Hypotekarne_sadzby_dosiahli_rekordnu_nizku_uroven_top_1

Priemerná úroková sadzba pre populárnu hypotéku na 30 rokov klesla na 3,09%, čo predstavuje rekordne nízku hodnotu.

K zníženiu prispel slabší ako očakávaný aprílový maloobchodný predaj ovplyvnený koronavírusom, ktorý v piatok prispel k poklesu, čím investori prechádzali na aktíva považova za relatívnu bezpečnosť v rámci dlhopisového trhu a zatlačili výnosy nadol. Hypotekárne sadzby voľne sledujú vývoj výnosu u 10-ročných štátnych dlhopisov.

Sadzby hypoték nie sú exaktným indikátorom, takže v súčasnosti niektorí veritelia ich môžu mať nižšie a zákazníkom s výbornou bonitou ponúkajú hodnotu 3% a dokonca aj 2,75% až 2,875%. Sp však aj veritelia, ktorí ponúkajú vyššie hodnoty.

Matthew Graham, hlavný prevádzkový riaditeľ Mortgage News Daily: „Nie je však každý veriteľ nastavený takto a musí sa prispôsobovať akékoľvek scenárom, v ktorých keď má kupujúci horší profil, dosahuje ponuka skôr vyššie úrovne,“ … “Veritelia zvyšujú poplatky pre rizikovejších dlžníkov kvôli ekonomickým neistotám spôsobeným koronavírusom a zvyšujúcemu sa počtu dlžníkov, ktorí sa snažia platiť svoje mesačné platby.”

Podľa spoločnosti poskytujúcej hypotekárne údaje a analytiku – Black Knight, v súčasnosti existuje takmer 4,7 milióna dlžníkov v programoch splácania hypotéky, väčšinou v prípade vládnych pôžičiek. Títo dlžníci dokonca aktuálne môžu odložiť mesačné platby najmenej o tri mesiace a až o rok, ale platby sa musia uskutočniť k nasledujúcemu (zvolenému) dátumu.

Nízke úrokové sadzby hypoték prispievajú k rýchlejšiemu než očakávanému zotaveniu dopytu po rodinných domoch. Keď sa obmedzujúce opatrenia v štátoch znova uvoľnia, kupujúci zamieria späť k výberom svojich nových domov. Iní zasa zintenzívňujú svoje virtuálne obhliadky. Realitní agenti, ako aj majitelia nehnuteľností na bývanie v posledných dvoch alebo troch týždňoch získali väčší záujem kupujúcich.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár