Microsoft_nahradil_Apple_ako_najhodnotnejSiu_spolocnost_sveta

Microsoft je v súčasnosti najcennejšou verejne obchodovanou spoločnosťou sveta, ktorá tento titul získala od firmy Apple.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Microsoft v závere piatkového obchodovania sa dostala nad firmu Apple. Spoločnosť Microsoft počas celého týždňa pravidelne vrámci obchodovania v rámci dňa prekonávala Apple, čím nakoniec Apple bola dôsledne vyhodená spoločnosťou Microsoft z pozície najhodnotnejšej firmy na trhu.

V piatok uzavrela hodnota spoločnosti Microsoft implicitné trhové ocenenie vo výške 851,2 miliárd amerických dolárov pri cene 110,89 dolárov na akciu, a to na základe 7 676 218 736 akcií k 19. októbru (podľa najnovšieho podania spoločnosti SEC).

Trhové ocenenie spoločnosti Apple, založené na nezmenenom počte 4 745 398 000 akcií od 26. októbra, zaostalo tesne za 847,4 miliardami amerických dolárov, čo predstavuje 178,58 dolárov na akciu.

Ak spoločnosť Microsoft ukončí rok ako najcennejšia spoločnosť, bude to prvým rokom, kedy od roku 2002 uzavrie na vrchnej pozícií tohto rebríčka.

Firma Apple v auguste dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilióna dolárov, čím sa sa stala prvou verejne obchodovanou americkou spoločnosťou, ktorá dosiahla toto historické ocenenie. Spoločnosť Amazon prekročila hranicu bilióna dolárov počas obchodovania v priebehu piatich týždňov, ale nikdy nedokončila obchodovanie nad touto hodnotou.

Súvisiace: Microsoft a Apple súperia o titul najhodnotnejšej spoločnosti sveta

Apple má za sebou niekoľko bolestivých týždňov, podnietených výsledkami z 1. novembra a oznámením, že už nebude zverejňovať, koľko zariadení iPhone, iPad a počítačov Mac predá v rámci každého štvrťroku, čím pre investorov znižuje transparentnosť. Jej akcie len za posledný mesiac stratili zhruba 16 percent svojej hodnoty.

Medzitým sa akcia spoločnosti Microsoft za posledných štyri a pol roka pod vedením generálneho riaditeľa Satya Nadely strojnásobila. Prekonala tak trhovú kapitalizáciu materskej spoločnosti Google – Alphabet a v poslednom mesiaci je len zhruba 7 percentnom zisku. Záverečná cena spoločnosti Microsoft dosiahla 1. októbra hodnotu 115,61 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár