Elon Musk vs. Jeff Bezos.

Elon Musk vs. Jeff Bezos.

Napriek tomu, že jeho čistá hodnota majetku v posledných mesiacoch prudko vzrástla a dokonca v stredu agentúra Bloomberg informovala, že je “aktuálne” najbohatším človekom na svete, Elon Musk podľa odhadov časopisu Forbes stále zostáva druhým najbohatším jednotlivcov na svete.

Akcie Muskovho výrobcu elektrických vozidiel Tesla vo štvrtok o 14:30 (EST) vzrástli o 7%, čím sa Muskov čistý majetok zvýšil o 9,8 miliárd dolárov na 175,2 miliárd dolárov. Vďaka tomu je o 22 miliárd dolárov bohatší ako tretí najbohatší človek planéty, francúzsky magnát z oblasti luxusu – Bernard Arnault, ale stále o 11 miliárd dolárov zaostáva za svetovou jednotkou, generálnym riaditeľom spoločnosti Amazon – Jeffom Bezosom. Forbes odhaduje, že Bezos vlastní čistý majetok v hodnote 186,8 miliárd dolárov.

Muskova čistá hodnota majetku za posledný rok vzrástla astronomickým tempom. Od marca 2020 svoj majetok navýšil o takmer 150 miliárd dolárov, kedy mal hodnotu 24,6 miliárd dolárov. Veľká časť tohto navýšenia pochádza z prudko stúpajúcej ceny akcií spoločnosti Tesla, ktorá v roku 2020 vzrástla o viac ako 720%. Za prvý týždeň roku 2021 zatiaľ získala ďalších 10%.

Súvisiace:
Tesla dosiahla v roku 2020 cieľ pol milióna automobilov
Elon Musk: Aktuálne je „nemožné“ vziať firmu Tesla do súkromného vlastníctva

Keďže akcie spoločnosti Tesla prudko vzrástli pred jej zaradením do známeho akciového indexu S&P 500, počas 21. decembra, Muskov majetok prekonal hodnotu majetku generálneho riaditeľa spoločnosti Facebook – Marka Zuckerberga (ktorý má aktuálne hodnotu 98,2 miliárd dolárov), keďže sa začiatkom novembra stal štvrtým najbohatším človekom na svete, potom čo preskočil spoluzakladateľa skupiny Microsoft – Billa Gatesa (s aktuálnym majetkom na hodnote 121,9 miliárd dolárov) na treťom mieste.

Musk vlastní zhruba 21% akcií spoločnosti Tesla plus podiel v súkromnej spoločnosti zo sektora produkcie rakiet – SpaceX. Akcie spoločnosti Tesla stále držia svoje rekordné maximá a aktuálne sa obchodujú za viac ako 800 dolárov za akciu. Trhová kapitalizácia spoločnosti o hodnote 765 miliárd dolárov z nej robí zďaleka najhodnotnejšiu automobilovú spoločnosť na svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár