Globalna_recesia_moze_prist_ovela_skor_ako_si_niekto_myslel

V utorok akciové trhy po celom svete rástli na základe správ, že Trumpova administratíva príde s oneskorením zavedenia niektorých nových ciel v Číne, ktoré oznámila začiatkom tohto mesiaca. Len o deň neskôr však svetové akciové trhy čelili náročnému odpredaju z dôvodu neustále sa zhoršujúcich ekonomickým údajov v Európe a Ázii a ďalším inverziám výnosovej krivky.

Nazvime to veľkou “kocovinou.“ Zmeny ohľadom taríf však neboli odsunuté na okraj vplyvu. Vyplýva z toho, že globálna ekonomická realita sa dostala na americké trhy a rozdrvila ich.

Ukázalo sa, že obchodné vojny nie je ľahké vyhrať a situácia ohľadom globálneho rastu nevyzerá dobre. V priebehu minulého týždňa Spojené kráľovstvo oznámilo záporný rast HDP za posledný štvrťrok. Nemecko tento týždeň oznámilo pokles HDP, na základe čoho jeho 10-ročné štátne dlhopisy zaznamenali rekordne záporný výnos na hodnote 0,62%. Potom je tu Európa, ktorá zaznamenala negatívny výsledok priemyselnej výroby a Čína oznámila svoj najnižší rast priemyselnej výroby za 17 rokov.

Kolaps výnosov globálnych dlhopisov je témou od októbra minulého roka, keď 10-ročné štátne dlhopisy USA klesli na hodnotu 1,6% z maxima 3,23%, dosiahnutom počas októbra 2018. Aktuálne, keď sa výnosová krivka 2 a 10 ročných štátnych dlhopisov USA prevrátila, je počuť varovné signály ešte hlasnejšie. Prečo? Pretože každú recesiu v období posledných 45 rokov predchádzala inverzia výnosovej krivky.

História naznačuje, že recesia v priemere začína 22 mesiacov po inverzii výnosovej krivky. Akciový trh sa dostane do negatívneho územia, zhruba 18 mesiacov po inverzii.

Čísla Bank of America Merril Lynch však naznačujú, že máme menej času. Pokiaľ ide o 10 inverzií výnosovej krivky od roku 1956, vrchol amerického akciového indexu S&P 500 bol dosiahnutým približne do troch mesiacov od inverzie šesťkrát. Po ďalších štyroch rokoch tento vrchol indexu S&P 500 bol dosiahnutým 11 až 22 mesiacov.

Rast dvadsaťdva mesiacov oproti trom mesiacom? To je dosť veľká medzera.

Obe tieto historické štúdie naznačujú, že v najbližších mesiacoch môžu trhy dosiahnuť nové maximum. V skutočnosti si vieme predstaviť niekoľko scenárov toho, ako by tieto nové maximá mohli vzniknúť.

Centrálne banky by sa mohli pustiť do núdzového znižovania úrokových sadzieb a znova zaviesť programy kvantitatívneho uvoľňovania, aby opäť prinútili dosahovať akciám nové maximá. Náhly koniec obchodnej vojny, so snahou chránenia situácie na oboch stranách, by určite mohol vyvolať trvalú globálnu rally, ktorá môže skončiť odvrátením alebo oneskorením recesie.

Súvisiace:
5 najväčších ekonomík sveta je ohrozených recesiou
5 aktív kde sa investori presúvajú keď sa situácia zhoršuje

Administratíva Donalda Trumpa, ktorá sa túži vyhnúť recesii pred voľbami do roku 2020, sa skutočne môže ocitnúť v pozícii ukončenia obchodnej vojny skôr ako neskôr. Administratíva však stále čelí niekoľkým historickým chybám vo svojej vlastnej tvorbe politiky. Masívne zníženie daní v roku 2017 prinieslo len malú formu rastu. Rast dokonca spomaľuje. Minulosťou sú už dávno prísľuby rastu HDP vo výške 4%. V skutočnosti sa očakáva pokles rastu pod 2%. Jediná vec, ktorá sa navyšuje, je deficit, ktorý už v tomto roku dosahuje 1 bilión dolárov.

To všetko sú známky toho, že riziko globálnej recesie je jasným a súčasným nebezpečenstvom.

Toto je veľmi zložité prostredie pre investorov. Dejiny naznačujú, že je čas využiť budúce rasty k príprave na ďalšiu recesiu a na získanie hotovosti skôr, ako sa prejaví výrazný pokles trhu. Globálne ekonomické údaje však naznačujú, že globálna recesia môže prísť omnoho skôr, ako ktokoľvek predpokladal.

A to odhaľuje nepríjemnú pravdu: Nikdy sme sa nestretli s recesiou za účasti tak rozsiahlych objemov dlhu a tak malým množstvom federálnej munície, ktoré sú k dispozícii a so zápornými sadzbami, ktoré sú v mnohých krajinách stále realitou. Na to však neexistuje žiadna predikcia. Historické údaje môžu mať len prediktívne využitie.

Náhle ukončenie obchodnej dohody môže byť nevyhnutné – bez nej však pred začiatkom ďalšej recesie nemáme dosť času.ň

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár