Microsoft_a_Apple_superia_o_titul_najhodnotnejsej_spolocnosti_sveta

Zabudnite na firmy zo zoskupenia FAANG. Novou technologickou ťažkou váhou je … Microsoft?

Spoločnosť Microsoft nakrátko predbehla Apple, na základe čoho sa v utorok stala najhodnotnejšej spoločnosťou na svete. To vyplýva z údajov spoločnosti Refinitiv. Vývoj spoločnosti Microsoft je podporovaný pokračujúcou trakciou s cloud computingom a jej schopnosti vyhnúť sa neuspokojivým výsledkom okolo výnosov a zvýšenému regulačnému dohľadu, ktorý nedávno sužoval mnoho jej konkurentov spomedzi veľkých technologických firiem.

Po tesnej blízkosti počas pondelkového obchodovania voči najhodnotnejšej spoločnosti Apple, Microsoft úzko po otvorení utorkových trhov sa dostal pred Apple. Spoločnosť Microsoft po otvorenom trhu dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške 815,8 miliárd dolárov v porovnaní s približne 815,5 miliardami dolárov u spoločnosti Apple.

Súvisiace: Microsoft v trhovej hodnote prekonal Amazon ako 2. najväčšiu spoločnosť

Spoločnosti Microsoft cez noc pomohli správy o tom, že americký prezident Donald Trump je otvorený zavedeniu taríf voči iPhonu. Obe spoločnosti si opäť po začiatku obchodovania svoje pozície rýchlo vymenili.

Spoločnosť Apple najskôr v roku 2010 prekonala spoločnosť Microsoft, aby sa stala najcennejšou spoločnosťou na svete, pretože jej obchod s hardvérom pre spotrebiteľov zažíval rozmach. V súčasnosti spoločnosť Microsoft vo veľkej miere prosperuje tým, že sa zameriava nie na spotrebiteľov, ale na firemných zákazníkov.

Pod generálnym riaditeľom spoločnosti Satya Nadellom, spoločnosť Microsoft tak vykonala dlhoročnú stávku na systémy cloud computingu. Touto stratégiou sa spoločnosť Microsoft stala jedným z dvoch dominantných hráčov – spolu s firmou Amazon – na rýchlo rastúcom trhu a tým sa príjmy spoločnosti dostali prvýkrát nad 100 miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple v súčasnosti zaznamenala pokles akcií v súvislosti s obavami z prepadajúceho dopytu po novej línií drahších iPhonov a jej rozhodnutia pre zastavenie zverejňovania výsledkov okolo predaja smartfónov – nehovoriac o najnovších tarifných problémoch.

Dan Morgan, ktorý je vedúcim manažérom portfólia spoločnosti Synovus Trust, poznamenal: Spoločnosť Microsoft sa nemusí obávať trhu so splošťovaným výnosovej krivky pre smartphony, ktoré začínajú byť vidno u spoločnosti Apple. Ani nie je mimoriadne citlivou na presun používateľov sociálnych médií, pokiaľ ide o súkromie.

Morgan poznamenal: “Spoločnosť Microsoft dosiahla obrovské kroky, ktoré dosiahla v oblasti Cloudu, keďže je viac zameranou na firemných klientov,” … To jej “umožnilo aby jej akcie prekonali svojich technologických konkurentov.”

Daniel Ives, ktorý je analytikom spoločnosti Wedbush, poznamenal že spoločnosť Microsoft “bola takmer bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu”. Spoločnosť “v tomto kľude pokračuje”, dokonca aj keď “mnohí z jej známych technologických konkurentov čelia hlavným problémom.”

Google a Facebook čoraz viac čelia problémom okolo otázok od regulačných orgánov ohľadom súkromia údajov. To zaznamenalo, že ich trhová hodnota od júlových maxím poklesla až o 40%, keďže investori sa obávajú dlhodobej reakcie otázok na súkromie.

Súvisiace:
Akcie FAANG klesli o $ 728 miliárd – viac ako HDP Saudskej Arábie
Programátori milujú Google viac než Apple, ale najviac sa obávajú Microsoftu

Napriek tomu, vo svojej histórií spoločnosť Microsoft čelila taktiež regulačným otázkam, keďže bola pred 20 rokmi zažalovaná Spojenými štátmi za účasť na proti-konkurenčnom správaní. Ostatní technologickí giganti však v súčasnosti čelia rozsiahlym regulačným otázkam.

Brad Reback, ktorý je analytikom so zameraním na firmu Microsoft v spoločnosti Stifel poznamenal: “Po prvýkrát za dve desaťročia sa Microsoft nachádza na druhej strane regulačných otázok,” … “Spoločnosť Microsoft aktuálne nečelí žiadnemu regulačnému problému a to z dôvodu ich podnikania.”

V roku 2018, kedy technologické firmy čelia obchodným vojnám a zasahovaniu do zahraničných volieb, však musia čeliť aj otázkam okolo regulácie a súkromia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár