Jeff Bezos - najbohatší človek na svete.

Jeff Bezos – najbohatší človek na svete.

Najbohatší človek na svete bohatne, dokonca aj pri pandémii a je pravdepodobné, že aj kvôli nej.

Keďže zákazníci uviazli vo svojich domácnostiach, spoliehajú sa viac ako kedykoľvek predtým na služby maloobchodnej spoločnosti Amazon, patriacej Jeffovi Bezosovi. Akcie tejto skupiny v utorok stúpli o 5,3% na rekordné hodnoty, čím sa zvýšila čistá hodnota majetku jej zakladateľa na 138,5 miliardy dolárov.

Pandémia takmer zastavila celosvetovú ekonomiku a len v rozpätí troch týždňov zatlačila takmer 17 miliónov Američanov k strate práce. Americké banky JPMorgan Chase & Co. a Wells Fargo & Co. v utorok signalizovali, že straty z úverov vyvolané bezprecedentným znížením počtu pracovných miest – mnohými z nich v maloobchodnom sektore, ktoré Amazon tak efektívne narušil – by mohli konkurovať tým, ktoré vznikli po finančnej kríze v roku 2008.

Napriek tomu Bezos a mnohí z jeho bohatých rovesníkov v oblasti technológií, spoločností privátneho kapitálu a iných sektorov sa naozaj darí, dokonca im pomáhajú aj bezprecedentné stimulačné snahy vlád a centrálnych bankárov. Kým kombinovaná čistá hodnota 500 najbohatších ľudí sveta tento rok klesla o 553 miliárd dolárov, podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg známom ako Billionaires Index, avšak z najnižšej hodnoty dosiahnutej 23. marca sa už zvýšila o 20%.

Matt Maley, hlavný trhový analytik spoločnosti Miller Tabak + Co. poznamenal: „Rozdiel v bohatstve sa aktuálnou situáciou len rozširuje,“ … „Skutočne bohatí ľudia sa nemusia obávať. Áno, ich majetky sú menšie, ale nemusia si robiť starosti s položením jedla na stôl alebo so strechou nad hlavou.“

Nie sú to len miliardári. Vysokí predstavitelia firiem boli významnými kupcami akcií svojich spoločností, čo je dôkazom dôvery, že kríza čoskoro skončí, aj keď vedúci predstavitelia krajiny diskutujú presne o tom, kedy sa Američania budú môcť bezpečne vrátiť do práce.

Podľa štúdie spoločnosti Sundial Capital Research, objem obchodov v rozpadnutých odvetviach, od cestovania po zdravotnú starostlivosť po hranie hier, naznačuje, že vedúci pracovníci a riaditelia sú najviac optimistickými, v porovnaní vo väčšine ostatných podobných období v poslednom desaťročí.

Člen predstavenstva spoločnosti Carnival Corp. – Randall Weisenburger v priebehu minulého týždňa kúpil akcie u prevádzkovateľa výletných lodí v hodnote 10 miliónov dolárov. Akcie tejto spoločnosti od nákupu vzrástli o 56%.

Súvisiace: Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet dosahovali $1 bilión podobne

Iní dokonca idú ďalej, aby maximalizovali návratnosť svojich investícií. UBS Group vidí ako si veľmi bohatí klienti požičiavajú finančné prostriedky, aby zvýšili objem stávok na to, čo považujú za lacné aktíva. Hypotekárni makléri bohatých jednotlivcov uviedli, že viac klientov vyhľadá úvery zabezpečené nehnuteľnosťami, aby im pomohli splatiť iný dlh, s cieľom investovania do podnikov a získania ďalších aktív.

Avšak v niektorých sektoroch došlo k obrovským stratám. Mnohé sa nachádzajú v ropnom a plynárenskom priemysle, ktoré boli zasiahnuté kolapsom cien ropy. Miliardárom z rozvíjajúcich sa trhov sa však nedarí, ako je to u miliardárov v USA a došlo k výzvam na dodatočné vyrovnania a nútenému odpredaju.

Ale tiež došlo aj k pozoruhodným ziskom.

Lídrom tejto skupiny je Bezos, ktorý svoj majetok v roku 2020 navýšil o takmer 24 miliárd dolárov, ako aj MacKenzie Bezosová, ktorá získala 4% podiel akcií v spoločnosti Amazon v rámci nedávneho rozvodu. Jej majetok sa tak navýšil o 8,2 miliardy dolárov na 45,3 miliárd dolárov, čím sa tak aktuálne dostala na 18. miesto rebríčka agentúry Bloomberg, pred Mukesh Ambaniho, ktorý je najbohatším jednotlivcom Indie a mexickým miliardárom Carlos Slim.

Jeff_Bezos_v_roku_2020_zvysil_svoj_majetok_o_$24_miliard_graf

Akcie konkurenčnej maloobchodnej spoločnosti Walmart taktiež vzrástli a tak po poklese majetku najbohatšej rodiny na svete majetok nakoniec slušne vzrástol. Alice, Jim a Rob Walton v súčasnosti majú majetok o hodnote 169 miliárd dolárov, čo je rast o takmer 5% od začiatku roka.

Generálny riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk počas roka 2020 navýšil svoje bohatstvo o 10,4 miliárd dolárov, čo je najviac spomedzi ostatných – okrem Bezosa.

Majetok zakladateľa spoločnosti Zoom Video Communications – Eric Yuan viac ako zdvojnásobil svoj majetok na 7,4 miliardy dolárov, keďže v dôsledku obmedzenia pohybu z dôvodu pandémie dopyt po telekonferenčných službách prudko vzrástol.

Maley nakoniec poznamenal: “Nespravodlivosť toho všetkého je, kto z toho bude mať najväčší úžitok,” … “Peniaze zarábajú peniaze.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár