Obnoviteľná energia je budúcnosť, hovoria ekológovia. Ale pre zelených a etických investorov sa premenila na nočnú moru vďaka najslabšej výkonnosti akcií za posledne roky u tvorcov veternej a solárnej energie. 
 
Vezmime si firmu Vestas, Dánskeho výrobcu veterných turbín. Skorí investori si užívali ligotavé výnosy pri skoku ich akcií z 34 dánskych korún v roku 2003 na 698 v roku 2008, čo predstavovalo 20 násobne zvýšenie. Od tej doby, stratou štátnych dotácií, prekročenie nákladov, výrobné oneskorenia a konkurencia z Číny znížila cenu na 35 korún. Ak niekto investoval v roku 2008, stratil 95 %  zo svojej investície.
 
V auguste Vestas odhalil, že klesol do strát a musel uvoľniť ďalších 1400 pracovných miest, čím sa celkový počet prepustených pre tento rok zvýšil na 3700. To mal v pláne postaviť závod na dokoch Sheerness v Kente pre dodavku turbín pre očakávané hlbinné veterné farmy v Severnom mori, ale to bolo zrušené v Júni.
 
Výrobcovia solárnych panelov taktiež vypálili dieru vo vreckách investorov. Pozrime sa tentoraz na Suntech, najväčšieho svetového výrobcu fotovoltaických panelov, so sídlom v Čínskom Wuxi. Jej súkromní kapitáloví stúpenci (obzvlášť Goldman Sachs) zbohatli, keď pri kótacii na newyorskej burze v roku 2005 zarobili 10 násobok ich pôvodnému vkladu. Nápodobne aj ľudia, ktorí si kúpili ich podiel pri štarte s cenou, ktorá vystrelila z 20 na 79 dolárov na konci roka 2007. A dnes? Vymieňajú sa za 92 centov. FirstSolar, ďalší jednorazový miláčik u Nasdaq sa zrútil z 308 dolárov v Apríli 2008 na 23 dolárov minulý týždeň. Čína je zaplavená solárnou energiou a tak štátne dotácie klesajú.
 
Fondy, ktoré sa špecializujú na obnoviteľné  energie klesajú vďaka slabým vyhliadkam. Impax Enviromental, kapitálový opatrovateľ, stratil 20 percent za posledných 5 rokov, zatiaľ čo investičný fond Blackrock New Energy stratil ešte viac a to 49,9 percenta od roku 2007. Je to pripomienka aby sa zabránilo nalievaniu peňazí do výstrelkov a bublín.
 
Medzitým, veľa “hriešnych“ akcií  zatracovanými etickými investormi vstalo z popola. Na prelome storočí, v strede “TMT“ bubliny (technológie, médiá a telekomunikácie), boli tabakové spoločnosti najviac nemilovaným sektorom.  Akcie British American Tobacco, tvorcov Dunhill, Kent, Lucky Strike a Pall Mall sa obchodovali za 224 pencí. Dnes už za 32 libier.
 
Preložil: Matej Beňo
 
Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár