YouTube_chce_konkurovat_Spotify_Bude_to_zufaly_boj

Služba YouTube sa bude snažiť konkurovať Spotify s úplne novou hudobnou službou s názvom “YouTube Music”.

Analytička banky Goldman Sachs – Heather Belliniová poznamenala, že nová ponuka vyzerá podobne ako od Spotify a Apple Music a zároveň táto služba “môže úzko odzrkadľovať súčasný produkt spoločnosti Spotify, kde platiacim zákazníkom poskytuje prístup k “miliónom skladieb” ako aj podobnú bezplatnú službu z reklamami. Mesačná cena prémiového produktu bude na úrovni 9,99 dolárov – rovnako ako u Spotify.

Dosiahnutie konkurencieschopnosti by však mohlo byť pre YouTube veľmi náročné. Belliniová ďalej poznamenala: “Veríme, že pre službu YouTube Music bude náročné odviesť odberateľov mimo služby Spotify.” To je z veľkej časti, pretože Spotify má vytvorený takmer “nerozbitný“ cyklus. Vie, čo užívatelia radi počúvajú a na základe toho vytvára veľmi prispôsobený používateľský zážitok, čo zase vedie k lojalite používateľov. Poznamenala, že udržiavanie tohto cyklu umožňuje množstvo užívateľských údajov, ktoré Spotify získala.

Súvisiace: Hudobné streamingové služby ako Spotify sú hlavným zdrojom hudobných príjmov v USA

Napriek tomu Belliniová povedala, že YouTube neberie do úvahy ako konkurenciu, pretože by sa dalo očakávať, že si môže nájsť aj svojich zákazníkov. Napísala: “Ponuka služby YouTube Music má príležitosť priniesť významný rast na trhu streamingovej hudby a ďalej dopomôže konsolidovať podiel oberateľov prémiových služieb v oblasti hudby.“

Podľa agentúry Statista, spoločnosť Spotify je aktálne celosvetovým lídrom v ponuke streamingu, s 60 miliónmi preplatiteľmi. Apple je ďaleko za ňou, s 30 miliónmi platiacimi zákazníkmi.

YouTube_chce_konkurovat_Spotify_Bude_to_zufaly_boj_graf

Avašak mnohí hráči v oblasti technológií a digitálnych médií chcú do tejto oblasti investovať, keďže je to vnímané ako rastúci trh. Ako už bolo uvedené, služba spoločnosti Apple pre odberateľov hudby je aktívnou a naozaj sa snaží, avšak zatiaľ bez veľkých úspechov. Výnosy z hudobných tokov v roku 2016 vzrástli o viac ako 60%, čo je podľa IFPI Consumer Research súčasťou rýchlo rastúceho trendu, charakteristickom pre toto odvetvie priemyslu.

YouTube_chce_konkurovat_Spotify_Bude_to_zufaly_boj_graf_1

Ale ak sa službe YouTube v oblasti hudobného streamingu nepodarí dosiahnuť razatný úspech, stále môže využívať novú službu, keďže sa jedná o širšiu oblasť podnikania v oblasti zberu spotrebiteľských údajov a predaja reklám.

Belliniová nakoniec poznemanala: “Vďaka dostupnosti obsahu okolo správania, táto služba YouTube má širšiu príležitosť, ktorá bude schopnou využívať pri sledovaní videa ako aj iných údajov, vďaka ktorým vie odporúčať obsah,” … Táto synergia “môže poskytnúť významnú hodnotu v prostredí, v ktorom sa služby líšia podľa otvorenosti užívateľov a personalizácie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, WSJ

Facebook komentár