Najacsi_investori_sveta_saleju_kvoli_obrovskemu_objemu_dlhov_v_korporaciach

  • Historicky vysoký level firemných dlhov znepokojuje investorov, na základe výsledkov z posledného prieskumu realizovaného Bank of America Merrill Lynch (BAML) medzi finančnými manažérmi.
  • BAML je len posledná firma, ktorá upozorňuje na vysokú zadlženosť spoločností, ktorá sa na trhu postupne zmení na negatívum, v prípade že úroky začnú stúpať

Keď vidíme aké nízke sú náklady na požičanie peňazí, tak nás vôbec neprekvapuje, že sa firmy tak rýchlo zadlžujú. Nakoniec ale, úrokové sadzby začínajú postupne rásť, čo znamená, že obdobie peňazí zadarmo sa čoskoro skončí. Prečo si to ale neužiť, kým to trvá?

Investori tomu rozumejú, ale to neznamená, že sa im to páči.

Z posledného mesačného prieskumu finančných manažérov, ktorý zahŕňal 235 opýtaných, ktorí dohromady spravujú 684 miliárd dolárov, vyplýva že existuje rekordné množstvo veľkých finančných manažérov – presnejšie 42% – že firmy sú extrémne zadlžené.

Najacsi_investori_sveta_saleju_kvoli_obrovskemu_objemu_dlhov_v_korporaciach_graf

Vyššie je vidno, že sa jedná o vysokú úroveň. Tento výsledok je dokonca vyšší ako uprostred finančnej krízy. A kým doterajšia peňažná situácia bola počas 9-rokov trvajúceho rastúceho trhu zväčša bezprecedentná (čo robí akékoľvek porovnávanie komplikovanejším), je jasné, že veľkým investorom sa nepáči, čo sa aktuálne deje.

Ak vás zvučné výsledky prieskumu finančných manažérov prostredníctvom BAML nepresvedčili, vezmite si mnohých iných expertov, ktorí volajú na poplach ohľadom rekordného zadlženia.

Špeciálnou obavou banky Goldman Sachs nie je zadlženosť samotná, ale skôr reakcia obchodníkov ohľadom celkového pohľadu na riziko. Firma zistila, že investori platia takmer rekordné odmeny za dlhopisy vydané firmami s najhorším kreditom – situácia sa tak nachádza vo veľmi nevhodnom ocenení, keďže v nej nie je priestor na takmer žiadne chyby.

Celosvetovo známy trhový skeptik John Hussman (bývalý profesor ekonómie), ktorý v súčasnosti je prezidentom investičnej spoločnosti Hussman Investment Trust, tiež vidí situáciu ako znepokojivú. Podľa neho je tvorba podradných dlhov na financovanie spotreby a deficitu receptom na pohromu.

Hussman v poslednom príspevku na blogu poznamenal: „Dlhové zaťaženie, špekulácie, zrazené oceňovanie, ktoré sú najviac zodpovedné za dnešnú nevyváženú prosperitu, sú zárodkom, z ktorého vyklíči nasledujúca kríza.“

Súvisiace:
Investori s biliónmi v stávke sa napchávajú ako „prasce pri koryte“
Investori vyťahujú peniaze z akciových trhov, ako v časoch finančnej krízy

Toto všetko sa deje v najlepšom čase pre firmy, ktoré sa chystajú zadlžiť. Úspešné presadenie zákona o daniach Republikánmi malo za následok zaplavenie účtovných kníh firiem hotovosťou. A kým splácanie dlhov nie je najpopulárnejšie použitie daňových preplatkov, je to krok, ktorý by tento obrovský previs, ktorý zhoršuje názor investorov, mohol zmierniť.

Napokon, zúčtovanie prichádza pre najviac zadlžené firmy. Ak budú schopné prefinancovať svoje dlhy predtým, keď úrokové sadzby dosiahnu určitý level, mohlo by im to aspoň získať viac času.

Ale hneď ako obchodníci začnú rozlišovať firmy podľa miery ich zadlženosti, hra sa začne a obavy investorov sa môžu veľmi rýchlo naplniť.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BAML, Yahoo

Facebook komentár