Tu je mapa(pre zväčšenie KLIKNITE) z firmy telekomunikačných údajov TeleGeography, ktorá ukazuje, ako funguje internet po celom svete.

Mapa zobrazuje všetky podmorské káble z optických vlákien, ktoré vysielajú internetovú komunikáciu od jednej krajiny k druhej. Existuje viac optických káblov, ktoré sú pozemné, ale oni niesú tak podrobne zmapované.

Pavel Brodsky – analytik Telegeography vysvetlil že mapy by mali ukázať: “Že väčšina internetovej prevádzky cestuje po kábloch z optických vlákien. ” Mnoho ľudí si myslí, že pripojenie k internetu prechádza cez satelity.” Brodsky ďalej dodáva, že to tak nieje  keďže komunikuje prostredníctvom týchto podmorských káblov.

Spoločnosti, ktoré pokladajú tieto káble z optických vlákien ich museli pokladať z obrovských nákladných lodí.

Brodsky ďalej dodáva: “Loď cestujúca zo krajiny A do krajiny B,” …”ich doslova položila na dno oceánu. V blízkosti brehu je ale priekopa do krorej sú nadpájané – to je všetko v určitej vzdialenosti od pobrežia.”

Optický kábel je o veľkosti ľudského vlasu a posiela laserové svetelné pulzy, ktoré poskytujú množstvo správ v milisekundách, napr. z New Yorku do Londýna.

Najväčším rizikom pre káble sú rybárske lode (trawlery) a kotvy lodí. Niekedy čelia aj prírodným katastrofám, ako sú zemetrasenia. Ale ak by jeden kábel prelomený, internetová komunikácia môže byť presmerovaná na iný kábel.

Brodsky tvrdí, že spoločnosti, ktoré položili káble môžu sledovať možné problémy. Ak sa na mieste niečo deje, môžu ísť do stredu oceánu, vytiahnuť kábel a vystrihnúť poškodenú časť a vykonať nový spoj tohto kábla.

Ako môžete vidieť na mape, väčšina krajín, ktoré sú v blízkosti vody sú pripojené k týmto vysokorýchlostným káblom internetu.

Brodsky nakoniec dodáva: V budúcnosti možno očakávať, že budú položené ďalšie káble.  V súčasnosti je už svet pripojený a ďalším krokom je pridávať ďalšie pripojenia. Každá krajina má zvyčejne len jeden kábel, ale do budúcna ich budú chcieť mať dva alebo tri.

Tu sú niektoré zväčšené obrázky mapy (pre zväčšenie KLIKNITE):

 

Zdroj: Dinartruthmatrix.net

Facebook komentár