FILE PHOTO: A woman with a Louis Vuitton-branded shopping bag looks towards the entrance of a branch store by LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton in Vienna, Austria October 4, 2018. REUTERS/Lisi Niesner

Na prvý pohľad sa počet ľudí, ktorí kupujú luxusné kožené tašky, nemusí javiť ako užitočný pomocník pre zdravie globálnej ekonomiky.

Avšak solídne výsledky módneho konglomerátu LVMH, ktorý vlastní značky ako Louis Vuitton, Fendi a Dior, sú dobrým indikátorom toho, že spotrebitelia opäť pohodlne míňajú vyššie objemy finančných prostriedkov.

Čo sa vlastne deje?

Spoločnosť LMVH na konci tohto týždňa informovala, že jej divízia módneho a koženého tovaru sa v minulom štvrťroku vrátila k rastu a tržby sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dosiahli rast o 12%. Akcie spoločnosti v Paríži v piatok rástli o viac ako 6%.

Nasledujúce mesiace vyzerajú stále náročne. Tržby v Číne – jedinej významnej ekonomike, ktorá by podľa očakávaní v tomto roku mala rásť, sa síce odrazili, ale nemôžu byť kompletnou podporou pre celý biznis.

Predaj luxusného tovaru úzko súvisí aj s medzinárodným cestovným ruchom, o ktorom je finančný riaditeľ LVMH – Jean Jacques Guiony presvedčený, že je pripravený zostať v utlmenom režime, kým nebude k dispozícii vakcína na ochorenie s označením Covid-19.

Guiony analytikom v rámci konferenčného hovoru poznamenal: „Nemám príliš veľké nádeje, že by sme ešte pred príchodom vakcíny videli veľké objemy turistov.“

Pozitívne výsledky počas mesiacov júl až september je však povzbudivý, najmä keď smerujeme do vianočného obdobia.

Klenotnícka spoločnosť Tiffany, ktorú chcela skupina LVMH prevziať pred zásahom pandémie, v priebehu tohto týždňa tiež uviedla, že tržby v rámci pevninskej Číny sú „mimoriadne silné“ a „pozitívne trendy predajov pokračujú aj v mesiaci október“.

Ďalšie údaje z maloobchodu

Nie je to len o luxuse, ale aj spoločnosť Amazon uviedla, že jej predaje v rámci nákupného dňa Prime Day, začiatkom tohto týždňa boli doposiaľ najúspešnejšie. Spoločnosť Amazon odmietla poskytnúť údaje o konkrétnych číslach predajov, ale niektorí analytici prišli s odhadmi, že by mohla zarobiť až 10 miliárd dolárov. (Spoločnosť sa v tlačovej správe zamerala na to, koľko peňazí táto udalosť vygenerovala pre malé podniky.)

Celkový obraz spotreby

Spotreba poháňa ekonomiky ako sú aj Spojené štáty americké, takže je zásadné, aby zákazníci utrácali aj napriek tomu, že trajektória pandémie zostáva neistá a mieri do zimného obdobia.

Skupiny LVMH a Tiffany uviedli, že aktivita v Spojených štátoch sa zlepšuje. Pokiaľ sú spotrebiteľské výdavky stále nižšie ako v januári, môže to tak aj naďalej pokračovať.

Budúcnosť

Investori budú pozorne sledovať údaje o maloobchodnom predaji v USA od septembra do súčasnosti. Ekonómovia, ktorí sa zúčastnili prieskumu agentúry Reuters, očakávajú, že tržby budú oproti minulému mesiacu stúpať o 0,7%. To by znamenalo, že tempo rastu by bolo za posledné dva mesiace zhruba rovnaké.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár