Jeff-Bezos-leti-do-vesmiru-Vsetko-co-potrebujete-vediet

Jeff Bezos, ktorý je najbohatším mužom planéty sa dnes pripravuje na raketovú exkurziu na hranicu vesmíru pri rýchlosti 11 300 km/h, ktorá potrvá 11 minút a zavŕši mesiac plný informácií o cestách rakiet a miernej drámy medzi najbohatšími ľudmi sveta, ktorí venujú veľkú časť svojho bohatstva na rozvoj podobných programov.

Bezos, ktorý v roku 2000 založil spoločnosť Blue Origin, s cieľom využiť časť svojho majetku v skupine Amazon na vývoj raketovej technológie pre rôzne podnikateľské účely, sa tak vydá na svoju mimozemskú cestu len deväť dní po tom, čo sa na svoju vlastnú cestu vydal kolega – miliardár a zakladateľ ďalšej raketovej spoločnosti – Richard Branson.

Avšak Bezosov let a technológia, ktorú jeho spoločnosť vyvinula, aby sa tam dostala, je úplne iná ako tá od Bransona. Raketa New Shepard od spoločnosti Blue Origin je malou suborbitálnou raketou, ktorá štartuje vertikálne z odpaľovacej rampy a poskytuje kratší, ale rýchlejší zážitok ako vesmírne lietadlo vytvorené Bransonovou – Virgin Galactic. Ale podobne ako lietadlo Virgin Galactic, aj raketa New Shepard je navrhnutá tak, aby účastníkom posádky poskytla na niekoľko okamihov beztiaž a panoramatické výhľady na Zem a dopravila platiacich zákazníkov viac ako desiatky kilometrov nad povrch Zeme.

Raketa New Shepard už uskutočnila 15 automatizovaných testovacích letov bez ľudí na palube a Bezos začiatkom júna oznámil, že má v úmysle byť na vôbec prvom lete s posádkou, ktorý je naplánovaný na 20. júla.

Verejnosť bude môcť sledovať, ako sa celá vec zrealizuje v priamom prenose spoločnosti Blue Origin, kde bude vidno vonkajšie zábery rakety a celý priebeh štartu a letu do vesmíru. (Zábery z interiéru – a Bezosova mimika – budú zverejnené až po lete.) Misia sa má začať, ak to počasie dovolí, v utorok o 8:00 východného času.

Aktuálne vám prinášame všetko, čo potrebujete vedieť pred touto veľkou udalosťou.

Kto poletí?

Aj keď kapsula rakety New Shepard pojme až šesť ľudí, Bezos na svoju úvodnú cestu zoberie so sebou len ďalších 3. Patrí k nim jeho brat Mark Bezos; Wally Funk, 82-ročná pilotka a jedna zo žien programu „Mercury 13“ ; a 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy – Oliver Daemen.

Bezos mal letieť po boku záhadného uchádzača, ktorý zvíťazil na nedávnej aukcii spoločnosti Blue Origin tým, že súhlasil so zaplatením 28 miliónov dolárov za svoje miesto na tomto lete, spoločnosť však vo štvrtok oznámila, že osoba, ktorá zatiaľ požiadala o zachovanie anonymity, čelí „konfliktom pri plánovaní“. Daemen – ktorého otec a zakladateľ holandskej investičnej spoločnosti Joes Daemen, ako druhý zaplatil za letenku – poletí tak na miesto víťaza aukcie.

Ako to bude prebiehať?

Keď väčšina premýšľa o vesmírnych letoch, pomyslí na astronauta, ktorý krúži okolo Zeme a pláva vo vesmíre najmenej niekoľko dní.

To bratia Bezosovci a ich spolucestujúci robiť nebudú.

Budú stúpať a vracať sa na zem a zvládnu to za minimum času – jedná sa zhruba za 11 minút, ako väčšine ľudí trvá, kým sa dostanú do práce.

Živý prenos spoločnosti Blue Origin bude vizuálne vyzerať takmer rovnako, ako vyzerala väčšina testovacích štartov lodí New Shepard v priebehu uplynulých rokov: Raketa a kapsula budú umiestnené na štartovacej rampe v súkromných zariadeniach spoločnosti Blue Origin vo vidieckom Texase – neďaleko mesta Van Horn, ktoré je vzdialené zhruba 120 míľ východne od El Pasa.

V suborbitálnom lete rakety New Shepard bude dosiahnutý trojnásobok rýchlosti zvuku – zhruba 2300 míľ za hodinu (3700 km/h) a bude letieť priamo nahor, kým raketa nevyčerpá väčšinu svojho paliva. Kapsula pre posádku sa následne na vrchole trajektórie oddelí od rakety a krátko bude pokračovať ešte vyššie, kým sa kapsula vznesie na vrchol svojej letovej dráhy, čo cestujúcim poskytne niekoľko minút beztiaže. Funguje to ako predĺžená verzia beztiaže, ktorú zažívate, keď sa dostanete na vrchol prevýšenia na horskej dráhe, tesne predtým, ako gravitácia začne ťahať váš vozík – alebo v prípade Bezosa vesmírnu kapsulu – späť nadol k zemi.

Grafika, ktorá zobrazuje letový profil rakety New Shepard od spoločnosti Blue Origin.

Grafika, ktorá zobrazuje letový profil rakety New Shepard od spoločnosti Blue Origin.)

Kapsula New Shepard následne nasadí veľký počet padákov, aby spomalila klesanie na menej ako 20 míľ za hodinu (23 km/h) predtým, ako dopadne na zem, a Bezos a jeho spolucestujúci budú ešte viac tlmení sedadlami tlmiacimi náraz.

Raketa, ktorá poletí oddelene po odpojení od kapsuly nesúcich človeka, potom znovu zapáli motory a pomocou svojich palubných počítačov vykoná presné a vzpriamené pristátie. Posilňovacie pristátie vyzerá podobne, ako vykonáva spoločnosť SpaceX so svojimi raketami Falcon 9, hoci tieto rakety sú oveľa výkonnejšie ako New Shepard a – áno – náchylnejšie na výbuch pri náraze.

Rozsiahlemu počtu médií bude tiež umožnené sledovať štart a rozhovor s Bezosom a ostatnými cestujúcimi po pristátí. Reportéri z viacerých médií budú počas letu na zemi a na svojich stránkach budú zverejňovať aktuálne informácie.

Čím sa líši od toho, čo robia firmy SpaceX a Virgin Galactic?

Bezosov let prebehne len deväť dní po tom, čo sa britský miliardár Richard Branson vydal vlastnou nadzvukovou raketou na okraj vesmíru, čo bolo výsledkom prekvapivého oznámenia, ktoré prišlo od jeho vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic, niekoľko dní potom, čo Bezos oznámil svoj úmysel prísť so svojou vlastnou cestou.

Tieto dve spoločnosti pánov (a ich stroje na PR) sa odvtedy zapojili do verejnej diskusie, hoci samotní miliardári tvrdia, že ich nezaujímajú preteky, ohľadom toho kto sa stane prvým, ktorý skutočne v rakete vystúpi do vesmíru na palube zariadenia, ktoré pomohli financovať .

Ale suborbitálny vesmírny turizmus nie je všetko, čo Branson a Bezos svojimi vesmírnymi aktivitami sledujú. Nejedná sa ani o najväčší alebo najdôležitejší sektor v rozvíjajúcom sa komerčnom kozmickom priemysle.

Branson, Musk a Bezos sú však už roky porovnávaní kvôli ich podobnostiam – všetci traja muži použili svoj majetok, ktorý nazhromaždili v iných odvetviach podnikania, na uskutočnenie vesmírnych aktivít. Ako to teda je?

SpaceX od Elona Muska už niekoľko rokov púta pozornosť médií a prekonáva rekordy svojou raketovou technológiou – a je naozaj úplne iná, ako to, čo vykoná Blue Origin v priebehu dnešného dňa.

SpaceX najskôr stavala orbitálne rakety. Orbitálne rakety musia minúť dostatok energie na to, aby dosiahli rýchlosť najmenej 17 000 míľ za hodinu (27 000 km/h), známou aj ako orbitálna rýchlosť, čo v podstate dáva kozmickej lodi dostatok energie na to, aby pokračovala v prekonávaní síl okolo Zeme, skôr než ju gravitácia okamžite stiahne späť. Takto je SpaceX schopná vynášať satelity na obežnú dráhu alebo prepravovať astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu, ako aj z nej.

Suborbitálne lety však nemusia dosahovať podobnú rýchlosť. Potrebujú dosiahnuť iba výšku nad hranicou 50 míľ (80 kilometrov) – čo americká vláda považuje za hranicu vesmíru – alebo hranicu 62 míľ (100 kilometrov), ktorá sa medzinárodne považuje za demarkačnú čiaru. (Očakáva sa, že New Shepard dosiahne viac ako 62 míľ.)

To, čo New Shepard urobí v utorok, sa bude viac podobať tomu, čo vykonal Richard Branson – ďalší vesmírny miliardár – so svojou spoločnosťou Virgin Galactic.

Virgin Galactic sa podarilo vypustiť bohatých turistov do suborbitálneho priestoru, aj keď na to vyvinuli úplne odlišné zariadenie. Namiesto autonómnej rakety, ktorá štartuje vertikálne, Virgin Galactic zostrojila pilotované vesmírne lietadlo, ktoré štartuje z dráhy (podobne ako lietadlo) pripevnenej k mohutnej okrídlenej materskej lodi.

Virgin Galactic absolvovala vlastné testovacie lety a Branson sa tak stal prvým miliardárom, ktorý letel do vesmíru na palube rakety (11. júla), ktorú pomohol financovať.

Ako riskantné to je?

Vesmírne cestovanie je z historického pohľadu plné nebezpečenstva. Aj keď riziká pre Bezosov výlet do suborbitálneho priestoru nie sú nevyhnutne astronomické, jeho vesmírna spoločnosť Blue Origin strávila väčšiu časť minulého desaťročia, prostredníctvom série úspešných testovacích letov rakety New Shepard.

Suborbitálne lety tiež vyžadujú oveľa menšiu silu a rýchlosť ako orbitálne rakety. To znamená, že raketa potrebuje menej času na dosiahnutie požadovanej hranice, vonkajšia strana kozmickej lode čelí nižším teplotám z motora, čelí nižšiemu odporu ako aj sile na zvládanie kompresie a všeobecne menšiemu počtu príležitostí na to, aby sa niečo veľmi pokazilo.

Kedykoľvek sa človek pripúta k rakete, sú tu riziká a Bezos zjavne vypočítal, že to pre neho stojí za to.

Bezos vo svojom júnovom oznámení na Instagrame napísal: „Od svojich piatich rokov som sníval o cestovaní do vesmíru.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár