John Paul Whitefoot píše: Ak si myslíte, že môžete posudzovať knihu podľa obalu, musíte veriť aj tomu, že hospodárstvu USA sa skutočne veľmi darí. Nakoniec, dôvera spotrebiteľov rastie a bieda klesá. Ak sa však pozriete pod obal, stránky podkladových ekonomických ukazovateľov naznačujú, že priemerný americký investor by sa mal trochu obávať.

Najprv však dobré správy! Index biedy USA klesol na štvorročné minimum. Index biedy sa počíta pripočítaním miery nezamestnanosti k miere inflácie, pričom je logické, že tvrdohlavo vysoká nezamestnanosť v spojení so stúpajúcimi cenami tovarov sa prejavia ako bieda.

Čím vyššie skóre, tým biednejšie na tom sme. Napríklad v auguste 2008, keď sa americké akciové trhy začali vzdávať, dosahoval index biedy 11,47; keď do úradu nastúpil prezident Obama v januári 2009, index dosiahol 7,83; počas krízy dlhového stropu v lete 2011 index dosiahol maximum 12,87. Počas následných troch mesiacov zaznamenával pokles. V júli sa dostal na 9,36 a v októbri na 8,3. (Zdroj: „Index biedy po mesiacoch,“ internetová stránka indexu biedy Spojených štátov (United States Misery Index), posledný raz konzultovaná 13. decembra 2013.)

Podľa všeobecne sledovaného predbežného indexu dôvery spotrebiteľov od Thomas Reuters/University of Michigan za december sa miera spotrebiteľskej dôvery zvýšila na 82,5, čo je najvyššia úroveň od júla. V novembri bola podľa tohto indexu dôvera spotrebiteľov na úrovni 75,1, pričom ekonómovia predpovedali jej stav na úrovni 76,0.

Prečo ten zvýšený optimizmus? Úrovne americkej spotrebiteľskej dôvery sa zlepšujú vďaka nezamestnanosti, ktorá v novembri klesla viac, než sa predpokladalo, lepším údajom v oblasti zamestnanosti mimo poľnohospodárskych podnikov a dobrým predbežným výsledkom hrubého domáceho produktu (HDP). Dôvera spotrebiteľov, ktorá je vyššia, než sa predpokladalo, znamená dobré správy pre maloobchodníkov, pokiaľ spotrebitelia debatujú o tom, koľko by mali minúť počas tohtoročného sviatočného obdobia nákupov.

Silné čísla dôvery spotrebiteľov by však mohli byť trošku predčasné.

Zatiaľ čo čísla nezamestnanosti vyzerajú lepšie, než sa očakávalo, miera nezamestnanosti je stále na úrovni siedmich percent, nové pracovné miesta sú zriedkavé a mzdy stagnujú. Napriek zlepšeniu dôvery spotrebiteľov 25 % Američanov očakáva, že v blízkej budúcnosti neuhradia splátku na kreditnej karte a ešte viac z nich hovorí, že sa budú musieť krotiť v míňaní s kreditkou. To môže byť drsné, ak 19 % hovorí, že sú nútení častejšie používať kreditné karty, pretože časy sú zlé. (Zdroj: internetová stránka Rasmussen Reports, posledný raz konzultovaná 13. decembra 2013.

Tak prečo zvýšená dôvera spotrebiteľov? Ak to nie je z dôvodu Main Street, musí to byť vďaka Wall Street; nakoniec, S&P 500 tento rok zatiaľ vzrástol o 26 % a Dow Jones Industrial Average stúpol o viac ako 21 %. Ak sa pozriete na akciový trh, všetko vyzerá úžasne! Žiaľ, zisky firiem nie sú v skutočnosti na úžitok veľkému počtu ľudí.

Ako vidíte v uvedenom grafe, je fér povedať, že od začiatku 21. storočia dochádza k rastúcej diskrepancii medzi mzdovými príjmami a ziskami podnikov, najmä od takzvaného hospodárskeho oživenia. Mzdové príjmy a HDP sú od zrútenia trhov dosť ploché. Podnikové zisky už menej.

Pokiaľ ide o akciový trh a trh práce, vyzerá to tak, že akciový trh vyhral. To je dobrá správa pre najbohatších 10 % v krajine, ktorí majú v držbe zhruba 80 % všetkého bohatstva akciových trhov. (Podrobnejšie rozdelenie bohatstva akciových trhov sa nachádza v uvedenom grafe.)

Je aj ďalší dôvod spochybňovať súčasnú situáciu dôvery spotrebiteľov. Za uplynulé štyri kvartály, alebo všetky v roku 2013, čoraz viac spoločností v indexe S&P 500 revidovalo svoje zisky smerom nadol: 78 % v 1. kvartáli, 81 % v 2. kvartáli, 83 % v 3. kvartáli a 89 % (zatiaľ) vo 4. kvartáli.

Tieto čísla nie sú stavebnými prvkami trvalého hospodárskeho rastu, ani nie sú odôvodnením zlepšenia čísel v oblasti dôvery spotrebiteľov.

Čo to znamená pre investorov? Pre začiatočníkov by mohli byť drobného prieskumu hodné spoločnosti vydávajúce kreditné karty, ako napríklad Visa Inc. (NYSE/V), MasterCard Incorporated (NYSE/MA) a American Express Company (NYSE/AXP).
Tí, ktorí sú podozrievaví voči pohybu dôvery spotrebiteľov smerom nahor, možno budú chcieť zvážiť defenzívne fondy so spotrebným tovarom, s ktorými sa obchoduje na burze, ako napríklad Consumer Staples Select Sector SPDR (NYSEArca/XLP).

Preložila: Stanislava Ondrovičová

Zdroj: Daily Gains Letter 

Facebook komentár