Taliansko

Taliansko vyčlenilo ďalších 400 miliárd eur.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok oznámil nový stimulačný program určený na injekciu pre podniky poškodených pandémiou koronavírusov až v hodnote 400 miliárd eur.

Conte v televíznom vyhlásení povedal, že toto opatrenie predstavuje „najsilnejší zásah do histórie krajiny“.

Program podporí balíček o objeme 340 miliárd eur na pôžičky kryté vládou, oznámené v priebehu minulého mesiaca.

Conte ďalej uviedol, že polovica nového balíka bude vyčlenená pre exportne orientované spoločnosti, ktorých obrat sa za posledný mesiac prudko znížil.

Dodatočné výdavky znamenajú, že taliansky rozpočtový deficit do roku 2020 pravdepodobne vystúpi nad 4% hrubého domáceho produktu (HDP), ďaleko nad cieľ stanovený v septembri vo výške 2,2% a 1,6% vykázaný v roku 2019, čo bolo najnižšie za posledných 12 rokov.

Povedal, že národ musí byť trpezlivý vzhľadom na pandémiu, ktorá si dodnes oficiálne vyžiadala 16 523 životov a zanechala milióny v dočasnej nezamestnanosti.

Taliansky vodca ďalej uviedol: “Čoskoro uvidíme novú jar pre Taliansko, ale momentálne musíme zostať doma.“

Zdravie Talianska je podľa Conteho „v tejto kríze ekonomické ale aj sociálne“.

Vláda tiež oznámila, že podnikne kroky na ochranu talianskych spoločností oslabených hospodárskou krízou pred prevzatím zahraničnými konkurentmi.

Zástupca kabinetu Riccardo Fraccaro, uviedol: „Toto ťažké obdobie sa nepremietne do príležitosti koristi voči talianskym spoločnostiach.“

Conte poznamenal: “Budeme schopní kontrolovať operácie firiem a nepriateľské prevzatia nielen v tradičných odvetviach, ale aj vo finančnom, úverovom, poistnom, energetickom, dopravnom, vodnom, zdravotnom, potravinovom bezpečí, robotike, polovodičoch a kybernetickej bezpečnosti.”

Detaily pomoci

Štátna pokladnica ochráni banky pred stratami z 90% pôžičiek spoločnostiam všetkých veľkostí, pričom sa očakáva, že do hospodárstva vložia okolo 200 miliárd eur. Záruka môže byť poskytnutá na 100% možných strát pri úveroch nepresahujúcich 25 000 eur.

Taliansky štátny veriteľ Cassa Depositi e Prestiti (CDP) a jeho exportná agentúra Sace podľa dekrétu, do konca tohto roka poskytnú ďalšie záruky za ďalších 200 miliárd eur.

Talianske spoločnosti využívajúce tento systém sa musia zdržať schválenia výplaty dividend na jeden rok.

Cieľom tejto schémy, ktorá bola umožnená uvoľnením pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci spoločnostiam, je udržať toky úverov do hospodárstva bez toho, aby bankám spôsobovali straty, z dôvodu dodatočných rizík, ktorými v dôsledku vírusu prechádzajú.

Elena Carletti, profesorka financií na milánskej univerzite Bocconi uviedla.: „Taliansky bankový sektor bol všeobecne v dobrom zdravotnom stave, predtým než ho zasiahla koronavírusová kríza a je dôležité túto silu zachovať.“

Koronavírus v Taliansku

Koronavirus_Taliansko_vyclenilo_€400_miliard_na_pomoc_podnikom_v_dosledku_krizy_1

Počet úmrtí sa však v pondelok zvýšil z najnižšej úrovne za viac ako dva týždne.

Podľa vyjadrenia civilnej ochrany, denný počet oficiálnych úmrtí na ochorenie COVID-19 v pondelok vzrástol na 636 z 525 deň predtým.

Nedeľný výsledok bol najnižším od 19. marca. Predstavoval tiež pokles o 23 percent z 681 úmrtí nahlásených v sobotu.

Vedúci talianski zdravotnícki úradníci označili nedeľný pokles za dôležitý bod, ktorý by mohol prípadne viesť k zmierneniu prísneho mesačného zablokovania krajiny.

Súčasné zablokovanie Talianska bolo oficiálne predĺžené na 13. apríla.

Conte opakovane zdôrazňoval, že podniky sa budú môcť otvárať iba postupne a že mnohé zo súčasných opatrení v oblasti sociálneho obmedzenia zostanú na určitú dobu v platnosti.

Ale zdržal sa vyjadrení, kedy sa to môže stať. Niektorí úradníci navrhli, aby sa väčšina súčasných opatrení predĺžila najmenej do začiatku mája.

Niektoré z ďalších údajov, zverejnené v pondelok však vyzerali povzbudivo.

Denný nárast nových nakazených klesol na rekordné minimum, na hodnotu len 2,8%.

Počet ľudí liečených intenzívnou starostlivosťou voči COVID-19 klesol tretí po sebe nasledujúci deň.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNA, StraiTimes

Facebook komentár