Katar_zaviedol_100%_dan_z_alkoholu

Hostiteľ Svetového pohára v roku 2022 – Katar zaviedol masívnu daň z alkoholu a zdvojnásobil cenu alkoholu prakticky cez noc, po zavedení svojej “dane z hriechu” z 1. januára.

Daň z hriechu je určená na tabakové výrobky, alkohol a hazardné hry.

Štátny úradník potvrdil stopercentnú daň z alkoholu, ktorá viedla k tomu, že pred uvedením do platnosti pred obchodmi došlo k dlhým radám ľudí, ktorí sa chceli zásobovať lacnejším alkoholom.

“Daň z hriechu” bola zavedená len niekoľko týždňov po tom, čo konzervatívny štát muslimského zálivu vo svojom ročnom vyhlásení o rozpočte oznámil, že zavedie poplatok na “tovar poškodzujúci zdravie”.

Politiku predstavila Katarská distribučná spoločnosť (Qatar Distribution Company) – jediný predajca alkoholu v krajine, v 30-stranovom zozname nových cien za pivo, vína a liehoviny s odvolaním sa na zavedenie 100% “spotrebnej dane”.

Zoznam bol vo veľkom zdieľaný na sociálnych sieťach a ukázal, že nápoje zdvojnásobili cenu cez noc, keďže táto daň nadobudla účinnosť od 1. januára.

Na otázku, či bol dokument pravý, hovoril hovorca vlády pre agentúru AFP poznamenal: “Je pravdivým”.

Vďaka novému poplatku bude 100 cl ginu fľaša Bombay Sapphire stáť 340 katarských rialov (81 eur, $AU 135) a 75 cl vína značky Shiraz z Južnej Afriky bude predávaných za 86 rialov (20 eur, $AU 34).

Set 24 pív značky Heineken (330 ml) bude v súčasnosti stáť 384 rialov (92 eur, $AU 152).

Pre porovnanie, ten istý set piva v Austrálii stojí 45 austrálskych dolárov a fľaša Bombay Sapphire sa predáva za 75 dolárov, v predajniach spoločnosti Dan Murphys.

Kúpa alkoholu v Katare je legálnou s povolením a tiež je ho treba piť v licencovaných baroch, kluboch a hoteloch – aj keď pitie na verejnosti je zakázané.

Súvisiace:
Katar je prvým národom v Perzskom zálive s udelením trvalého pobytu
Katar opúšťa OPEC aby sa zameral na plyn

Problém okolo cien alkoholu bude pravdepodobne citlivou otázkou pri príprave na majstrovstvá sveta.

Kritici tvrdia, že poplatok bol zavedený ako pokus o spätné získanie peňazí vynaložených na hosťovanie tohto podujatia.

Organizátori turnajov v Katare uviedli, že alkohol bude pre fanúšikov dostupný v určených oblastiach, ale nie vo verejných priestoroch, najmä z úcty k tradíciám krajiny.

Katar poznamenal, že tento krok má zbaviť ľudí užívania návykových látok.

Uvádza sa, že daň zahŕňa aj zvýšenie cien cigariet a energetických nápojov o 100% a nealkoholických nápojov o 50%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: News.com.au

Facebook komentár