Kráľ Maha Vajiralongkorn.

Kráľ Maha Vajiralongkorn.

Thajský kontroverzný kráľ sa so svojím sprievodom izoloval v luxusnom hoteli alpského letoviska Garmisch-Partenkirchen.

Kráľ Maha Vajiralongkorn, známy tiež ako Ráma X, má údajne rezervovaný celý Grand Hotel Sonnenbichl potom, čo štvorhviezdičkový hotel získal od okresného úradu „zvláštne povolenie“, aby vyhovel jeho požiadavke.

Nemecký bulvár Bild informoval, že v sprievode 67-ročného kráľa sa nachádzal „harém“ 20 konkubín a početných zamestnancov. Nie je jasné, či jeho štyri manželky žijú v hoteli so zvyškom skupiny.

Penzióny a hoteli v regióne bolo kvôli kríze koronavírusu zatvorené, avšak hovorca miestnej mestskej časti však uviedol, že Grand Hotel Sonnenbichl získal výnimku, pretože „hostia predstavujú jedinú homogénnu skupinu ľudí bez pohybu“.

Avšak 119 členov sprievodu bolo údajne poslaných späť do Thajska pre podozrenie, že sa nakazili vysoko nákazlivým ochorením dýchacích ciest.

Správy o zjavnej izolácii Vajiralongkornu na luxusnom mieste mali za následok hnev desiatok tisícov Thajcov, ktorí riskujú, že porušia zákony krajiny “lèse-majesté“ tým, že ho kritizujú v online svete.

Podľa zákonov môže byť každý, kto uráža alebo kritizuje monarchiu, uväznený až na 15 rokov.

Ale thajský hashtag, ktorý je možné preložil do jazyka „Načo potrebujeme kráľa?“ sa objavil 1,2 milióna krát na sociálnej sieti Twitteri do 24 hodín po tom, čo aktivista tvrdil, že Vijaralongkorn vycestoval na dovolenku do Nemecka, keďže po Thajsku sa rozšírilo prepuknutie choroby.

Thajské ministerstvo zdravotníctva v sobotu oznámilo 109 nových prípadov v krajine, čím sa celkový počet infikovaných obyvateľov zvýšil na 1 245.

Aktivista Somsak Jeamteerasakul, ktorý žije vo vyhnanstve vo Francúzsku, zverejnil sériu príspevkov na Facebooku, podľa ktorých Vajiralongkorn od začiatku marca z „nudy“ lietal zo Švajčiarska do rôznych miest v Nemecku.

Pán Jeamteerasakul je hlasným kritikom thajských monarchií a zákonov “lèse-majesté“ a na jednom mieste uviedol : „Vajiralongkorn umožní thajským ľuďom starať sa o vírus. Dokonca aj Nemecko sa obáva vírusu, ale nie je to jeho záležitosť. “

Noviny The Times ohlásili, že thajský kráľ sa od februára vo svojej domovskej krajine neobjavil.

Jeho vláda v Thajsku začala v roku 2016 po smrti jeho otca Bhumibola. Aj keď neexistuje spôsob, ako odhadnúť jeho popularitu medzi obyvateľmi Thajska z dôvodu prísnych zákonov týkajúcich sa majestátu, verí sa, že nie je tak milovaný ako jeho otec, ktorý vládol viac ako 70 rokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár