Jeff_Bezos_sa_stal_najbohatsim_clovekom_sveta_2017

Len pred dvadsiatimi rokmi Jeff Bezos začal predávať knihy z jeho garáže formou onlinu. V súčasnosti je generálny riaditeľ spoločnosti Amazon najbohatším človekom sveta.

Bezosova čistá hodnota majetku dnes dosiahla 90 miliárd dolárov, čo zakladateľovi a generálnemu riaditeľovi spoločnosti Amazon umožnilo prekonať spoluzakladateľa gigantu Microsoft – Billa Gatesa na pozícií najbohatšieho jednotlivca sveta (podľa časopisu Forbes a agentúry Bloomberg). Bezos tak dnes oficiálne prekonal Gatesa, ktorý je na vedúcej pozícií od roku 2013 (podľa indexu miliardárov – Bloomberg Billionaires).

Súvisiace: Výnos akcií spoločnosti Amazon od emisie – 49 000%!

Ako sa Bezos stal najbohatším človekom sveta?

Bezos je videný ako najmúdrejší jednotlivec v obchode za to, keďže premenil platformu okolo predaja kníh na niečo tak prevratné, akou je dnes, čím vo veľmi veľkej miere zasiahol oblasť tradičného maloobchodu.

Jeho aktuálny milník v oblasti najbohatších jednotlivcov sveta bol možný kvôli rastúcej cene akcií spoločnosti Amazon. Trhová hodnota jeho internetovej spoločnosti počas tohto týždňa poprvýkrát prekonala úroveň 500 miliárd dolárov.

Prevažná väčšina majetku Bezosa je viazaná na akcie spoločnosti Amazon, ktorej generálny riaditeľ vlastní takmer 17%. Tento podiel má hodnotu 83 miliárd dolárov, čo znamená, že Bezos by rovnako rýchlo mohol stratiť svoj nový titul najbohatšieho človeka sveta, ak by akcie spoločnosti Amazon poklesli, alebo by nastalo zvýšenie hodnoty spoločnosti Microsoft.

V uplynulých rokoch rozsah majetku Bezosa prekonával objemy bohatstva okolo legendárneho investora Warren Buffetta, španielskeho maloobchodného magnáta Amancia Ortega a mexického magnáta Carlos Slima. Podľa agentúry Bloomberg, Bezosova spoločnosť od januára 2017 navýšila hodnotu o viac ako 24 miliárd dolárov.

Bezos založil spoločnosť Amazon v polovici deväťdesiatych rokov priamo v garáži, pôvodne ako online kníhkupectvo. V priebehu rokov však Bezos viedol skupinu Amazon do oblasti hardvéru, cloudových služieb, hudby a streamovania. Po celú dobu Amazon využíval technológie a silný vplyv pre bezohľadné zníženie cien. Zákazníci Amazonu tak počas minulého roka navýšili predaje až na ohromujúcich 136 miliárd dolárov.

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Amazon opäť ukázal smerovanie svojej vízie v júni, kedy šokoval Wall Street a obchodný svet nákupom maloobchodnej spoločnosti Whole Foods za 13,7 miliardy dolárov. Táto prekvapujúca dohoda okamžite urobila Amazon veľkým hráčom v oblasti kamenných obchodov a tradičným obchodom s potravinami a potravinárskym spoločnostiam poslala vlnu strachu.

Súvisiace: Amazon kupuje Whole Foods za $ 13,7 miliardy

Bezos v roku 2013 využil svoje bohatstvo na nákup denníka The Washington Post a založil svoju vlastnú spoločnosť z oblasti rakiet – Blue Origin.

Bezos taktiež premýšľa viac o tom, ako dať späť niečo aj spoločnosti a dokonca svojich stúpencov na sociálnej sieti Twitter počas minulého mesiaca požiadal o nápady.

Bezos napísal: “Chcem, aby moje filantropické aktivity pomáhali ľuďom tu a teraz, ako aj v rámci naliehavej potreby a dlhotrvajúceho vplyvu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:Bloomberg, Fortune

Facebook komentár