý je druhým najväčším developerom v Číne.

Spoločnosť Fantasia uviedla, že podľa vyjadrení Country Garden pravdepodobne „nepríde k splateniu (svojich) externých dlhov“.

Ratingové agentúry S&P a Moody’s udelili úverové ratingy spoločnosti Fantasia s označením „predvolené“ a uviedli, že nezaplatenie istiny by pravdepodobne viedlo k tomu, že by sa spoločnosť dostala do platobnej neschopnosti, aj pre svoje zostávajúce dlhopisy.

Akcie spoločnosti Fantasia, ktorá má trhovú hodnotu 3,2 miliardy hongkonských dolárov (420 miliónov dolárov) v tomto roku prepadli takmer o 60%.

Developer Modern Land

Pekinský developer Modern Land má tiež problémy s včasným platením svojich záväzkov. V pondelok spoločnosť požiadala investorov o predĺženie splatenia dlhopisov v objemoch 250 miliónov dolárov, ktoré sú splatné 25. októbra.

Zatiaľ čo Modern Land apeluje na vytvorenie priestoru k vyriešenie svojich financií, predseda Zhang Lei a prezident Zhang Peng siahajú do vlastných vreciek na podporu podnikania. Povedali, že spoločnosti požičajú 800 miliónov juanov (124 miliónov dolárov).

Akcie skupiny Modern Land v tomto roku takmer odpísali 50% svojej hodnoty, čím sa znížila ich trhová hodnota na 1,2 miliardy hongkonských dolárov (160 miliónov dolárov).

Developer Sinic Holdings

Najnovšie sa k problémovým firmám zo sektora pridala stavebná skupina Sinic Holdings a v pondelok uviedla, že pravdepodobne príde k nesplateniu niektorých svojich platieb voči dlhopisom v hodnote 250 miliónov dolárov.

Splatnosť istiny a úrokov z týchto dlhopisov je naplánovaná na 18. októbra.

Súvisiace: Čínsky developer Evergrande na pokraji bankrotu. Prečo je to dôležité?

V priebehu minulého týždňa ratingová agentúra Fitch znížila hodnotenie spoločnosti Sinic na „C“ , čo je len o jeden stupeň vyššie ako tzv. „reštriktívne zlyhanie“, ktoré popisuje spoločnosť, ktorá neuhradila svoj záväzky, ale ešte nezačala formálny proces bankrotu alebo likvidácie.

Akcie spoločnosti Sinic boli počas tohto roka zasiahnuté najviac zo štyroch spomínaných developerov, keďže čelila prepadu v hodnote až takmer 90%. Trhová hodnota spoločnosti je v súčasnosti vo výške 1,8 miliardy hongkonských dolárov (230 miliónov dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár