U niektorých pacientov znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia znižuje na polovicu.

U niektorých pacientov znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia znižuje na polovicu.

Antivírusová pilulka vyvinutá americkým výrobcom liekov Merck & Co by mohla z polovice znížiť pravdepodobnosť úmrtia alebo hospitalizácie pre tých, ktorí sú najviac ohrození ochorením na ochorenie COVID-19, pričom odborníci ju vítajú ako potenciálny prielom, v tom, ako sa s vírusom vieme vyrovnať.

Ak získa autorizáciu, molnupiravir (antivirotikum), ktorý je navrhnutý tak aby upravil RNA vírusu, aby mu zabránilo sa množiť, by bol prvým perorálnym antivírusovým liekom na ochorenie s označením COVID-19.

Merck a partnerská spoločnosť Ridgeback Biotherapeutics uviedli, že plánujú čo najskôr požiadať USA o autorizáciu núdzového použitia tabletky a prejsť cez regulačné schválenia po celom svete.

Amesh Adalja, odborný pracovník Centra zdravotníckeho zabezpečenia v rámci Univerzity Johns Hopkins, poznamenal: „Orálne antivirotikum, ktoré môže do takej miery ovplyvniť riziko hospitalizácie, by znamenalo rozsiahly prielom.“

Medzi súčasné možnosti liečby patrí antivírusový remdesivir podávaný spoločnosťou Gilead Sciences Inc a generický steroid dexametazón, ktoré sa spravidla podávajú iba vtedy, keď už bol pacient hospitalizovaný.

Generálny riaditeľ spoločnosti Merck – Robert Davis pre agentúru Reuters, poznamenal: „To zmení celý dialóg ohľadom toho, ako zvládať COVID-19.“

Adalja dodal, že existujúce liečebné postupy sú „ťažkopádne a logisticky náročné na administráciu. Jednoduchá perorálna pilulka by tak celú situáciu zmenila.“

Výsledky štúdie fázy III, ktorá poslala akcie spoločnosti Merck do viac ako 9% zisku, boli také silné, že sa štúdia na odporúčanie externých prieskumov predčasne zastavuje.

Akcie spoločnosti Atea Pharmaceuticals, ktorá vyvíja podobnú liečbu COVID-19, po týchto správach vzrástli zhruba až o 20%.

Akcie výrobcov vakcín COVID-19 ako Pfizer rástli o 2% a Moderna dosahovala navyšovanie vo výške 14%.

Michael Yee, analytik spoločnosti Jefferies so zameraním na biotechnológie uviedol, že tento krok naznačuje, že investori veria, že „ľudia budú mať z ochorenia COVID menšie obavy a budú mať menší záujem dostávať vakcíny, v prípade že bude existovať jednoduchá pilulka, ktorá môže COVID liečiť“.

Spoločnosť Pfizer a švajčiarsky výrobca liekov Roche Holding AG sa tiež uchádzajú o vývoj ľahko podávateľnej antivírusovej pilulky voči ochoreniu COVID-19. U hospitalizovaných pacientov sú zatiaľ schválené iba protilátkové koktaily, ktoré sa majú podávať intravenózne.

Plánovaná predbežná analýza 775 pacientov, v štúdii spoločnosti Merck sa zamerala na hospitalizácie alebo úmrtia. Zistilo sa, že objem hospitalizovaných z tých, ktorým bol podaný molnupiravir bolo 7,3% pacientov a do 29 dní po liečbe nikto nezomrel, v porovnaní s hospitalizáciou 14,1% pacientov s placebom. V skupine s placebom bolo tiež zaznamenaných 8 úmrtí.

Wendy Holman, ktorá je generálnou riaditeľkou spoločnosti Ridgeback vo vyhlásení uviedla: „Antivírusové ošetrenia, ktoré je možné liečiť doma, aby sa ľudia s COVID-19 nedostali do nemocnice, sú kriticky potrebné.“

Celosvetové využitie

Vedci uvítali potenciálnu novú liečbu, ktorá má pomôcť predchádzať vážnym chorobám spôsobeným vírusom, ktorý zabil takmer 5 miliónov ľudí na celom svete.

Peter Horby, profesor venujúci sa oblasti infekčným chorôb na Oxfordskej univerzite, uviedol: “Bezpečné, dostupné a účinné perorálne antivirotikum by bolo veľkým pokrokom v boji proti ochoreniu COVID.”

V štúdii, do ktorej boli zapojení pacienti z celého sveta, sa molnupiravir užíval počas 5 dní, každých 12 hodín.

Do štúdie boli zaradení pacienti s laboratórne potvrdeným miernym až stredne závažným ochorením COVID-19, ktorí mali symptómy maximálne v priebehu piatich dní. Všetci pacienti mali najmenej jeden rizikový faktor spojený so zlým výsledkom ochorenia, ako je obezita alebo vyšší vek.

Spoločnosť Merck uviedla, že doteraz vykonané sekvenovanie vírusov ukazuje, že molnupiravir je účinný proti všetkým variantom koronavírusu vrátane vysoko prenosnej delty, ktorá spôsobila nedávny celosvetový nárast hospitalizácií a úmrtí.

Uviedla, že miera nežiaducich účinkov je podobná u pacientov s molnupiravirom aj placebom, ale podrobnosti nespresnila.

Spoločnosť Merck ďalej poznamenala, že údaje ukazujú, že molnupiravir nie je schopný indukovať genetické zmeny v ľudských bunkách, ale muži zaradení do jeho štúdií sa museli zdržať heterosexuálnej súlože alebo súhlasiť s používaním antikoncepcie. Ženy v plodnom veku v štúdii mohli byť tehotné a taktiež museli používať antikoncepciu.

Spoločnosť Merck uviedla, že očakáva, že do konca roku 2021 vyrobí 10 miliónov liečebných kúr, ďalšie vyprodukuje v priebehu budúceho roka.

Spoločnosť má podpísanú zmluvu s vládou USA na dodávku 1,7 milióna kúr molnupiraviru, pri cene 700 dolárov za jednu.

Davis uviedol, že skupina Merck má podobné dohody s inými vládami a rokuje s ďalšími. Spoločnosť Merck uviedla, že plánuje viac-úrovňový cenový prístup založený na kritériách príjmu krajiny.

Spoločnosť Merck taktiež súhlasila s licencovaním lieku niekoľkým indickým výrobcom generík, ktorí by boli schopní poskytnúť liečbu krajinám s nízkymi a strednými príjmami.

Molnupiravir sa taktiež analyzuje v rámci štúdie fázy III na prevenciu infekcií u osôb vystavených koronavírusu.

Predstavitelia spoločnosti Merck uviedli, že nie je jasné, ako dlho bude prieskum FDA vykonávať, aj keď Dean Li, vedúci výskumných laboratórií spoločnosti Merck, poznamenal: „Pokúsia sa na tom pracovať s ochotou.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár