Tento-tyzden-prichadza-prva-skuska-dlhovej-krizy-spolocnosti-Evergrande

Tento týždeň prichádza prvý test dlhovej krízy spoločnosti Evergrande – investori budú sledovať, či tento obrovský čínsky developer je schopný splatiť svoj úrok splatný z dlhopisov, alebo nakoniec sa tak nestane.

Podľa údajov agentúry S&P Global Ratings má firma vo štvrtok zaplatiť úrok v hodnote 83 miliónov dolárov.

Podľa poskytovateľa trhových údajov Refinitiv Eikon mal 5-ročný dlhopis Evergrande v amerických dolároch počiatočnú hodnotu emisie približne 2 miliárd dolárov, hoci cena sa v súčasnosti prepadla.

Podľa Refinitiv Eikon výnosy z tohto dlhopisu raketovo vzrástli o 560%, čo je o niečo viac ako 10% na začiatku tohto roka. Splatnosť dlhopisu je v marci 2022.

Graf výnosu dlhopisov developera Evergrande
Tento-tyzden-prichadza-prva-skuska-dlhovej-krizy-spolocnosti-Evergrande-graf

Ďalšia platba úrokov zo 7-ročného dlhopisu v amerických dolároch je splatná budúcu stredu.

Ray Attrill, vedúci devízovej stratégie v spoločnosti National Australia Bank, poznamenal: “To, čo sa stane vo štvrtok bude pre trhy veľmi dôležité a tak či onak bude to zásadnou udalosťou, ktorá bude väčšia ako výsledok zasadnutia výboru FEDu (FOMC), ku ktorému dôjde len niekoľko hodín predtým.” Odvolával sa na stretnutia americkej centrálnej banky, ktoré investori pozorne sledujú.

Analytici a pozorovatelia trhu do značnej miery očakávajú, že Evergrande vo štvrtok príde s omeškaním platieb z úrokov. Nebude to však technicky znamenať nesolventnosť, teda pokiaľ túto platbu neuhradí do 30 dní.

Agentúra S&P Global Ratings v pondelok uviedla, že tzv. omeškanie je „pravdepodobné“.

Vishnu Varathan, vedúci pre oblasť ekonomiky a stratégií v Mizuho Bank, uviedol: “Faktom je, že Evergrande je už v technickom omeškaní, pretože mešká s platbou voči bankovým úrokom.” Odvolával sa na správy, podľa ktorých čínska vláda veľkým bankám oznámila, že realitný gigant nebude schopný platiť úroky zo svojich pôžičiek, ktoré boli splatné začiatkom tohto týždňa.

Súvisiace: Developer Evergrande nemusí uhradiť prvú splátku. Jeho záväzky dosahujú $300 mld.

Varathan v utorkovej správe napísal: „Vzhľadom na riziko omeškania kupónu s dlhopismi neskôr v tomto týždni, kapacita ohľadom vystrašenia kapitálových trhov zostáva značná; vzhľadom na to, že Evergrande predstavuje 11% všetkých ázijských dlhopisov s vysokým výnosom.”

Najskôr budú zasiahnutí zahraniční investori cez ich dlhopisy

Analytici uviedli, že ak dôjde k týmto počiatočným zlyhaniam, inštitucionálni a iní zahraniční investori budú pravdepodobne v omnoho väčšej miere ovplyvnení, v porovnaní s domácimi investormi v Číne.

Je možné, že dlhopisy denominované v juanoch môžu mať prednosť pred zahraničnými dlhopismi denominovanými v dolároch. Zahraničné dlhopisy sú väčšinou v držbe inštitucionálnych alebo zahraničných investorov, zatiaľ čo domáci drobní investori v Číne majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vlastniť domáce dlhopisy.

Varathan pre CNBC v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “Je zrejmé, že optika investorov do dlhopisov, ktorým majú byť uhrádzané platby, keďže sú držitelia produktov maloobchodného manažmentu bohatstva a kupujúci domov ďaleko od jasnosti, a ešte menej od rozlíšenia, nesedí.”

Príležitosť priaznivejšieho zaobchádzania so záväzkami pre produkty retailových investorom voči produktom wealth managementu je preto „rozdielna, vzhľadom na to, že v tejto súvislosti existujú tzv. aspekty sociálnej stability.“

Minulý týždeň v niektorých mestách vypukli protesty nahnevaných kupcov domov a investorov a sociálne nepokoje sú kľúčovým problémom.

Minulý týždeň sa v sídle spoločnosti Evergrande v Šen-čene objavilo približne 100 investorov, ktorí podľa agentúry Reuters požadovali splatenie pôžičiek na finančné produkty po lehote splatnosti – čo vytvára scény plné nepokojov.

Priorita pre domácich investorov bude mať teda dôsledky na riziká zlyhania pre dlhopisy denominované v zahraničných dolároch, ktoré sú väčšinou v držbe inštitucionálnych alebo iných zahraničných investorov, oproti dlhopisom z pevniny, ktoré sú zasa väčšinou v držbe domácich investorov.

Varathan pre agnetúru CNBC poznamenal: „Ďalším bodom záujmu je, či kupón splatný v rámci zahraničných dlhopisoch dostane menej preferenčné zaobchádzanie ako kupóny v dlhopisoch z pevnine – najmä vzhľadom na asymetrické usporiadanie, podľa ktorého “offshore default“ nespúšťa “cross-default“ (zatiaľ čo onshore default spúšťa cross-default pre offshore).“ Krížové zlyhanie nastane, keď sa nesplatenie spustené v jednej situácii rozšíri na ďalšie povinnosti, čo vedie k širšej nákaze.

Varathan poznamenal, že je dôležité sa spýtať: “Inými slovami, rozhodne dôležité je, či Evergrande prestane v rámci omeškania splácať zahraničné dlhopisy, pričom bude dodržiavať záväzky na pevnine?”

Súvisiace: Čínsky developer Evergrande na pokraji bankrotu. Prečo je to dôležité?

Ktoré fondy vlastnia dlhopisy Evergrande?

Podľa údajov agentúry Morningstar Direct, za posledných niekoľko mesiacov naakumulovali dlhopisy spoločnosti Evergrande najmä skupiny UBS, HSBC a Blackrock.

Patrick Ge, analytik výskumu v spoločnosti Morningstar, poznamenal: “V období od júla do augusta 2021 sme videli, ako sa do čínskej spoločnosti Evergrande pridáva niekoľko fondov, vzhľadom na rozširujúce sa spready a atraktívne ocenenia.”

Podľa spoločnosti Morningstar tu je zoznam top fondov s najvyššou expozíciou voči dlhopisom Evergrande.

  • Fidelity Asian High-Yield Fund
  • UBS (Lux) BS Asian High Yield (USD)
  • HSBC Global Investment Funds – Asia High Yield Bond XC
  • Pimco GIS Asia High Yield Bond Fund
  • Blackrock BGF Asian High Yield Bond Fund
  • Allianz Dynamic Asian High Yield Bond

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár