Vynos_30_rocnych_statnych_dlhopisov_USA_klesol_na_rekordne_minimum

Keďže obavy z globálnej recesie sa navyšujú, sadzba referenčného 30-ročného štátneho dlhopisu sa v stredu znížila na nové historické minimum, zatiaľ čo inverzia výnosovej krivky u štátnych dlhopisov sa rozšírila, keďže obchodníci s pevným výnosom pokračujú v stávke na vlažné tempo inflácie a pomalší rast po celom svete.

Výnos 30-ročných dlhopisov v stredu naobed klesol na hodnotu 1,907%, čím sa prekonal predchádzajúci historický rekord na hodnote 1,916%, dosiahnutej na začiatku augusta. Výnos 30-ročných štátnych dlhopisov neskôr z týchto miním vzrástol a obchodoval sa na hodnote 1,916%, stále pod výnosmi amerických štátnych dlhopisov s nižšou dobou splatností, ako napríklad 3-mesačné a 1-mesačné dlhopisy.

Výnos štátnych dlhopisov USA
Vynos_30_rocnych_statnych_dlhopisov_USA_klesol_na_rekordne_minimum_graf

Inverzia výnosovej krivky sa medzitým v stredu aj naďalej rozšírila. Výnos referenčného 10-ročného štátneho dlhopisu klesol pod výnos 2-ročného dlhopisy – 1,454%, respektíve 1,5% – po uzavretí druhého dňa. Výnosy s rastom cien klesajú.

Graf: Inverzia výnosovej krivky štátnych dlhopisov USA
Vynos_30_rocnych_statnych_dlhopisov_USA_klesol_na_rekordne_minimum_graf_1

Investori s dlhopismi považujú obchodovanie výnosu u 10-ročných štátnych dlhopisov pod výnosom 2-ročných dlhopisov za pozoruhodný signál recesie, čo znamená neobvyklý jav, keďže držitelia dlhopisov dostávajú v krátkodobom horizonte lepšiu kompenzáciu. Posledná podobná zmena tejto časti výnosovej krivky nastala v decembri 2005, teda dva roky pred finančnou krízou a následnou recesiou.

Rozpätie medzi výnosom 3-mesačných štátnych dlhopisov USA a výnosom 10-ročných dlhopisov – preferenčná inverzná metrika Federálneho rezervného systému – klesla na -54,5 bázických bodov, čo je najnižšia úroveň od obdobia pred finančnou krízou.

Obchodníci vo všetkých smeroch poukazovali na zhoršenie obchodných vzťahov medzi USA a Čínou ako katalyzátora augustových dramatických pohybov akcií a dlhopisov vrátane, 60-bázického bodu poklesu u 10-ročnej sadzby štátnych dlhopisov. Bez ohľadu na najnovšie napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta však však dopyt po amerických štátnych dlhopisov zostáva silný a pravdepodobne aj symptomatická viera obchodníkov vo výraznejší a nepríjemný pokles svetovej ekonomiky a trvalý pokles inflácie.

Súvisiace:
Globálna recesia môže prísť oveľa skôr, ako si niekto myslel
Najväčší svetový správca aktív pre bohatých: “Je čas predať akcie”

Vlažné inflačné očakávania a vnímaná neschopnosť Fedu zvýšiť ceny vyvolali nákup štátnych dlhopisov, pretože obchodníci sa snažia zaistiť si výnos, o ktorom sa domnievajú, že z dlhodobého hľadiska prekročia infláciu. Investori majú tendenciu predávať štátne dlhopisy USA, keď nastáva vysoká hodnota inflácie, pretože narúša kúpnu silu fixných platieb u dlhopisov.

Fed sa snaží udržať infláciu okolo svojho 2% cieľa, čo je tempo, ktoré podľa jej názoru je pre americké hospodárstvo zdravé a udržateľné. Napriek historicky nízkym úrokovým mieram však rast cien zostáva oslabeným.

Inflačné očakávania dlhopisového trhu sú pravdepodobne najzreteľnejšie vo výnosoch z štátnych dlhopisov chránených pre infláciou, známych ako TIPS.

TIPS sú ako iné štátne dlhopisy, ale líšia sa tým, že sú pravidelne upravované o infláciu. Preto sa rozpätie medzi sadzbami TIPS a sadzbami štandardných štátnych dlhopisov môže použiť na priblíženie inflačného výhľadu na trhu.

Graf: Inflačný výhľad pre USA
Vynos_30_rocnych_statnych_dlhopisov_USA_klesol_na_rekordne_minimum_graf_2

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár