Kazachastan je dôležitou destináciou ťažiarov kryptomien.

Kazachastan je dôležitou destináciou ťažiarov kryptomien.

Keď sa tento týždeň stredoázijský štát Kazachstan ponoril do chaosu, zastavenie internetu zasiahlo druhé najväčšie centrum ťažby bitcoinov na svete, čo je ďalšou ranou pre baníkov, ktorí hľadajú trvalý a stabilný domov.

Pred menej ako rokom Čína vyhnala všetkých svojich ťažiarov kryptomien, z ktorých mnohí hľadali útočisko v susednom Kazachstane. Mesiace po tom, čo si títo “krypto migranti” čiastočne ustálili, protesty proti prudkým nárastom cien pohonných hmôt sa premenili na najhoršie nepokoje, aké krajina zažila za posledné desaťročia, takže baníci kryptomien zostali v nepríjemnom úžase.

Po odvolaní svojej vlády a požiadaní o pomoc ruských výsadkárov na potlačenie smrteľného násilia, prezident Kazachastanu – Kassym-Jomart Tokajev nariadil národnému telekomunikačnému poskytovateľovi vypnúť internetové služby. Podľa Kevina Zhanga z firmy digitálnych mien – Foundry, ktorá pomohla priviesť do Severnej Ameriky ťažobné zariadenia v hodnote viac ako 400 miliónov dolárov, toto odstavenie do offline sveta odhadom priviedla až 15 % svetových ťažiarov bitcoinov.

Ako povedal kazašský baník virtuálnych mien – Didar Bekbau: „Žiadny internet, takže žiadna ťažba“.

Bitcoin vo štvrtok prvýkrát od septembra v obchodovaní klesol pod 43 000 dolárov, pričom v jednom bode klesol o viac ako 8 %.

Internetová služba bola odvtedy v krajine obnovená, ale celá epizóda odhaľuje dva významné fakty o stave ťažobného priemyslu bitcoinov. Po prvé, bitcoinová sieť je odolná do tej miery, že nebude čeliť dlhým rozsiahlym nepríjemnostiam, ani keď je podstatná časť baníkov nečakane odpojená. Po druhé, USA môžu čoskoro zaznamenať nový prílev krypto ťažiarov, ktorí sa chcú vyhnúť budúcim narušeniam.

Otázkou teraz je, či USA, ktoré v roku 2021 zatienili Čínu ako najväčšie centrum ťažby bitcoinov na planéte, majú priestor na prijatie ďalších baníkov.

Súvisiace: Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?

Zhang vysvetlil: „Znepokojujúce je, že predchádzajúce preťaženie a nedostatok miest okolo hostingovej kapacity (ľahko dostupný priestor na pripojenie zaradení) budú využité v oveľa väčšej miere.”

“Jedná sa obrovský tlak a dopyt po hostingovej kapacite.”

Ťažba Bitcoinu v Kazachstane

Keď Čina v máji 2021 vyhodila všetkých svojich bitcoinových baníkov, Kazachstan sa zdal ako logická destinácia. Okrem toho, že to bolo hneď vedľa, jedná o významného producenta energií.

Ťažba predstavuje energeticky náročný výpočtový proces, ktorý sa používa na vytváranie nových virtuálnych mincí a udržiavanie systému všetkých transakcií. Kazachstan je domovom uhoľných baní, ktoré poskytujú lacné a bohaté dodávky energie, čo je hlavným stimulom pre baníkov, ktorí súťažia v odvetví s nízkou maržou, kde ich jediným variabilným nákladom je zvyčajne energia.

Tomu taktiež pomáha, že vláda Kazachstanu má zvyčajne laxnejší prístup k stavbám, čo je dobré pre baníkov, ktorí potrebujú vybudovať fyzické inštalácie v krátkom čase.

Bekbau prevádzkuje Xive – spoločnosť, ktorá poskytuje hostingové služby medzinárodným baníkom a predáva špecializované vybavenie potrebné pre ťažbu, poznamenal že za posledných niekoľko mesiacov dostal do oblasti nespočetné množstvo čínskych baníkov, ktorí hľadali bezpečné miesto, kde by svoje vybavenie mohli zapojiť.

Kazachstan je hneď za USA, pokiaľ ide o jeho podiel na celosvetovom trhu s ťažbou bitcoinov, s podielom na hodnote 18,1 % v rámci celkovej ťažby kryptomien (podľa Cambridge Center for Alternative Finance).

Ale vláda nie je práve príliš nadšená z jej rozvíjajúceho sa krypto-ťažobného priemyslu.

Zákonodarcovia Kazachstanu už mesiace stanovujú nové pravidlá, ktoré majú odradiť od ťažby, vrátane zákona, ktorý zavedie dodatočné dane pre krypto ťažiarov od roku 2022. Odborníci očakávajú, že tento krok výrazne zmení stimuly pre ľudí, ktorí chcú nasadiť svoj kapitál v Kazachstane.

Nic Carter, spoluzakladateľ investičnej spoločnosti Castle Island Ventures, uviedol: „Výpadok internetu prichádza po snahe zaviesť de facto zákaz novej ťažby v krajine, takže baníci si budú dobre vedomí politického rizika, ktoré tam hrozí.“

Carter ďalej poznamenal: „Tieto zákazy len podčiarkujú, prečo sa baníci čoraz častejšie nachádzajú v politicky stabilnejších jurisdikciách.“

Niekoľko expertov na ťažbu tiež poznamenalo, že Kazachstan bol vždy zamýšľaný ako dočasná zastávka na dlhšej migrácii v smere na západ.

Alex Brammer z Luxor Mining, kryptomenového fondu vybudovaného pre pokročilých ťažiarov, uviedol, že veľkí ťažiari odchádzajú do Kazachstanu v krátkodobom horizonte so starším vybavením.

Brammer ďalej poznamenal: „Keď však stroje staršej generácie dosiahnu koniec svojej životnosti, tieto spoločnosti pravdepodobne nasadia nové stroje do stabilnejších a energeticky efektívnejších a obnoviteľných jurisdikcií.“

USA sa rýchlo stali mekkou ťažby kryptomien , čiastočne preto, že sú domovom niektorých z najlacnejších zdrojov energie na planéte, z ktorých mnohé majú tendenciu byť obnoviteľné.

Ak sa baníci dostanú na západ, mohlo by to byť dobrým znamením pre väčšiu diskusiu ohľadom uhlíkovej stopy bitcoinu.

Carter poukazuje na to, že energie v Kazachstane sú náročné na uhlík, takže rovnako ako čínsky zákaz, dlhotrvajúci výpadok v stredoázijskej krajine by pravdepodobne mal jednoznačný účinok na ďalšiu dekarbonizáciu ťažby bitcoinov.

Nie všetci sú však presvedčení o bezprostrednom odchode ťažiarov kryptomien z Kazachstanu.

Alan Dorjiyev je prezidentom Národnej asociácie priemyslu blockchainu a dátových centier v Kazachstane, ktorej členmi sú väčšinou ťažobné spoločnosti. Dorjiyev pre agentúru CNBC poznamenal, že po rozhovore s majiteľmi ťažobných fariem po celej krajine chápe, že väčšina dátových centier je bezpečná, pretože sa nachádzajú v regiónoch, kde nie sú žiadne protesty.

Súvisiace: Koľko by ste zarobili v roku 2021, ak by ste investovali $1 000 do 4 top kryptomien

Bekbau tiež zostáva optimistický a na sociálnej sieti Twitter uviedol, že dúfa, že do budúceho týždňa bude „všetko v poriadku“.

Či už sa baníci budú sťahovať zo Strednej Ázie alebo nie, odborníci z odvetvia uvádzajú, že najväčším prínosom z celého tohto utrpenia je skutočnosť, že ťažba bitcoínov opäť prežila ďalšiu záťažovú skúšku s malou drámou.

„Ako sme videli v prípade Číny, keď krajina preukáže, že je nestabilná pri ťažbe bitcoinov, baníci v tejto krajine sa presunú inam,“ povedal developer z oblasti ťažby bitcoinov Brandon Arvanaghi, ktorý aktuálne vedie spoločnosť Meow, ktorá umožňuje firmám a štátom účasť na kryptotrhoch.

Nakoniec poznamenal: „Takto sa bitcoinová sieť časom stáva odolnejšou. Baníci migrujú do najpriaznivejších jurisdikcií, čím sú prerušenia čoraz menej časté.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár