S odvolaním sa na právo zasiahnuť všade tam, kde Rusi tvoria veľký podiel populácie je považovaný za problém, keďže Vladimir Putin stanovila možný precedens pre budúce ruské intervencie v celej východnej Európe a strednej Ázii.

Mapa, od Radio Free Europe Radio Liberty upozorňuje na regióny v susedných krajinách, ktoré majú najvyšší podiel koncentrácie ruských občanov, etnických Rusov a od občanov, ktorí od narodenia hovoria po rusky.

Kazachstan a Bielorusko sú s veľkými ruských obyvateľov, ale už dávnješie sú vo sfére ruského vplyvu. Obe krajiny sú členmi euroázijskeho hospodárskeho spoločenstva a majú veľmi silné väzby na Rusko.

Napriek tomu, podľa vedúceho analytika spoločnosti Wikistrat – Marka Galeottiho by Rusko mohlo využiť politickú nestabilitu v jednej krajine a poslať tam teda svojich vojakov. Opäť platí, že Rusko by ospravedlniť tieto kroky, z dôvodu udržiavania mieru.

Rovnako tak Moldavsko a jeho región Transnistria je celkom zrelý pre ruskú intervenciu. Pozornosť na tento región je zatiaľ všeobecne bez ve%lkého povšimnutia, ale už sa tu deje podobné – odtrhnutie štátu, keďže aj tu sídli ruské vojska. Preruskí politici v regióne už taktiež oficiálne požiadali ruský parlament, aby uplatnili návrh zákona, ktorý im umožní vstup do Ruskej federácie po udalostiach na Kryme.

Medzitým ruský zásah na Lotyšsko a Estónsko je vysoko nepravdepodobný, vzhľadom na ich členstvo v NATO, ale to by Mosku nemuselo zastaviť, čo vyjadrunie určité znepokojenie nad percentuálnym podielom etnických Rusov vo východnom Estónsku.

Spojené štáty a NATO rozšíril svoju vojenskú podporu pobaltských krajín a Poľska po tom, čo tieto krajiny vyjadrili znepokojenie po rozmiestnení ruských vojsk na Kryme.

Zdroj: Radio Free Europe Radio Liberty

Facebook komentár