Miliardar_Akcie_spolocnosti_Tesla_su_v_bubline_a_aj_budu_2017

Miliardár David Einhorn z celosvetovej investičnej spoločnosti GreenLight Capital počas tohto týždňa uviedol pár vyjadrení aj na spoločnosť Tesla. Myslí si, že akcie spoločnosti Tesla sa nachádzajú v bubline a jej trhová kapitalizácia o hodnote 50 miliárd dolárov je vysoko nadhodnotenou, keďže sa od začiatku roka 2017 jej ocenenie navýšilo až o 50%.

Einhorn v tohto-týždňovom konferenčnom hovore pre agentúru Bloomberg poznamenal: “V súčasnej dobe, investori spoločnosti Tesla zostávajú hypnotizovaní jej generálnym riaditeľom (CEO),” … “Sme skeptickí voči tomu, že by táto spoločnosť mohla byť schopnou prísť na masový trh so svojím Modelom 3 v objemoch a maržiach, ktoré by odôvodňovali jej aktuálne ocenenie.”

Súvisiace: Musk nespokojným akcionárom Tesla: „Kúpte si akcie Fordu“

Je zrejmé, že okolo spoločnosti Tesla existuje rozsiahly dostatok nadšenia investorov. Dokonca je tam taktiež veľmi málo negativizmu a skeptici, ako Einhorn idú opäť proti väčšine.

Podľa Einhorna sa je ale treba pozrieť na dôležitý faktor celej spoločnosti Tesla pred, ale aj po počiatočnej verejnej ponuke (IPO) v roku 2010: „Tesla bola vždy súčasťou bubliny.“

Akcie spoločnosti Tesla bublinou navždy

Tesla bola firmou v bubline aj keď bola založenou v roku 2003, s myšlienkou oživiť upadajúce podnikanie v oblasti automobilov na elektrický pohon. Nachádzala sa v území bubliny aj o niekoľko rokov neskôr, keď Elon Musk získal kupcu pre PayPal. Bol bublinou, keď v roku 2010 cez počiatočnú verejnú ponuku (IPO) 2010 získali ďalšie finančné prostriedky a v tom období predávala len celkom nepraktický dvojmiestny roadster. Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla o rozsahu 50 miliárd dolárov je len posledný vývoj tejto bubliny.

Bublina je definovaná ako iracionálne nadšenie investorov, čo nasleduje nadmerným presunom finančných prostriedkov. Čím si získava rozsiahlu pozornosť investorov a práve tí zabúdajú na averziu k riziku.

Táto skutočnosť sprevádza firmu Tesla od samého začiatku. Za viac ako desať rokov, táto firma neustále žije na hrane. Dokonca v roku 2017, má v banke sotva len dostatočný objem finančných prostriedkov – niekoľko miliárd – čo by ju malo udržať pri živote len počas obdobia jedného roka.

Súvisiace: Je spoločnosť Tesla a Elon Musk v ohrození?

Einhorn hovorí, že ocenenie v bubline dosahuje vrcholy a prepady, čo bolo “vidno” už mnohokrát. Akcie spoločnosti s pravidelnosťou raketovo rastú a prepadajú. Každý, kto v súčasnosti vykoná nákup akcií spoločnosti Tesla nad 300 dolárov sa potrebuje pozrieť na graf: predvídateľný budúci prepad by mohol vziať cenu akcií až na 150 dolárov a jej papierové bohatstvo tak príde o desiatky miliárd dolárov.

Graf: 5/2016 – 5/2017 Akcie spoločnost Tesla

Miliardar_Akcie_spolocnosti_Tesla_su_v_bubline_a_aj_budu_2017_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, FoxBusiness

Facebook komentár