Variant Delta rozširuje svoju pôsobnosť.

Variant Delta rozširuje svoju pôsobnosť.

Keď sa trh prepadá tak, ako počas minulého piatku a pondelku, je lákavé hodiť uterák do ringu a vykonať odpredaj. Veľké poklesy môžu byť strašidelné.

Stratové odpredaje v dňoch, keď akciový index Dow Jones čelí ranám, je zvyčajne nesprávna vec. Akcie v utorok dobehli časť strát a v stredu boli opäť v ziskoch.

Áno, variant Delta ochorenia Covid-19 viedol k alarmujúcemu nárastu prípadov koronavírusov v USA a na celom svete. Mnoho odborníkov si však myslí, že obrovský počet očkovaní, ktoré už prebehli, zabránia tomu, aby sa ekonomika a trhy dostali do ďalšej fázy kontrakcie.

Ak investujete na dlhý časový horizont, najlepšou vecou, ktorú môžete urobiť, je túto vlnu volatility prekonať.

Seema Shah, ktorá je hlavnou analytičkou spoločnosti Principal Global Investors, poznamenala: „Zostaňte v procese investovania.“ Shah ďalej uviedla, že je veľmi nepravdepodobné, že by variant Delta zastavil ekonomické zotavenie v USA a ďalších častiach rozvinutého sveta, kde je vysoká miera zaočkovanosť.

Ďalej uviedla: „Vakcíny sú účinné,“ … „Ak bude objem prípadov pribúdať, ale počet hospitalizácií bude stále nízky, vlády následne budú aj naďalej uvoľňovať opatrenia.“

Napriek tomu Shah pripustila, že investori by mali byť selektívnejší. Koniec koncov, index S&P 500 sa takmer zdvojnásobil zo svojich pandemických minim dosiahnutých v marci 2020 a nie všetky akciové spoločnosti a odvetvia si svoju dynamiku zachovajú.

Myslí si, že obranné sektory by sa mohli začať tak trochu sťahovať. Patria sem verejné služby, zdravotníctvo a ďalšie spoločnosti, ktoré vyplácajú veľké dividendy a sú považované za vhodných zástupcov dlhopisov.

Zoskupenie gigantov FAANG a ďalšie veľké technologické akcie, z ktorých mnohé majú silnú dynamiku výnosov a rozsiahle objemy hotovosti, by podľa nej mali naďalej čeliť rastu.

Nie je čas na opustenie trhov

Rovnako by sa malo na základe hospodárskeho oživenia malo vyvíjať aj odvetvie cestovného ruchu a maloobchodu, ktoré v poslednej dobe čelili stiahnutiu z dôvodu obáv spoločností pred pandémiou. Napríklad letecká skupina United po utorkovom uzatvorení trhov vydala optimistický výhľad.

Shah ďalej poznamenala: „Letecké spoločnosti patrili medzi porazené sektory,“ … „Ak však predpokladáte, že opätovné otváranie bude pokračovať, mali by sa tešiť z výrazného návratu.“

Akcie môžu v dohľadnej budúcnosti čeliť hrboľatej ceste, avšak nemalo by to odradiť investorov od toho, aby svoje dlhodobejšie investície držali aj naďalej.

Peter van der Welle, analytik spoločnosti Robeco, pre rôzne aktíva uviedol: „Neistota z posledných pár dní je z krátkodobého hľadiska oprávnená,“ … „Mali by však existovať ďalšie odvetvia obchodu s refláciami.“

Súvisiace: Inflácia je tu. Variant Delta by to mohol ešte zhoršiť

Van der Welle poznamenal, že napriek nedávnemu poklesu spotrebiteľskej dôvery existuje veľa dôvodov na optimizmus v súvislosti s pokračujúcim zvyšovaním spotrebiteľských výdavkov a maloobchodného predaja.

Nákup počas poklesu

Akákoľvek opatrnosť zo strany spotrebiteľov – a teda aj investorov – sa môže ukázať ako krátkodobá.

Phil Orlando, hlavný analytik pre oblasť akciových trhov v spoločnosti Federated Hermes, poznamenal: „Ak ste dlhodobým investorom, využite túto volatilitu a zvýšte pozíciu v spoločnostiach a odvetviach, ktoré sa vám skutočne pozdávajú.“

Najvhodnejšie je to v akciových spoločnostiach nachádzajúcich sa v cyklických odvetviach, ktoré boli zasiahnuté kvôli obavám z variantov Delta, práve tie by mohli zažiť najväčšie odrazenia.

“Existujú akcie, ktoré ovplyvnili zdanie bublín, ktoré by mohli byť veľmi atraktívne. Milujeme ekonomicky citlivé odvetvia,” dodal Orlando s tým, že banky a ďalšie finančné spoločnosti, priemyselné firmy, maloobchodné skupiny a energetické spoločnosti sa môžu opäť začať vzmáhať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Investing, CNN

Facebook komentár