Dalsi-cinsky-realitny-developer-v-realnych-problemoch

V Hongkongu kótované akcie čínskeho realitného developera – Kaisa Group Holdings boli v piatok zastavené po správe, že začiatkom tohto týždňa zmeškal platbu, v rámci jeho divízie správy majetku.

Tento krok prichádza v čase, keď investori aj naďalej pozorne sledujú vývoj v čínskom sektore nehnuteľností, po rozsiahlych finančných problémoch silne zadlženej skupiny Evergrande.

Kaisa v piatok na burze uviedla, že pozastaví obchodovanie. Jej ďalšie jednotky – Kaisa Capital, Kaisa Health, Kaisa Prosper – taktiež oznámili, že vykonajú zastavenie obchodovania.

Vo štvrtok spoločnosť Kaisa uviedla, že jej finančná divízia zmeškala platbu za produkt správy majetku, v dôsledku zvýšených obáv z napätej likvidity.

Akcie spoločnosti Kaisa tento týždeň pred pozastavením obchodovania klesli takmer o 13 %. Akcie v tomto roku však už zatiaľ stihli prepadnúť až o približne 70 %.

Investori pozorne sledovali platby úrokov z dlhopisov Evergrande – spoločnosť pôvodne zmeškala dve platby, ale podarilo sa im ich splniť v rámci 30-dňovej lehoty. Všetka pozornosť sa tak aktuálne upiera na ďalšie platby z výnosov, splatné v novembri a decembri.

Niekoľko ďalších čínskych realitných firiem sa tiež ocitlo v centre pozornosti, pretože sa dostali do platobnej neschopnosti alebo zmeškali platby v rámci svojich dlhopisov.

Dlh developera Kaisin

Ratingové agentúry Fitch Ratings a S&P Global Ratings v priebehu minulého týždňa znížili investičný rating spoločnosti Kaisa. Obe agentúry to vysvetlili pre klesajúci peňažný tok firmy.

Spomedzi čínskych developerov je Kaisa podľa banky Natixis druhým najväčším emitentom zahraničných dlhopisov s vysokým výnosom, denominovaných v amerických dolároch. Evergrande – najzadlženejší realitný developer sveta sa nachádza na prvom mieste.

Súvisiace:
V Číne už 4 realitní developeri s finančnými problémami
Čínsky developer Evergrande na pokraji bankrotu. Prečo je to dôležité?

V prvej polovici tohto roka Kaisa podľa analytikov spoločnosti Natixis prekročila dve z troch „červených čiar“ pre developerov nehnuteľností Číny, ktoré vláda načrtla.

Podľa agentúry Fitch, Kaisa má veľký dlh splatný od aktuálneho obdobia, do konca roku 2022, vrátane 400 miliónov dolárov splatných v decembri a približne 3 miliárd dolárov splatných v roku 2022.

Miestne médiá – Cailianshe, prišli s informáciou, že regulačné orgány sa mali v piatok stretnúť v Šen-čene, aby prediskutovali otázky likvidity skupiny Kaisa a ďalšej čínskej realitnej firmy Fantasia. Fantasia nedokázala splatiť dlhopisy v hodnote 206 miliónov dolárov, ktoré boli splatné začiatkom minulého mesiaca.

Kaisa a Fantasia okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár