Ako_Google_a_Facebook_ovladaju_svet_digitalnej_reklamy_2016

Počas najbližších pár rokov by mala podľa očakávaní digitálna reklama predbehnúť tú televíznu a tým sa stane najväčším trhom v oblasti reklamy.

Človek by si myslel, že táto jednoduchá skutočnosť by sa mala prejaviť vo svetlej budúcnosti pre mnohých vydavateľov, ale realita sa zdá byť úplne odlišná. To preto, že na poli digitálnej reklamy stále viac dominujú iba dvaja hráči a všetci ostatní získavajú zákazníkov docela ťažko.

Reklamný duopol (monopol 2 spoločností)

V súčasnosti takmer $ 0,60 na každý dolár, ktorá je vynaložený do digitálnej reklamy ide firmám Google a Facebook.

Bláznivým faktom je, že sú ešte v plienkach, najmä pokiaľ sa jedná o spoločnosť Facebook, ktorej digitálne príjmy z reklám počas minulého roka rástli o 59%. Sociálna mediálna spoločnosť nedávno opäť prekonala očakávania Wall Street, pretože sa ukázalo, že samotný mobilný segment Facebooku bol väčší, než celý podnik v 3Q roka 2015.

Naozaj sa jedná o nesúmerný rast ostatných mediálnych spoločností.

Ikonické značky, ako sú The New York Times ešte dokonca bojujú z plným prechodom na digitálny obsah, avšak ročne z online reklamy zarobia len 200 miliónov dolárov. To robí z Times, spolu s ďalšími tradičnými mediálnymi spoločnosťami ako News Corp, Time Inc., alebo Hearst, príliš “malých”, aby sme ich mohli zverejniť v našom rebríčku.

Súvisiace: Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia

Je to o celosvetových platformách

V oblasti digitálnej reklamy, je to všetko o sile platforiem. Väčšina našej grafiky je pokrytá firmami, ktoré vytvorili (alebo zakúpili) platformy s obsahom, ktoré vytvárajú najmä používatelia a títo ľudia ich používajú každým dňom. Facebook, YouTube (vlastnený Googlom), Twitter, LinkedIn, Snapchat a Yelp sú v našom rebríčku, pretože si získali užívateľov v masovom meradle.

Stručne povedané, to je dôvod, prečo tie najlepšie technologické spoločnosti predstihli mená ako Exxon Mobil alebo Walmart v najväčšej hodnote sveta, čo sa týka trhovej kapitalizácie.

Ako_Google_a_Facebook_ovladaju_svet_digitalnej_reklamy_2016_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: VisualCapitalist

Facebook komentár