Index_S_P_500_pravdepodobne_dosiahne_nieco_co_sa_nestalo_uz_52_rokov_2017

Americký akciový index S&P 500 sa v mesiaci január do pondelkového otvorenia obchodoval v rozmedzí iba 1,6 percenta. Ak by v ten moment ukončil mesiac, podľa investičnej spoločnosti Oppenheimer by sa jednalo o mesiac s najužším rozsahom od roku 1965.

V novembri 1965 sa akciový index S&P 500 obchodoval v rozmedzí jeho miním a maxím na úrovni len 1,1 percenta. V skutočnosti sa trh tešil podobným rozsahom aj niekoľkým mesiacov okolo tohto dátumu – marec 1965, október 1964, máj 1964 a február 1964 – kedy sa vtedajší relatívne nový index obchodoval v pásme 1,6 percenta.

Najtesnejší rozsah, ktorý nebol vidno od decembra 1993 sa udial len nedávnom, keďže v auguste roka 2016 sa americký akciový index index S&P 500 obchodoval v rozmedzí 2,1 percenta.

Tentokrát, horný rozsah na trhu je historicky najvyššou úrovňou a bola dosiahnutá 6. januára. Jednalo sa o prvý obchodný deň roka 2017.

Taktiež uviedli, že akciový index S&P od 11. októbra neuzavrel nižšie ako 1 percento. Niektorí vidia tento tlmený charakter pohybov akciového indexu S&P ako dôvod na obavy.

Dennis Davitt, ktorý je portfólio manažérom so zameraním na opcie u Harvest Volatility Management povedal, že povaha trhu sa dá prirovnať k “pružine, ktorá je stále stlačanou a neustále sa stláča viac a viac a až neskôr si uvedomí, že je treba z tohto tesného rozsahu ísť von, čo bude mať však oveľa dramatickejšie následky.”

Pre ochranu proti veľkému pohybu, Davitt radí nákup ochranných možnosti (opcií), ktoré sú aktuálne mimoriadne lacné.

Súvisiace: Akciové trhy dosiahli niečo, čo sa nestalo takmer 20 rokov

Napriek tomu Ari Wald, ktorý je vedúcim technickej analýzy v spoločnosti Oppenheimer namieta, že “len preto, že poistenie voči ohňu je lacné, nemusí nutne zvyšovať riziko výskytu reálneho ohňa.”

Naopak, po obrovskom dodatočnom smerovaní trhu, nedávna rovnosť poukazuje skôr “na fakt, že prekúpené podmienky ustupujú.”

Wald nakoniec uviedol: “V prípade, že príde k poklesu o 3 až 4 percentá, takéto “oslabenie by mohlo byť nákupným signálom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Oppenheimer, Harvest Volatility Management

Facebook komentár