Vlastnici_Jaguar_Land_Rover_zarobia_kryptomeny_zdielanim_dat

Majitelia áut vyrobených spoločnosťou Jaguar Land Rover (JLR) si budú môcť zarobiť kryptomeny, keď budú riadiť svoje vozidlá a spoločnosti poskytnú „užitočné“ údaje.

Vodiči budú môcť zarábať virtuálne meny tým, že umožnia technológiám v pripojených vozidlách hlásiť údaje o stave ciest – ako je napríklad doprava alebo vzdialenosti – poskytovateľom navigácie a miestnym orgánom. Akonáhle budú dáta prijaté, ostatné pripojené vozidlá môžu byť varované, aby si vybrali alternatívne trasy.

JLR spolupracuje s nemeckou neziskovou nadáciou IOTA Foundation, ktorá pomáha firmám pri vytváraní digitálnych protokolov, poskytovaní meny a pomoci pri spracovaní platieb pomocou hlavnej technológie – systému blockchain, ktorý umožňuje krypto-menové transakcie.

Automobilka oznámila, že technológia „inteligentnej peňaženky“ umožní vodičom zarobiť si mince IOTA, ktorú možno použiť na zaplatenie každodenných nákladov, ako sú káva, parkovanie alebo nabíjanie elektrických vozidiel. Podľa agentúry Reuters, kryptomena IOTA má hodnotu približne 27 amerických centov za token.

Používatelia inteligentnej peňaženiek budú tiež schopní dobíjať svoje kredity pomocou bežných platobných metód. JLR očakáva, že do roku 2025 bude do siete inteligentných peňaženiek pripojených 75 miliárd zariadení.

Táto technológia je v súčasnej dobe realizovaná softvérovou divíziou technológií u JLR v írskej oblasti Shannon, kde niekoľko modelov vozidiel – vrátane Jaguar F-PACE a Range Rover Velar – boli vybavené inteligentnými peňaženkami.

Russell Vickers softvérový architekt JLR, v tlačovej správe poznamenal: „V budúcnosti by sa autonómny automobil mohol samostatne dostaviť na nabíjaciu stanicu, dobiť a zaplatiť, zatiaľ čo jej majiteľ by sa mohol rozhodnúť zúčastniť sa na hospodárstve zdieľania – zarábať odmeny zo zdieľania užitočných údajov, ako je napríklad varovanie iných automobilov pred dopravnými zápchami.“

Súvisiace: Vlastnenie Warhola: Ako by bitcoin mohol zmeniť svet umenia

Nick Rogers, výkonný riaditeľ produktového inžinierstva spoločnosti JLR dodal: „Naše centrum pre vývoj softvéru spoločnosti podporuje využívanie kryptomien, aby sa ľuďom zlepšil život, a to tak, že vodičom umožňuje bezpečne zdieľať údaje a uskutočňovať platby zo svojho vozidla.“

Dominik Schiener, spoluzakladateľ IOTA, v piatok pre agentúru Reuters poznamenal, že bude existovať univerzálna minca, ktorú by mohli využívať všetky nové vozidlá, čím budú prispievať k vytvoreniu tzv. ekonomiky strojov.

Jaguar Land Rover v posledných mesiacoch čelila finančným tlakom, pričom v tomto roku oznámila, že zníži 10% svojej pracovnej sily. Koncom marca ratingová spoločnosť S&P znížila úverový rating spoločnosti a analyzuje jej ďalšie potenciálne zníženie v súvislosti s rizikami dovozných ciel okolo Brexitu a USA.

V nedeľu sa objavili správy, že spoločnosť JLR zvažovala ponuku na taxislužbu Addison Lee v snahe konkurovať digitálnym konkurentom a snahy etablovania sa v priestore pre samoriadiace vozidlá. Addison Lee je v súčasnosti vo vlastníctve americkej spoločnosti privátneho kapitálu, ktorá dúfa, že v predaji získa 300 miliónov libier.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár