Google_udajne_rusi_pracovne_ponuky_pre_tisice_dodavatelov_a_docasnych_pracovnikov

Spoločnosť Google odvolala ponuky pre viac ako 2000 ľudí, ktorí súhlasili s prácou dodávateľov alebo dočasných zamestnancov. Ako prvý s touto informáciou prišli noviny The New York Times.

V e-maile, ktorý videli v denníku Times, spoločnosť Google minulý týždeň informovala zmluvné agentúry, že „spomaľuje tempo prijímania a investovania, keďže neprináša toľko nových projektov, ako plánovali na začiatku roka“. Firma Google uviedla, že „nebude postupovať formou zaúčania“ pracovníkov, ktorý boli najatí prostredníctvom agentúr.

Hovorca spoločnosti Google nekomentoval podrobnosti v článku z Times, ako je napríklad objem dodávateľov prác, ktorých ponuky boli zrušené, ale vo vyhlásení uviedol: „Ako sme už verejne naznačili, spomaľujeme tempo prijímania a investícií a ako výsledok je, že nepotrebujeme najímať toľko nových ľudí (cez zamestnancov na plný úväzok a dočasných zamestnancov), ako sme na začiatku roka plánovali. Pokračujeme v získavaní pracovníkov v mnohých strategických oblastiach.“

V priebehu minulého mesiaca generálny riaditeľ Sundar Pichai zamestnancom priznal, že nábor a investície sa spomalia, pretože pandémia koronavírusov vytvára neistotu pre podniky naprieč odvetviami. V správe Pichai uviedol, že spoločnosť Google v roku 2019 najala 20 000 zamestnancov a podobný počet plánovala najať aj v tomto roku. V tom čase už najala 4 000 nových zamestnancov a podľa plánu mala čoskoro najať ďalších tisíc pracovníkov.

Hovorca v tom čase povedal, že Google „bude udržiavať dynamiku v malom počte strategických oblastí a nebude rozširovať objem zadaných prác u mnohých ľudí, ktorí boli najatí, ale ešte s realizáciou na projektoch nezačali.“

Podľa interných materiálov, ktoré sa dostali k agentúre CNBC, na konci apríli riaditeľ so zameraním na aktivity po celom svete varoval pred znížením rozpočtu a zamrznutím výdavkov v rámci jeho marketingového oddelenia.

Ohlasované rozhodnutie spoločnosti Google – odvolať ponuky od dodávateľov a dočasných pracovníkov opäť upozorňuje na veľkú časť pracovnej sily spoločnosti, ktorá nemá rovnaké výhody a ochranu ako jej zamestnanci na plný úväzok. Títo pracovníci, ktorí sa v spoločnosti bežne nazývajú TVC (dočasní dodávatelia a dodávatelia), tvoria najmenej polovicu z približne 300 000 pracovníkov v spoločnosti Google.

Ich slabá pozícia ochrany sa však v histórii spoločnosti Google pravidelne ukazovala, podobne ako v apríli, keď spoločnosť Google zmluvným pracovníkom oznámila, že už nemôžu mať prístup k nástrojom odbornej prípravy, ktoré sú vyhradené pre zamestnancov na plný úväzok.

Spoločnosť Google napriek tomu voči zmluvným pracovníkom urobila určité ústupky počas krízy Covid-19. CNBC v marci informovala, že spoločnosť Google sa o 60 dní rozhodla rozšíriť zmluvy pre dočasných zamestnancov, ktorých práca bola počas krízy skončenou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár