Táto krajina tak urobila po odstránení prezidentovho príspevku

Táto krajina tak urobila po odstránení prezidentovho príspevku

Nigéria na konci tohto týždňa uviedla, že na neurčito pozastaví činnosť sociálnej siete Twitter, čo bolo dva dni po tom, ako gigant v oblasti sociálnych médií odstránil príspevok prezidenta Muhammadu Buhariho, ktorý hrozil potrestaním regionálnych odporcov.

Minister informácií Lai Mohammed uviedol, že vláda konala z dôvodu „neustáleho využívania platformy pre aktivity, ktoré môžu narušiť existenciu celej spoločnosti v Nigérii“.

Mohammed neurčil, v akej podobe bude prebiehať pozastavenie činností, ani ďalšie podrobnosti o ich zásahu. Jeho ministerstvo zároveň oznámilo pozastavenie Twitteru na sieti Twitter.

Keď sa ho pýtali na podrobnosti pozastavenia, asistent ministra pre agentúre Reuters odpovedal: „Počkajte a uvidíte, ako to dopadne.“

Podľa testov agentúry Reuters v Lagose a Abuji, už v sobotných ranných hodinách bola webová stránka siete Twitter v Nigérii pre niektorých mobilných operátorov neprístupná, zatiaľ čo ich aplikácia a web u iných fungovali.

Spoločnosť vo vyhlásení, uviedla: Firma Twitter vyjadruje svoje „hlboké znepokojenie“ nad pozastavením činnosti nigérijskou vládou a „budeme poskytovať ďalšie informácie, keď budeme vedieť viac.“

Americká technologická firma v stredu uviedla, že Buhariho príspevok, ktorý predstavuje hrozbu pre potrestanie skupín obviňovaných z útokov na vládne budovy, porušil politiku twitteru týkajúcej sa „zneužívania správania“.

V apríli minister informácií reagoval rozhorčene, keď si Twitter vybral pre svoju prvú africkú kanceláriu susednú Ghanu. Uviedol, že spoločnosť bola ovplyvnená nepravdivými informáciami o Nigérií, vrátane správ o minuloročných represiách.

Demonštranti požadujúci reformu polície využili sociálne médiá na organizovanie, získavanie finančných prostriedkov a zdieľanie údajných dôkazov o policajných zásahoch. Výkonný riaditeľ sociálnej siete Twitter – Jack Dorsey, prostredníctvom twitteru povzbudil svojich followerov k príspevkom.

V nadväznosti na protesty Mohamed vyzval na „určitú formu regulácie“ sociálnych médií v boji proti „falošným správam“.

Hovorca spoločnosti Airtel, ktorá je jedným z najväčších nigérijských mobilných operátorov, v piatok odmietol povedať, či spoločnosť dostala nejaké vládne príkazy o pozastavení.

MTN, najväčší mobilný operátor, nereagoval na hovory ani na správu, ktorá požadovala ich vyjadrenie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár