Automobil spoločnosti Lucid - One.

Automobil spoločnosti Lucid – One.

Výrobca luxusných elektromobilov Lucid má zrejme problém s dopytom.

Spoločnosť počas svojej tohto-týždňovej správy o výsledkoch za štvrtý štvrťrok uviedla, že k 21. februáru mala “viac ako 28 000” rezervácií na svoj sedan Air. Jednalo sa o prekvapenie vzhľadom na to, že v novembri spoločnosť informovala o “viac ako 34 000” rezerváciách a vo štvrtom štvrťroku dodala menej ako 2 000 vozidiel.

Ešte prekvapujúcejšie: Spoločnosť Lucid uviedla, že v roku 2023 plánuje vyrobiť len 10 000 až 14 000 vozidiel, čo je oveľa menej, ako očakávali analytici z Wall Street, ktorí počítali s približne 27 000 vozidlami, a tiež menej ako približne 34 000 vozidiel ročne, na ktoré je továreň automobilky Lucid nastavená.

Akcie spoločnosti Lucid od stredajšej správy prepadli približne o 15 %.

Firma Lucid pri zavádzaní modelu Air do výroby čelila náročnej ceste. Automobilka strávila väčšinu prvej polovice roka 2022 snahou zabezpečiť kľúčové komponenty a vyriešiť logistické problémy. Teraz, keď výroba beží viac-menej hladko, sa zdá, že čelí novému problému: nedostatok rezervácií ovplyvňuje aj objednávky.

Generálny riaditeľ Peter Rawlinson to priznal počas oznámenia o výsledkoch, keď poslucháčom pripomenul, že rezervácie nie sú záväzné.

Rawlinson poznamenal: “Vyriešili sme výrobu. Teraz to nie je problém, ktorý by nás obmedzoval,” … “Zameriavame sa na predaj. A to je to, o čom som presvedčený, že potrebuje najlepší produkt na svete. … Príliš málo ľudí si uvedomuje pozitíva nášho automobilu, ale dokonca aj spoločnosti.”

Rawlinson ďalej uviedol, že to považuje za “jednoznačne riešiteľný problém” a v roku 2023 sa plánuje zamerať na “posilnenie povedomia zákazníkov”.

Pomôcť by mohlo viac marketingu. Je však zrejmé, že dopyt po vozidlách Lucid sa nezrealizuje tak rýchlo, ako by spoločnosť očakávala, čo vyvoláva niekoľko ťažkých otázok pre investorov.

Po prvé, aký veľký je potenciálny trh spoločnosti Lucid? Každý odhad toho, ako veľmi by spoločnosť Lucid mohla rásť, musí začať odhadom “celkového adresovateľného trhu” a zdá sa, že odhady spoločnosti v tomto smere boli možno príliš ružové, keďže jej továreň je nastavená na výrobu oveľa väčšieho počtu vozidiel, než v súčasnosti vyrába.

Prevádzka automobilovej továrne, ktorá je výrazne pod kapacitou, nie je práve cestou k ziskovosti, ako pripustila finančná riaditeľka Sherry Houseová počas oznámenia k výsledkom spoločnosti Lucid.

Houseová ďalej uviedla: “Keďže vyrábame vozidlá v nízkych objemoch na výrobných linkách určených pre vyššie objemy, zaznamenávame a budeme naďalej zaznamenávať záporný hrubý zisk súvisiaci s nákladmi na prácu a režijnými nákladmi.“

Dokedy bude automobilka Lucid nerentabilná?

To vedie k druhej, súvisiacej otázke: Ako dlho bude musieť Lucid prevádzkovať svoju továreň so stratou? Alebo inak povedané, ako dlho bude spoločnosti Lucid trvať, kým dosiahne ziskovosť a koľko peňazí bude musieť dovtedy získať?

Analytik Bank of America – John Murphy je dlhodobo naklonený voči spoločnosti Lucid, ale v poznámke investorom po správe o výsledkoch spoločnosti Lucid znížil investičný rating banky z “kúpiť“ na “držať“. Murphy napísal, že si teraz myslí, že spoločnosť Lucid nebude rentabilná skôr ako v roku 2027 a že spoločnosť bude musieť získať viac kapitálu skôr, ako pôvodne očakával.

Dobrou správou je, že spoločnosť Lucid má investora, ktorý má naozaj hlboké vrecká. Saudskoarabský verejný investičný fond vlastní približne 62 % spoločnosti Lucid a naposledy v decembri, keď investoval ďalších 915 miliónov dolárov, ukázal, že je stále ochotný financovať spoločnosť. Pokiaľ bude mať spoločnosť Lucid podporu saudského fondu, mala by byť schopná pokračovať v činnosti.

Cesta k ziskovosti (a k veľkej výplate pre investorov spoločnosti Lucid) sa však nateraz zdá byť dlhšia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár