Inflacia_v_eurozone_rastie_ako_sa_ECB_priblizuje_ukonceniu_nakupu_dlhopisov

Inflácia v eurozóne podľa očakávaní v novembri spomalila, zatiaľ čo hodnoty jadrovej inflácie boli pod očakávaniami trhu, čo vedie tvorcov politík Európskej centrálnej banky k nástoleniu stratégie, ktorá uprednostňuje opatrný odchod z menových stimulov.

Štatistická agentúra Eurostat v piatok informovala, že spotrebiteľské ceny v 19 krajinách eurozóny sa v novembri medziročne zvýšili o 2,0%, keď v októbri dosiahli takmer šesťročné maximum na hodnote 2,2%.

Pokles sa zhodoval s priemerným očakávaním prieskumu ekonómov od agentúry Reuters.

Celková inflácia bola mesiace na úrovni alebo nad úrovňou cieľa ECB, ktorý je na hodnote takmer 2% za mesiace, ale banka znižovala riziko prekročenia, argumentujúc, že základné trendy sú stále slabé a len volatilné náklady na energiu prispievajú k navýšeniu spotrebiteľských cien.

Eurostat uviedol, že ceny energií medziročne vzrástli o 9,1%, z októbrových 10,7%, zatiaľ čo ceny nespracovaných potravín vzrástli o 1,8%, čo predstavuje nárast o z minulo-mesačných 2,1%.

Inflácia s výnimkou týchto dvoch volatilných zložiek (základný ukazovateľ, ktorý ECB pozoruje vo svojich politických rozhodnutiach) tiež klesla na 1,1 percenta z 1,2 percenta v októbri, oproti očakávaniam mierneho nárastu.

Súvisiace: Program nákupu dlhopisov ECB mohol maskovať hlavné riziká

Ďalší ukazovateľ – jadrová inflácia, ktorá je často sledovaná ekonómami (odstraňujú všetky ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku) klesla na úroveň 1,0 percenta. V prognózach mala dosiahnuť nezmenenú hodnotu na úrovni 1,1 percenta.

Oba výsledky naznačujú, že rekordné hodnoty zamestnanosti a rastúce mzdy sa ešte musia do cien ešte úplne pretaviť.

ECB na budúci mesiac plánuje vykonať ukončenie schémy nákupu dlhopisov vo výške 2,6 bilióna eur, pričom argumentuje, že inflácia je teraz na ceste k cieľu a ekonomika eurozóny sa bude naďalej rozširovať, aj za účasti zníženej podpory.

Očakáva však aj udržanie nadmernej súvahy v nadchádzajúcich rokoch a úrokové sadzby na rekordných minimách minimálne do budúceho leta, aby menová politika vedela byť akomodačnou aj z dlhodobého horizontu.

ECB teraz očakáva, že inflácia do roku 2020 v priemere dosiahne hodnotu 1,7 percenta, ale pokles cien ropy o viac ako 30 percent od začiatku októbra, predstavuje zvýšenie rizík okolo jej prognóz.

Vedúci predstavitelia Európskej Centrálnej banky sa nabudúce stretnú 13. decembra a investori očakávajú, že opätovne potvrdia svoj postoj k politike a podrobne uvedú, ako použijú hotovosť z splatných dlhopisov na udržanie nízkych nákladov na úvery.

Rýchly odhad Eurostatu nezahŕňa medzimesačnú výsledky hodnôt.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár