Jedná sa zároveň o nový rekord.

Jedná sa zároveň o nový rekord.

Európsky technologický sektor čelí rozsiahlej popularite.

Startupy (začínajúce podniky) v regióne sú v priebehu tohto roka na ceste k získaniu rekordných 121 miliárd dolárov vo forme financovania – ako vyplýva z poslednej správy spoločnosti z oblasti rizikového kapitálu Atomico, čo je zhruba trojnásobok kapitálu, zo 41 miliárd dolárov získaných v roku 2020.

Je to prvýkrát, kedy európske start-upy za jediný rok vyzbierali viac ako 100 miliárd dolárov, čo poukazuje na rastúci záujem investorov o rýchlo rastúci technologický priemysel na kontinente.

Tom Wehmeier, vedúci oddelenia prieskumov v spoločnosti Atomico, poznamenal: „Pre európsky technologický sektor to bol jedinečný rok,“ … “Myslím si, že to, čo sme videli z čísel, je, že európske technológie vytvárajú hodnotu rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.”

Na základe zistení dátovej spoločnosti Dealroom, posledná výročná správa spoločnosti Atomico s označením „State of European Tech Report“ ukazuje, že celková hodnota vlastného imania európskych technologických spoločností na verejných a súkromných trhoch v roku 2021 prvýkrát presiahla 3 bilióny dolárov.

Wehmeier ďalej poznamenal: „Trvalo nám desaťročia, kým sme sa dostali k prvému biliónu hodnoty akciových spoločností v technologickom sektore Európy.“

“Dostali sme sa k tomuto míľniku len pred 3 rokmi, v decembri 2018. A potom sme sa dostali z 1 bilióna dolárov na 2 bilióny dolárov za 24 mesiacov a následne tento rok pribudol posledný bilión len za 8 mesiacov.”

Európa je podľa firmy Atomico v súčasnosti domovom 321 miliardových „jednorožcov“ spoločností, z ktorých 98 bolo vytvorených len v priebehu tohto roka. Existuje tiež 26 takzvaných „deka-rožcov“ v hodnote 10 miliárd dolárov alebo viac, vrátane firiem Klarn, Revolut a Checkout.com.

Technologické start-upy boli podľa Wehmeiera hlavným príjemcom zvýšeného prijatia online služieb, počas pandémie koronavírusov.

Zotrvačný efekt

Podľa Wehmeiera, európsky technologický sektor naberá na sile čiastočne vďaka „recyklácii“ talentov z predchádzajúcich úspešných príbehov, do nových podnikov.

Ďalej uviedol: „Ľudia z jednej generácie spoločností idú ďalej, aby sa stali ďalšou generáciou, či už sú to zakladatelia, manažéri alebo investori.“

Tento rok bol v Európe tiež rekordný v oblasti tzv. „exitov“, akými sú fúzie a akvizície a počiatočné verejné ponuky akcií. Odchodmi európskych technologických spoločností v tomto roku, bola vyprodukovaná hodnota podnikov v celkovej hodnote 275 miliárd dolárov.

Medzi významné transakcie patrí priamy vstup britskej finančnej technologickej (fintech) firmy Wise na trh a predaj fínskej spoločnosti na doručovanie jedál – Wolt za 8,1 miliardy dolárov, americkému konkurentmi DoorDash.

Ďalšou kľúčovou hnacou silou rastu pre európske startupy (začínajúce podniky) je nárast dopytu zo strany veľkých medzinárodných investičných spoločností, ako sú Tiger Global, Coatue a SoftBank.

Čerstvá konkurencia drží európskych investorov rizikového kapitálu v strehu. Napríklad Atomico získala približne 1,2 miliardy dolárov vo forme pre investovanie do európskych technologických firiem, zatiaľ čo Balderton Capital tento rok zabezpečil takmer 1,3 miliardy dolárov v dvoch nových fondoch.

To podľa Wehmeiera pomáha vytvárať takzvaný „zotrvačný“ efekt, kde viac talentov a viac kapitálu vedie k účinnému cyklu neustáleho rastu.

Výzvy sektora startupov v EÚ

V európskom technologickom sektore však nie je všetko ružové.

Napriek tomu, že spoločnosti s rizikovým kapitálom poskytujú Európe rekordné úrovne financovania, firmy v počiatočnom štádiu to podľa firmy Atomico majú jednoznačne náročnejšie.

Menej ako 1 % rizikového kapitálu investovaného v prvých deviatich mesiacoch roku 2021 smerovalo do spoločností, ktoré boli založené v tomto roku, pričom toto číslo sa v predchádzajúcich rokoch zvyčajne pohybovalo od 1% do 3 %.

Medzitým, kľúčovým problémom zostáva rozmanitosť. Len 1,3 % financovania z oblasti rizikového kapitálu v Európe ide do stratupov (začínajúcich podnikov) s tímami zakladajúcich na etnických menšinách, ako uviedla firma Atomico s odvolaním sa na prieskum medzi viac ako 5 000 technologickými profesionálmi v regióne.

Ďalšou prekážkou, ktorú musí Európa podľa Wehmeiera prekonať, je nedostatočná alokácia penzijných fondov na počiatočné investície, pričom európske penzijné fondy vyčlenili menej ako 0,02 % zo svojich 3 biliónov dolárov voči fondom rizikového kapitálu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár