Kolko_milionov_v_hotovosti_ziskava_Wikipedia_Graf_2016_top

Ak v dnešných dňoch prídete na stránku Wikipédia a uvidíte známu informáciu: veľký, viditeľný transparent s otázkou užívateľov, aby užívatelia (USA) darovali časť svojich peňazí. Opäť sme sa dostali do ročného obdobia, kedy nezisková organizácia – Wikimedia Foundation, ktorá riady túto otvorenú editovateľnú online encyklopédiu žiada svojich niekoľkých miliónov čitateľov, aby jej darovali pár dolárov, v snahe pomôcť udržať ich priestor bez reklám.

Ak sa pozriete na nižšie zverejnený graf je vidno, že táto žiadosť funguje. V uplynulom fiškálnom roku, Wikimedia vo forme darov a iných príspevkov získala viac ako 80 miliónov amerických dolárov. To je omnoho viac, ako 2 miliónov dolárov, ktoré organizácie dostala v roku 2007.

Takže ak je Wikipedia neziskovou a neplatí peniaze svojim tvorcom, čo robí z celou tou hotovosťou a prečo stále žiada viac?

No, na svoje výdavky. Wikipédiu stojí hosting stránky rozsiahle obnosy finančných prostriedkov. Všimnite si, červené pruhy, kde sa aj tie jednoznačne navyšujú.

Súvisiace:
Wikipedia včera oslavovala svoje 13. výročie od založenia – Ako vyzerala jej cesta
Wikipedia spúšťa fond pre budúcnosť o hodnote $ 100 miliónov

Po druhé, pre rezervy. Vybudovanie veľkého núdzového vankúša v neziskovom svete nie je príliš nezvyčajné; nápad mať tak trochu voľnej hotovosti po ruke je vhodným pre prípad, že by sa mohli niektoré veci skomplikovať.

Kolko_milionov_ziskava_v_hotovosti_Wikipedia_Graf_2016

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TechCrunch, Statista

Facebook komentár