Jay Z predstavil menej známu službu streamovania (prehrávanie na interenete) hudby s názvom Tidal, v spolupráci s viac než tuctom populárnych umelcov. Výhodou tejto služby sú jej polovičné ceny.

Rapper a magnát zo sveta zábavy kúpil Tidal za 56 miliónov amerických dolárov a opäť spustil túto službu vo včerajších nočných hodinách. Podľa jeho vyjadrenia by táto jeho služba streamovania mala svojou kvalitou hudby prekonať ponúku hlavného konkurenta s názvom Spotify. Táto služba je taktiež konkurentom služby spoločnosti Apple s názvom Beats Music ktorú predtým vlastnil Dr Dre a Pandora Media.

Tlačová konferencia bola plná špičkových predtaviteľov hudby, ktorí tvoria toto partnerstvo, vrátane mien ako Rihanna, Usher, Kanye West, Jason Aldean, Madonna a Coldplay.

Súvisiace: Jay-Z má rád šampanské za $ 300. Takže si kúpil celú spoločnosť

Tento produkt sa objavil v čase, kedy je vidno stále sa zhroršujúce napätia medzi umelcami a hudobnými streamingovými spoločnosťami. Taylor Swift koncom minulého roka dala odstrániť jej skladby zo Spotify potom, čo licenčné poplatky vyplácané umelcom boli nespravodlivo nízke.

Posledné dáta zo združenia nahrávacieho priemyslu Ameriky naznačujú, že streaming a sťahovanie hudby v súčasnosti predstavuje drvivú väčšinu trhu. Počet týchto platených služieb formou predplatného sa v USA od roku 2011 viac ako strojnásobil.

V roku 2014, celkové platby za predplatné streamingových služby vzrástli o 26% na 7,7 miliónov (podľa RIAA). Spoločne s digitálnym sťahovaním, streaming v súčasnosti tvorí 64% z celkových tržieb hudobného priemyslu, zatiaľ čo predaje fyzických nosičov už klesli na iba 32%.

Tidal, ak používatelia chcieť vyššiu kvalitu streamovanie prostredníctvom zaplatia 19,99 dolárov, tých ostatných to bude stáť 10 dolárov mesačne.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár